1. Anasayfa
  2. Genel

Apple Safari, Google’a Güvenlik Açığı Verdi!

Apple Safari, Google’a Güvenlik Açığı Verdi!

Google‘ın güvenlik uzmanları tarafından, Apple’ın internet tarayıcısı olan Safari’de 5 güvenlik açığı keşfedildi. Apple Safari üzerindeki söz konusu bu 5 güvenlik açığı milyonlarca kullanıcının gizliliğini tehlikeye atma riski olabilir.

Safari

Google’ın, Safari üzerinde keşfettiği bu açığa göre potansiyel saldırganlar, kullanıcılar tarafından aratılan ve ziyaret edilen web sayfaları ve yapılan arama sorguları hakkındaki bilgilere erişmesine olanak sağlıyor. Bu açığın yanı sıra kullanıcıların internet üzerindeki trafiğini ve gezinme alışkanlıklarını izleyen araçların çalışmasını engellemek için geliştirilen sistemlerden biri olan Akıllı İzleme Önleme (ITP) özelliğinde de açıklar tespit edildi.

Güvenlik araştırmacısı olan Lukash Oleinik konu ile ilgili “Gizliliği artıran teknolojilerin gizliliğinizi riske atmasını beklemezsiniz” açıklamasında bulundu. Apple ise kullanıcı verilerini korumak için geliştirdiği ITP özelliğini 2017 yılında Safari tarayıcısına eklemişti.

Apple Safari İçin Güvenlik Açıklarının Son Durumu Ne?

Apple, ITP sistemindeki güvenlik açıklarıyla ilgili geçtiğimiz Aralık ayında, gerekli açıkların giderildiğini belirten ancak hiçbir detay içermeyen bir blog yazısı yayınlamıştı. Aynı zamanda şirket, ettiği yardımlar için Google’a teşekkür de etmişti.

Fakat Google Chrome Mühendislik Direktörü Justin Schuh‘e göre güvenlik açıkları halen giderilemedi. Apple’ın iddiasına rağmen “gerçek güvenlik açıklarının” henüz giderilmediğini söyleyen Schuh, bir de tweet paylaştı.

Haberlerimizi ve diğer tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımız üzerinden okuyabilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir