Google Haritalar, telefonunuzun kamerasıyla mahalleleri keşfetmenize yardımcı olacak
  1. Anasayfa
  2. Genel

Google Haritalar, telefonunuzun kamerasıyla mahalleleri keşfetmenize yardımcı olacak

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Google, Haritalar uygulamasını daha efektif ve kullanılabilir hale getirmek için çalışıyor. Şimdilerde ise şirket, yeni bir artırılmış gerçeklik özelliği ile sürükleyici bir kullanım sunmayı amaçlıyor.

Google, yalnızca telefonunuzun kamerasından bakarak etrafınızdakiler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayan, Google Haritalar’a başka bir büyük artırılmış gerçeklik özelliği ekliyor. Google’ın “Canlı Görünüm ile Aramaadını verdiği özellik, telefonunuzu kaldırıp etrafınızdaki dünyaya doğrulttuğunuzda size kafeler ve ATM‘ler gibi şeyleri gösterecek. Canlı Görünüm ile Arama özelliğinin kullanılabildiği bir şehirdeyseniz, Google Haritalar arama çubuğundaki kamera düğmesine dokunmanız, telefonunuzun kamerasını yakındaki binalara ve yerlere doğrultmanız ve yer işaretlerinin nerede olduğunu gösteren noktaları aramanız yeterlidir. 

Google Haritalar TechDergi GIF

Google Haritalar daha kullanışlı hale geliyor

Şirket, Google Haritalar‘da da birkaç güncelleme daha yapıyor. Bir EV şarj istasyonu arıyorsanız, artık 50kW veya daha yüksek şarj cihazlarına sahip istasyonları bulmanıza yardımcı olan bir “hızlı şarj” filtresi ayarlayabilirsiniz. Google ayrıca, Haritalar’daki bir varış noktasının tekerlekli sandalyeyle erişilebilir olup olmadığını görmenizi sağlayan “erişilebilir yerler” özelliğini tüm dünyada kullanıma sunuyor; bu özellik ise ilk olarak 2020’de Avustralya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’de piyasaya sürüldü.

Google, birkaç arama özelliğini de güncelliyor. Şirket, tam olarak bir yemeği aramanıza ve yakınınızda hangi restoranların servis ettiğini görmenize izin verecek; bu özellik mobil cihazlarda ve Android ve iOS üzerinden Google uygulamalarında kullanılabilecek. Özel bir arama türünde resim ve metin kullanmanıza izin veren çoklu arama ise “yakınımdaki” şeyleri aramanıza olanak sağlıyor, ancak bu özellik başlangıçta yalnızca ABD’de mevcut durumda.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir