Yerli ve milli KTJ-3200 Turbojet Motor için kritik adım!
  1. Anasayfa
  2. Genel
Trendlerdeki Yazı

Yerli ve milli KTJ-3200 Turbojet Motor için kritik adım!

Türk motor geliştiricisi Kale Ar-Ge tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motor Testlere Hazırlanıyor!

Türk motor geliştiricisi Kale Ar-Ge tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motor testlere hazırlanıyor!

KTJ-3200, Türkiye’nin ilk milli turbojet motoru olma özelliğine sahip. Özellikle seyir füzeleri, hedef uçak, vb. insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motor’dur.

Üretimi tamamlanan KTJ-3200 Turbojet Motorlarının Fabrika Kabul Testlerinin tamamlanmasının ardından 2022 yılının ikinci yarısında teslimatlarına başlandı. Bu kapsamda Standoff füzesi için bir KTJ-3200 Tübitak Sage’e, bir diğeri ise Roketsan’a teslim edildi.  Testleri tamamlanan KTJ-3200 Turbojet Motorları, füze/platform üzerinde fiili uçuştan önce ilgili füze üreticisi tarafından yerde test ediliyor.

Yerli ve milli KTJ-3200 Turbojet Motor için kritik adım!

KTJ-3200 başlangıçta SOM ALCM’ye entegre edilmiş olsa da, motor modifikasyonlarla (arayüz farklılıkları, yazılım farklılıkları, kontrol/aksesuar farklılıkları) ATMACA Gemisavar Seyir Füzesine de uyarlandı.

Önümüzdeki dönemde yapılması beklenen bu testler, büyük ölçüde gerçekleştirilen entegrasyon çalışmalarının önemli bir kilometre taşı olacak. 2022 yılını KTJ-3200’ün entegrasyonu ve seri üretimi ve yeni motorların (KTJ-1750, KTJ-3700 ve ARAT gibi) kalifikasyonu ile geçirmeyi öngören Kale Ar-ge, üretimini daha da genişletmeyi ve geliştirmeyi hedefliyor. Şirket, hem yerli hem de yabancı potansiyel müşterilerden gelen siparişleri de dikkate alarak her yıl 100’den fazla turbojet motoruna ihtiyaç olacağını öngörüyor.

Yerli ve milli KTJ-3200 Turbojet Motor için kritik adım!

KTJ-3200 Turbojet Motor

4 kademe eksenel kompresör (sıkıştırma oranı 6’ya yakın, dolayısıyla yakıt tüketimi düşük ve termodinamik açıdan çok verimli), dairesel (annular) yanma odası ve tek kademe türbinden oluşan 3.200N itki gücü kapasiteli KTJ-3200 Turbojet Motoru, 63cm uzunluğunda, yaklaşık olarak 30cm çapında ve 50kg ağırlığındadır.

Uzun yıllardır mühendisliği ve optimizasyonu yapılan bir motor olan KTJ-3200, muadillerine göre daha uzun bir ömre sahip olmasına rağmen performans ve itme gücü açısından muadillerine benzer yeteneklere sahiptir.

Düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özellikleri ile rakiplerini geride bırakan KTJ-3200, SOM ALCM ve ATMACA Gemisavar Seyir Füzelerinin görev zarfına uygun olarak 5.000m irtifada ve Mach 0.95 süratte çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, KTJ-3200’ün başlatma zarfı muadil motorlara kıyasla çok daha geniş. Bu sayada motor çok düşük hızlarda dahi çalıştırılabiliyor. Piroteknik ateşleyici ve rüzgâr etkisi ile çalıştırma (windmilling) özelliğine sahip KTJ-3200’ün geliştirme ve test sürecinde Kale Ar-Ge Tuzla Geliştirme ve Test Merkezi yerleşkesinde bulunan İrtifa Test Sistemi önemli bir yol gösterici olmuştur.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir