Google Chrome’un İlk Haftalık Güvenlik Güncellemesi Geldi!
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Google Chrome’un İlk Haftalık Güvenlik Güncellemesi Geldi!

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri geçtiğimiz hafta Google Chrome için yeni bir haber duyuruldu. Google artık, Chrome için haftalık olarak güvenlik güncelleştirmeleri yayınlayacağını duyurdu.

Google, Chrome tarayıcısının ilk haftalık güncellemesine ilişkin ayrıntıları yayınladı. Geçtiğimiz günlerde Google, Stabil kanalı çoğumuzun kullandığı sürüm için haftalık düzenli Chrome sürümlerinin yine dört haftada bir yayınlanacağını duyurdu, ancak güvenlik düzeltmelerinin daha hızlı gerçekleştirilmesi için güvenlik ve diğer önemli hatalara yönelik güncellemeler haftalık olarak planlanacak.

Bu aynı zamanda Chrome sürüm döngüsündeki yama boşluğunun azaltılmasına da yardımcı olacaktır. Bir Chrome güvenlik hatası düzeltildiğinde düzeltme, genel Chromium kaynak kodu deposuna eklenir. Düzeltme daha sonra kararlı kanal’a gitmeden önce test edilir ve değerlendirilir. Boşluk, yamanın Chromium deposunda görünmesi ile kararlı kanal güncellemesiyle gönderilmesi arasındaki süredir.

Güncelleme Kritik Düzeyde Düzeltmeler İçeriyor!

En son güncelleme beş güvenlik açığına yönelik düzeltmeler içeriyor. Bu güvenlik açıklarından dördü Yüksek önemde, biri ise Orta önemde sınıflandırılmıştır. Tüm bu güvenlik açıkları, 1 Ağustos ile 7 Ağustos 2023 tarihleri arasında harici araştırmacılar tarafından rapor edildi.

Windows, Mac veya Linux kullanan bir Chrome kullanıcısıysanız, ilk fırsatta 116.0.5845.110.111 sürümüne güncellemelisiniz. Chrome’u güncellemenin en kolay yolu, otomatik olarak güncellenmesine izin vermektir. Bu temelde aşağıda özetlenen yöntemin aynısını kullanır ancak sizin ilgilenmenizi gerektirmez. Ancak tarayıcıyı hiç kapatmazsanız veya bir şeyler ters giderse örneğin, bir uzantının tarayıcınızı güncellemenizi engellemesi gibi geride kalabilirsiniz bu yüzden manuel olarak sık aralıklarla takip eden bir Update Programı kullanmak veya kullanıcı olarak gözlemci olmak gerekir.

Bu yüzden ara sıra kontrol etmekten zarar gelmez. Bu gruptaki güvenlik açıklarının ciddiyeti göz önüne alındığında, şimdi iyi bir zaman olabilir. Tercih edilmesi gereken yöntem, Chrome’un Chrome://settings/help sayfasını açmasını sağlamaktır. bu sayfayı Ayarlar > Chrome Hakkında’yı tıklayarak da bulabilirsiniz. Bir güncelleme mevcutsa Chrome sizi bilgilendirecek ve indirmeye başlayacaktır.

Google Chrome'un İlk Haftalık Güvenlik Güncellemesi Geldi!

Daha sonra güncellemenin tamamlanması için tek yapmanız gereken tarayıcıyı yeniden başlatmaktır.

Güvenlik artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Özellikle Tarayıcılarda bu konuda kritik bir noktada yer alıyor.

Bir başka konuda görüşmek üzere takipte kalın güncel kalın.

Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

GÜNCEL KONULAR:

Mozilla FakeSpot Çevrimiçi Alışveriş İçin Yapay Zeka Eklentisi

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir