Bilim kurulu üyesinden “Omicron” açıklaması: İki farklı senaryo oluşabilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bilim kurulu üyesinden “Omicron” açıklaması: İki farklı senaryo oluşabilir

Omicron varyantının ülkemizde yayılmasının ardından bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü önemli açıklamalarda bulundu.

Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı tüm dünyada vaka sayılarının artışına neden oldu. Tabii bu durumdan Türkiye de etkilendi ve vaka sayıları hızla yükselmeye başladı.

Ülkemizde hızla yayılan Omicron varyantı geçtiğimiz günlerde rekor kırılmasına neden olmuştu. Vaka sayısı 74. 266 olarak açıklanmıştı.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca dün akşam paylaştığı tabloda vaka sayısının 63.967 oluğunu açıklamıştı.

Artan vaka sayıları ve yeni kararların ardından bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den Omicron varyantı ile ilgili açıklama geldi. Özlü, varyantın yayılmasıyla ilgili iki farklı senaryodan bahsetti.

“Toplu bir bağışıklık oluşabilir”

Özlü, yaptığı açıklamalarda, “Varyantın hızla yayılması, çok sayıda insanı hasta etmesi bağışıklık oluşturacak. Aşıya erişimi olmayanlar veya aşı olmak istemeyenler de hastalığı geçirerek bağışıklık kazanabilir” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Tevfik Özlü sözlerine, “Hastalık hafif seyrederse ve ölümcül sonuçlara yol açmazsa çok sayıda insanda bağışıklık oluşabilir. Bu durum da pandeminin gidişatını etkileyerek önümüzdeki süreçte daha ılımlı ve süreğen bir hastalık oluşabilir. Bu, ortaya çıkabilecek olasılıklardan bir tanesi” ifadesini kullandı.

“Kötü senaryoların ortaya çıkma ihtimali de mevcut”

Bilim kurulu üyesi Özlü, kötü bir senaryonun oluşabileceğinin de altını çizdi. Hastanelerin dolabilmesi, ölümlerin artması ve vaka sayısının çok yüksek seviyelere ulaşma ihtimalinin de söz konusu olabileceğini belirtti.

Ek olarak Özlü, spor müsabakalarına dikkat çekti. “Futbol gibi birçok spor dalı “bulaş” riski taşıyor. Kıran kırana süren mücadelelerde mesafeyi korumak mümkün olmuyor. Maçlarda ve antrenmanlarda hastalığın bulaşma ihtimali mevcut. Ayrıca seyircilerde de aynı şey geçerli. Kalabalık ve yan yana oturan seyirciler ve maske takmayan izleyicilerde hastalığın bulaşma riski yüksek” açıklamasını yaptı.

Birçok bilim insanı, Omicron varyantına karşı 3. doz aşının ve maskenin önemli olduğunu belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap