1. Anasayfa
  2. Genel

Microsoft, Surface Duo için Önizleme SDK’sını Yayınladı!

Microsoft, Surface Duo için Önizleme SDK’sını Yayınladı!

Microsoft, geçtiğimiz yıl çift ekranlı Surface Duo ve Surface Neo‘yu tanıtmıştı. Şirket bugün Surface Duo için bir önizleme SDK’sı yayınladı. Yayınlanan bu SDK ile geliştiriciler artık her iki ekrandan da yararlanan uygulamalar üzerine çalışmaya başlayabilirler.

Duo, Android ile çalışacağından dolayı, Google’ın tüm olağan uygulama ve hizmetlerinden faydalanacak. Ayrıca Duo için uygulama geliştirmek tipik bir Android uygulaması geliştirmekten farklı olmayacağından geliştiriciler için büyük kolaylık sağlanacak. Hatta Microsoft, menteşe sensörüne, DisplayMask API‘sine ve diğer cihaz özelliklerine erişmek için de ayrıca yerel Java API‘lerini sunacak.

Android Studio emülatörü, Microsoft tarafından sunulan Surface Duo görüntüsüne yakın zamanda sahip olacak. Bu sayede geliştiriciler Duo uygulamalarını test etmek için ayrıca özel araçlar kullanmamış olacak ve Duo uygulamalarının çıkışına hız katmış olacak.

Microsoft, Surface Duo için Önizleme SDK'sını Yayınladı!

Microsoft, bir blog sayfasında Duo için geliştirilen uygulamaların; ” Varsayılan uygulamanız tek bir ekranı kaplayacak şekilde çalışacak. Ancak kullanıcılar, çift portre veya çift yatay düzlemde iken uygulamayı her iki ekranı da kaplayacak şekilde genişletebilir seçeneğine sahip olabilecek.” şekilde çalışacağını ayrıca belirtti.

Microsoft‘un çift ekranlar için arıca web API‘leri oluşturduğunu biliyoruz. Bu nedenle çift aşamalı web uygulamalarının ikinci ekranı daha verimli kullanacağı şimdiden kendini belli ediyor. Ayrıca Microsoft, blog gönderisinin sonunda; ” Yakında tarayıcının önizleme yapılarında bu özellikleri deneysel bir şekilde uygulanmasını bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Surface Duo

Surface Duo Yazılımı Nasıl Çalışıyor?

Duo yazılımının gerçek hayatta nasıl çalışacağını Jonas Daehnert Twitter üzerinden paylaştı.

Twitter hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir