Teknoloji Kirlenmesin; Cihazların temizliği nasıl yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Genel

Teknoloji Kirlenmesin; Cihazların temizliği nasıl yapılır?

Teknoloji kirlenmesin diye;

Yaşamımızı tehdit eden ve dünya çapında büyük bir salgın haline dönüşen Koronavirüs tehlikesi ile günlük hayatımızda değişiklikler yapmaya başladık. Sosyal izolasyon gerekliliği nedeniyle birçok insan esnek çalışma modellerine geçiş yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın da 14 kural önerisinin yanı sıra bizlerde sizin için; elektronik cihazların fiziksel temizliğini nasıl yapmanızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Dijital dünya ile iletişimin en büyük ve en önemli bileşenlerinin başında klavye ve mouse geliyor. Evden çalışan ve evden çalışmak durumunda olan insanlar için bu 2 bileşenin temizliği de büyük önem taşıyor. Bundan dolayı temizliğini anlatacağımız ilk iki cihaz klavye ve mouse.

Mouse Temizliği;

Günümüzde yaygın olan ve her masaüstü bilgisayarın vazgeçilmezi, dizüstü bilgisayarların ise tercihi olan güncel optik mouse’lar (fare) kapalı kasa yapısı gereği normalden daha az temizlik gerektirebilir. Hatta bazı mouse’larda yalnızca tüm yüzeyin dış temizliği yeterlidir.

Her fare aynı dış yapıya sahip olmadığı için yüzey dayanıklılığını bilmediğiniz ürünler için alkol bazlı karışımlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun yerine evde tamamen basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz deterjan bazlı karışımları kullanmanızı öneriyoruz. Fareyi temizlerken gücünü kesin ve tamamen kurumadan tekrar kullanmayın.

Teknoloji Kirlenmesin; Cihazların temizliği nasıl yapılır?

Masaüstü ve Dizüstü için Klavye Temizliği Nasıl Yapılır;

Klavye temizliğinde, özellikle dizüstü bilgisayarların klavye bölümü temizliğinde temizlik sıvılarının kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Farede de olduğu gibi tüm elektronik cihazları temizlemeden önce cihazı tamamen kapatın ve elektrik bağlantısını kesin.

İlk olarak; bilgisayar başında zaman geçirenler için en çok toz, kir, kırıntı klavye içinde birikiyor. Bundan dolayı temizliğin ilk aşamasında klavyeyi ters çevirerek tuşlar arasında kalmış parçaların ve birikmiş tozların dökülmesini sağlayın.

Teknoloji Kirlenmesin; Cihazların temizliği nasıl yapılır?

Eğer mümkünse teknoloji marketlerden satın alabileceğiniz temizlik spreyini tuş aralarına sıkın, sprey yok ise elektrik süpürgesi ile tuş aralarını iyice temizlemeye çalışın. Temizlik spreyini bulamıyor veya alamıyorsanız, bu karışımı da evde yapabilmeniz mümkün. Farelerde olduğu gibi klavyelerin de dış aksamı farklı maddeden yapılmış olabilir. Bu yüzden karışımı hazırlarken yüzey aşındırıcı (aseton, alkol, kolonya gibi) sıvılar katmayın. Temiz bir bez ve hazırladığınız karışımı kullanarak tuşları temizleyin. Geniş kapsamlı bir temizlik istiyorsanız tuşları tek tek söküp deterjanlı bir ılık suda bekletin. Sonrasında tuşları çıkarıp tamamen kurumasını bekleyin. Tuşlar kururken de klavyenin kasasını temizleyin. Tuşlar ve kasa tamamen kuruduktan sonra tuşları yerine takıp yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak dediğimiz gibi; klavyenizin yapıldığı madde, harf baskılarının hassasiyeti gibi konulara da dikkat edip bu temizliği uygulayın.

Teknoloji Kirlenmesin; Cihazların temizliği nasıl yapılır?

Televizyon ve Ekran Temizliği

Günümüzde hemen her evde bulunan televizyonlar ve lcd ekranlar sık kullanılan ürünler arasında. Televizyon ile çok temas kurulmasa da ekranlara toz, tüy gibi birçok partikül bulaşıyor. Bu tozları almak için bir mikrofiber bez ve sabunlu solüsyon yeterli oluyor. İlk olarak solüsyon ile nemlendirilmiş bezi bastırmadan, ekranı ıslatıyoruz ve tozların bir kısmını topluyoruz. Daha sonra mikrofiber bez ile ekranı tamamen kurutuyoruz. Bu sayede ekranınız hem daha parlak oluyor hem de toz ve partiküllerden arınmış oluyor. Kumanda temizliği için de herhangi bir bez ve sabunlu su yetiyor.

Teknoloji Kirlenmesin; Cihazların temizliği nasıl yapılır?

Tablet temizliği:

Dokunmatik ekranlar ve diğer cihazlarda olduğu gibi tabletinizi temizlerken de kolonya, dezenfektan gibi alkol bazlı temizleyicileri direkt cihazınıza sıkmamalısınız. Bir mikrofiber bez veya dezenfektanlı ıslak mendiller yardımıyla tabletinizi fazla bastırmadan temizlemelisiniz. Islak kalmamasına özen göstermeli, kurumadan kullanmamalısınız.

Teknoloji tablet

Dizüstü bilgisayar nasıl temizlenmeli

Notebook:

Teknoloji cihazlarının en başında notebook cihazlar geliyor. Birçok evde olan dizüstü bilgisayar temizliği de oldukça önemli. Öncelikle bilgisayarınızı kapatın. Modüler bir bataryaya sahip ise bataryayı çıkarın. Cihazınız şarj konumunda ise fişten çekin. Ekran için ayrı klavye için ayrı bir temizlik solüsyonu hazırlayın. Dezenfektan, kolonya gibi alkol bazlı ürünleri aşındırıcı özelliğinden dolayı doğrudan ekrana veya klavyeye sıkmayın.

Bilgisayarınızı yan çevirip tozların dışarıya çıkmasını sağlayın. Alkol veya bulaşık deterjanı ile hazırlayacağınız su yardımıyla tuşları bastırmadan ve fazla ıslatmadan temizleyin. Klavye ve gövde kurumadan kapağı kapatmayın. Ekranı en son temizleyin, sabunlu su ya da alkollü su yerine beze sıkacağınız cam temizleme suyuyla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Teknoloji notebook

Teknoloji Zirvesi Akıllı telefonlar için;

Akıllı telefonunuzun daha detaylı bir temizliği için buradan haberimize ulaşabilirsiniz.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz! #evdekal

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir