Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?
  1. Anasayfa
  2. İnceleme

Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri bugün Microsoft tarafından piyasaya sürülen Windows 11 ile bizleri ne gibi yenilikler ve özellikler bekliyor olacak? 2023’de Microsoft, Windows 11 ile nasıl bir yol çizmeyi planlıyor bu konular hakkında sizi bilgilendirmek için buradayız. Bildiğiniz gibi 29 Temmuz 2015’de Windows 10 ile devrim yapan Microsoft, Windows 11 ile geleceğin teknolojisini kullanıcılarıyla erken tanıştırmak istiyor ve Windows 11’i 2023 yılında kullanıcılarını kısa sürede memnun edecek şekilde hızla geliştirmek için çalışıyor.

Windows 10 geçiş sürecinde daha önceki sürümler için Lisans sahibi olan kullanıcılarına ücretsiz yükseltme sağlayan Microsoft, Windows 11 ‘de aynı rotayı çizmeye devam edecek.

Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?

Windows 11’de yeni özellikler nelerdir?

Windows 11 bir önceki sürümü olan Windows 10 ile yapı itibariyle benzese de özellikler ve bileşenler olarak çok daha farklı bir yapıya sahip olacak, Windows 10’dan çok daha hızlı ve modern bir mimari ile çalışacak olan Windows 11 kullanıcıların göz zevkine de hitap edecek bir arayüze sahip olacak. Bununla birlikte gelecek en büyük özellik şüphesiz Sezgisel Gezinme, Yenilenen PC Game Pass, ve DirectStorage olacaktır.

Bu harika özelliklerin yanında Windows bununla da yetinmeyip çok daha büyük adımlar atacak, Yeni yedekleme uygulaması ile de kullanıcıların sadece Microsoft hesabı üzerinden belirli şeyleri değil istedikleri tüm verilerin yedekleme işlemi sağlanacak, Microsoft tarafından en çok beklenen özelliklerden birisi de yazarken metin düzenleme ve yazım denetimi araçlarının kullanıma sunulacak olmasıydı Windows 11 ile bu özellikler de kullanıcılara sunuluyor.

Odak oturumu özelliği duyuruldu.

Windows odak oturumu isminde duyurduğu yeni özelliği ile Google tarafından geliştirilen Dijital Denge benzeri bir özelliği Windows 11’de kullanıcıları ile buluşturuyor. Dikkat dağıtıcı öğeleri azaltmak ve işleri halletmek istediğinizde bir odak oturumu başlatarak Saat uygulaması üzerinden ne kadar süre odaklanmak istediğinizi seçip odak oturumunu başlatmak mümkün olacak, böylece işlerinize ve farklı aktivitelere daha iyi odaklanmanız adına size yardımcı olacak bir uygulama ile zihinsel dikkat dengenizi kontrol etmenize yardımcı olması hedefleniyor.

Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?

Önerilen Eylemler Özelliği Duyuruldu.

Windows 11’e dahil edilen Önerilen Eylemler işlevi ihtiyaçlarınızı önceden tahmin etmek ve yapmak isteyebileceğiniz eylemler için size önerilerde bulunmak için tasarlandı. Örneğin bir telefon numarası veya tarihi seçtiğinizde Windows 11 hemen Skype kullanarak arama yapmayı veya takvimde bir etkinlik planlamayı önerecek. Bununla birlikte Google tarafından Android cihazlara sunulan Asistan uygulamasına benzer bir özelliğin ilerleyen dönemlerde daha aktif şekilde kullanılmasına başlanacak.

Windows 11’de Amazon App Store Büyüyor.

Microsoft, Windows 11’de Amazon AppStore’un kullanılabilirliğini genişletmeye devam ediyor. Artık 31 ülkeden Android uygulamalarını indirmek için kullanılabiliyor ve 50.000’den fazla uygulamadan oluşan bir katalog sunuluyor.

Güncellemeyi hemen yüklemek isterseniz Windows Update üzerinden manuel olarak indirebilirsiniz. Yeni özellikler ve deneyimler 8 Kasım 2022’den sonra yayınlanacak toplu güncellemen’in bir parçası olarak tüm Windows 11 2022 sürüm 22H2 kullanıcılarına sunulacak.

Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?

Performans ve Güvenlik bir arada olacak.

Microsoft, daha küçük güncelleme boyutları, herhangi bir tarayıcıda daha hızlı web taraması, uyku modundan daha hızlı uyanma süresi ve daha hızlı Windows Hello kimlik doğrulaması gibi performans iyileştirmelerini geliştirdi. Devam eden güncellemeler ile Güncelleme boyutlarında büyük bir düşüş bekleniyor ayrıca uzun yıllardır kullanıcıların dert yandığı Windows Güncelleme süreleri de en az yarı yarıya zaman kazandıracak şekilde düşürülecek.

Pencere Yakalama ve birden çok Pencere tek ekran özelliği duyuruldu.

Pencere yakalama işlevi, iki ek özellikle geliştirilmiş şekilde Windows 11’de bulunacak ve kullanıcının birden çok pencereyi bir ekrana döşemek için kullanmak istediği önceden belirlenmiş bir düzeni seçmesine olanak tanıyarak kullanıcıların alışma düzenine de imkan verecek Bu, Windows 10 için PowerToys’taki FancyZones yardımcı programına benzer nitelikte bir özelliktir.

Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?

Dokunmatik kontrol sistemi tamamen yenilendi.

Windows 11 ayrıca dokunmaya dayalı etkileşimler de iyileştirmeler sunar. Tablet modu kaldırılmıştır bunun yerine, Windows gerektiğinde cihaza göre otomatik olarak uyum sağlar. Tabletlerde ve dokunmatik ekranlarda yeni ve geliştirilmiş hareketler kullanılabilir. Uygulama pencereleri artık daha büyük dokunma hedeflerine sahip ve ekran döndürülür ise kendilerini otomatik olarak bölünmüş görünümde düzenleyecek.

Kaydırma desteği ve tek elle kullanım modu ile yeni, özelleştirilebilir bir klavye öne çıkıyor. Windows 11 ayrıca mürekkep oluşturma ve sesle yazma konusunda iyileştirmeler sağlar ve belirli kalemlerle Windows 11 dokunsal geri bildirimi destekler. Yeni bir Dinamik Yenileme Hızı ayarı, cihazların kaydırma veya mürekkep kullanması sırasında ekranın yenileme hızını otomatik olarak artırmasını sağlar.

Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?

Güvenlik için yeni adımlar atıldı.

Minimum sistem gereksinimlerinin bir parçası olarak, Windows 11 yalnızca Güvenilir Platform Modülü 2.0 güvenlik yardımcı işlemcisine sahip cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Microsoft’a göre, TPM 2.0 yardımcı işlemcisi, bellek ve donanım saldırılarına karşı koruma için kritik bir yapı taşıdır. Microsoft artık Windows 11’e sahip cihazların sanallaştırma tabanlı güvenlik VBS hiper yönetici korumalı kod bütünlüğü HVCI ve Güvenli Önyükleme yerleşik olarak bulunmakta ve varsayılan olarak etkinleştirilmesi zorunlu kılınıyor.

İşletim sistemi ayrıca, sıfır gün istismarına karşı koruma için desteklenen Intel ve AMD işlemciler için donanım tarafından uygulanan yığın korumasına sahip bir şekilde kullanıcıya sunuluyor.

Windows 11 sistem gereksinimleri neler ?

1 Gigahertz veya daha hızlısı, uyumlu bir 64-bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdek, RAM 4 GB, Depolama 64 GB veya daha fazla depolama, depolama yazılımı UEFI, Secure Boot TPM Trusted Platform Module, TPM sürüm 2.0 Ekran kartı, DirectX 12 ve WDDM 2.0 sürücüsü uyumlu Ekran, Çapraz olarak 9 inçten büyük, yüksek çözünürlüklü 720p ekran, renk kanalı başına 8 bit İnternet bağlantısı ve Microsoft Hesabı Windows 11, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerektirir.

Bir cihazı Windows 11 Home S modu’ndan değiştirmek de internet bağlantısı gerektirir. Tüm Windows 11 sürümlerinde, güncellemeleri gerçekleştirmek ve bazı özellikleri indirmek ve bunlardan yararlanmak için internet erişimi gerekir. Bazı özellikler için bir Microsoft hesabı mutlaka gereklidir.

Windows 11, sistem gereksinimlerinin büyük artışından ötürü birçok Teknoloji sitesi ve kullanıcı forumları tarafından eleştirildi. Microsoft, yeni Windows 11’in sadece Secure Boot ve TPM 2.0 destekli UEFI 64 bit ürün yazılımına sahip cihazlarda çalışacağını belirtiyor. Şirket yalnıza Intel tarafında Coffee Lake ailesi CPU’lar ve üstünü destekleyen bir Windows 11 uyumlu işlemciler listesi yayınladı. Ayrıca AMD tarafında da sadece Ryzen 2000 serisi ve üstünü içeren bir AMD uyumlu işlemciler listesi de yayınladı.

Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?

İş Profesyonelleri için Windows 11 Pro özellikleri nelerdir?

Windows uzun zamandır iş dünyası için Pro sürümlerini yayınlamaktadır. Windows 7 ile Pro sürümler büyük satış toplamış ve Microsoft birçok iş ortağı ile çalışmaya başlamıştır. Bunların birçoğu köklü ve büyük şirketlerdir. Çalışma ve İş planı için özel çözümler ve özellikler sunan Microsoft, Windows 11’de şu özelliklere sahip olacak;

BitLocker Cihaz Şifrelemesi, Windows Bilgi Koruması WIP, Atanan Erişim, Dinamik Hazırlama, Azure ile Enterprise State Roaming, Grup İlkesi, Bilgi Noktası Modu Kurulumu, İş için Microsoft Store, Mobil cihaz Yönetimi, Active Directory Desteği, Azure Active Directory Desteği, İş için Windows Update ile birlikte gelmektedir.

Windows 11 Pro Fiyatı Ne Kadar ?

Windows 11 Pro 2022 yılı için belirlenen rakam ₺5.199,00 fakat 2023 fiyatı konusunda henüz Microsoft tarafından duyurulmuş bir rakam yoktur.

Windows 11 şüphesiz 2023 yılına büyük adımlarla girecek gibi gözüküyor ve yılbaşından sonra yayınlanması beklenen yeni sürüm güncellemesi de birçok yeni özellikleri yanında getirecek.

Bizde sizler için gelişmeleri takip ediyor ve sizlere aktarıyor olacağız bir başka konuda görüşmek üzere takipte kalın.

Yenilikler ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

GÜNCEL KONULAR:

WPS Office İncelemesi

Muud’da 2022’nin en çok dinlenenleri belli oldu

Instagram hesabımız için tıklayın.

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir