Bilim Kurulu Üyesinden COVID-19 Açıklaması: Virüs Gücünü Kaybediyor
  1. Anasayfa
  2. Tıp
Trendlerdeki Yazı

Bilim Kurulu Üyesinden COVID-19 Açıklaması: Virüs Gücünü Kaybediyor

COVID-19 hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Can kayıpları ve vaka sayıları yüksek seviyede. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün sosyal medya hesabından günlük vaka sayısını paylaştı. 27 Şubat 2022’nin günlük vaka sayısı 49.792 olarak kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, COVID-19 ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özlü, umut veren bir açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaptığı açıklamada salgının hala devam ettiğini ancak virüsün gücünü kaybetmeye başladığını ifade etti. Şu an için salgının sona erdiğinin söylenemeyeceğini ifade eden Özlü, her şeye rağmen önümüzdeki günlerin güzel olacağını ifade etti.

“Virüs gücünü kaybediyor”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı;

Salgın bitti, işler yoluna girdi gibi düşünmemek lazım. Elbette geçen yıla göre, bir önceki yıla göre daha iyi durumdayız. Salgını daha iyi yönetebiliyoruz. Artık evlerimizde oturmamız gerekmiyor. Hayata döndük. İşlerimizi yapıyoruz. Okulumuza gidiyoruz, aşılıyız. Kendimizi virüs karşısında daha güçlü hissediyoruz. Salgın elbette eskisi gibi değil, virüs gücünü kaybediyor ama hala öldürmeye devam ettiğini, yayıldığını biliyoruz. Tedbirli olursak, herkes, hem kendini ve sevdiklerini korumak için sosyal sorumluluk duygusuyla hareket ederse, en az hasarla bu süreci atlatacağız. Özellikle yazın açık havada, güneşli sıcak ortamda bulaşma daha da azalacağı için güzel günler bizi bekliyor diye umut ediyorum

Özlü, salgının son durumuyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Tedbir vurgusu yapan Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Okullarda toplum içinde kişiden kişiye bir pozitif kişi bulunsa bile pek çok kişiye bulaştırabiliyor. Bu bakımdan mesafeyi korumak, maskemizi sosyal alanlarda takmak, kapalı alanlarda diğer insanlarla birlikte uzun süre kalmamak, bunlara dikkat etmek lazım. Maalesef bu şekilde hareket edilmezse kaybettiğimiz yurttaşlarımız var. Her gün bakıyorsunuz 250 civarında yurttaşımızı kaybetmeye devam ediyoruz. Yani bunlar az değil. Her ölüm çok zordur. “Ateş düştüğü yeri yakar” derler ama baktığınız zaman bir uçak dolusu insan vefat ediyor her gün. “ açıklamasında bulundu.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir