Covid-19 hastalığının tespitinde X-ray dönemi başlıyor!
  1. Anasayfa
  2. Genel

Covid-19 hastalığının tespitinde X-ray dönemi başlıyor!

İskoçya’daki bilim insanları, kısa zamanda yüzde 98 doğru sonuç verebilen X-ray kullanan yapay zeka özellikli Covid-19 teşhis testi geliştirdi. West of Scotland Üniversitesi araştırmacıları, PCR testi hazır olmadığında sağlık personeline bu şekilde yardımcı olacaklarını söyledi.

West of Scotland Üniversitesi Duyuşsal ve İnsan Bilgi İşlem Direktörü Profesör Naeem Ramzan ve ekibi, X-ray sonucunun iki saatte çıkmasından dolayı bu programın virüsü PCR testinden daha hızlı belirttiğini açıkladı. Yüzde 98 doğru olduğu belirtilen teknik, covid-19 hastalarına, sağlıklı kişilere ve viral pnömoni hastalarına ait 3000’e yakın görüntü ile geliştirildi.

Prof. Ramzan konuyla ilgili şunları söyledi: “Uzun süredir Covid-19’u tespit edebilen hızlı ve güvenilir bir araca ihtiyaç vardı ve bu, Omicron varyantının yükselişiyle daha da doğru hale geldi. Bazı ülkeler, sınırlı teşhis araçları nedeniyle çok sayıda Covid-19 testi yapamıyor, ancak bu teknik, virüsü hızlı bir şekilde tespit etmek için kolay erişilebilir teknolojiyi kullanıyor.”

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir