e-Devlet ücretsiz maske nasıl alınır? Detaylı Anlatım
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

e-Devlet ücretsiz maske nasıl alınır? Detaylı Anlatım

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ ın talimatıyla, Sağlık ve Ulaştırma Altyapı Bakanlığı’nın koordinasyonunda 20-65 yaş arası vatandaşlar için ePttAVM üzerinden ücretsiz maske dağıtılacağı açıklanmıştı.

Kısa sürede ePttAVM internet sitesinde büyük bir yoğunluk oluştu. Yoğunluk nedeniyle gece saatlerinde ePttAVM sitesinden yeni bir açıklama yapıldı ve açıklamada ücretsiz maske başvuru işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Bugün yapılan bilgilendirme ile hem e-Devlet hem ePttAvm üzerinden maske temini yapılacağı duyuruldu ve internet sitelerinde başvurular yeniden açıldı. Başvuruyu nasıl yapacağınızı sizlere kısaca bu yazımızda anlatacağız.

ÜCRETSİZ MASKE KİMLER ALABİLİR?

20 yaş altı ve 65 yaş üzeri evden çıkma kısıtlaması olan kişiler haricinde herkese ücretsiz olarak maske sağlanacağı bildirildi. Vatandaşlarımız her hafta 1 Paket içerisinde 5 adet maske alma hakkına sahip olacaklar. Maskeler ücretsiz olarak PTT Kargo tarafından vatandaşların belirttikleri adrese ulaştırılacak.

Ücretsiz Maske Başvurusu hangi adreslerden yapılır?

Aşağıdaki adresleri kullanarak maske başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlatımımızda e-Devlet üzerinden başvurunun nasıl yapıldığını göstereceğiz. ePttAvm sitesi üzerinde de benzer şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

1- Kişisel Bilgiler Kısmı: Bu kısımda maskeyi sipariş verecek kişinin T.C. Kimlik numarasını, Adını ve Soyadını giriyoruz.

Kişisel Bilgiler Kısmı

2- Aile Bilgileri Kısmı: Bu kısımda aileniz içinde sipariş vermek istiyorsanız, Aile Bireyi Ekle butonuna tıklıyoruz. Tıkladığınız da aile bireyinizin bilgilerini girmeniz için bir form daha açılıyor ve bu kısıma da T.C Kimlik numarasını, Adını ve Soyadını giriyorsunuz.

Aile Bilgileri kısmı

3- İletişim Bilgileri Kısmı: Bu kısımda ise maske siparişini veren kişiye ait iletişim bilgileri ve maskenin teslim edileceği adres bilgisini girebileceğimiz formu görüyoruz. Cep telefonu bilgisini başında 0 bulunarak yazmanız gerekiyor. Örn. (05xx) 123 4567. şeklinde yazılmalı. Maskenin teslim edileceği İl, İlçe, Mahalle/Köy, Cadde/Sokak ve Adres bilgileri girildikten sonra Güvenlik sorunuz kısmındaki işlemi yapmanız gerekiyor. Güvenlik sorunuz kısmının altında ise girdiğiniz bilgiler ile alabileceğiniz adet sayısı göreceksiniz. Bu adet sayısı 20-65 yaş arasında bulunan kişileri gösterecektir. Evden çıkma kısıtlamasına takılan kişilere maske gönderimi yapılmayacaktır. Ardından bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğinizi bir yanlışlık var ise MERNİS sisteminden adres bilgilerinizin kullanılabileceğini kabul ettiğiniz kutucuğu işaretleyerek Maske Siparişi Ver butonuna tıklıyoruz.

İletişim Bilgileri Kısmı

4- Siparişiniz Başarıyla Alındı: Bir hata yapmadan formu doldurup butona bastığınızda bu sayfa açılacak ve Siparişinizin aldığını ve en kısa sürede sizlere ulaştırılacağı bilgisini göreceksiniz. Bu aşamadan sonra ücretsiz maskeleriniz Ptt ile en kısa sürede sizlere ulaştırılacaktır.

Ücretsiz Maske Siparişiniz Başarıyla Alınmıştır Kısmı

ePttAVM ile Maske Siparişi Vermek: Detaylı olarak e-Devlet üzerinden nasıl yapmanız gerektiğini anlatmaya çalıştık. ePttAVM sitesinde de aynı form bulunmakta. Burada anlattığımız bilgilerden faydalanarak oradan da sipariş verebilirsiniz. Bir kişi haftada sadece 1 kere sipariş verebiliyor. O yüzden bir e-Devlet üzerinden bir de ePttAvm üzerinden aynı kimlik bilgileriyle sipariş veremeyeceğinizi de bildirmek isteriz. Aşağıdaki görselde de ePttAvm başvuru formunu göreceksiniz.

ePttAVM ücretsiz maske siparişi verme

Burada anlattığımız işlemleri yapamayan ve konu hakkında sormak istedikleriniz yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Evde hayat var ne kadar maske ve eldiven kullansanız da lütfen ihtiyaç duymadıkça, gerekmedikçe dışarıya çıkmayın, kendinizi izole edin. Tüm okuyucularımıza sağlıklı, güzel günler diliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap