OPPO kablosuz sinyallerden güç alan pilsiz geleceğe ışık tuttu
  1. Anasayfa
  2. Genel

OPPO kablosuz sinyallerden güç alan pilsiz geleceğe ışık tuttu

Günümüzde kullandığımız elektronik cihazların çoğu gücünü pilden alıyor. Pil teknolojisi yıllar içerisinde gelişme göstermiş olsa da gelinen noktada pilleri maliyeti, boyutu, kullanım ömrü, sunduğu kullanım kolaylığı, çevresel etkiler gibi konularda halen önemli sorunlar bulunuyor.

OPPO araştırma enstitüsü, Zero-Power iletişim teknolojisiyle ilgili bir tanıtım yaptı. Tanıtımda, Zero-Power teknolojisine dair geleceğin diğer iletişim sistemleriyle birlikte gelişmesine yönelik yol haritası çizilirken teknik özellikler de nesnelerin interneti alanında şuan karşılanamayan talepler ile ele alındı.

OPPO 5G Baş Mühendisi Henry Tang, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Telekomünikasyon sektörü, ilk nesil olan analogdan dijitale, veriye ve nihayet dördüncü nesil geniş banda kadar dört teknolojik sıçrama yaşadı. Bu sıçramaların her biri, daha hızlı veri iletimi sağlamak üzere geliştirildi. Ancak, önümüzdeki 10 yılda 5G teknolojisine ve daha da ileri ilerisine baktığımızda, veri iletiminin telekomünikasyon teknolojisinin büyük bir itici gücü olacağına inanmıyoruz. Bunun yerine, bir bütün olarak teknolojinin topluma daha fazla kolaylık ve sürdürülebilir değerler sunmak yönünde gelişmesi gerektiğine inanıyoruz. Zero-Power iletişim teknolojisi, elektronik üreticilerinin ürünlerinde artık pil kullanmamalarını sağlayan bir yol sunuyor, bu da süreçteki maliyetleri ve çevresel etkileri azaltıyor. İşte bu nedenle, Zero-Power iletişim teknolojisi, B5G/6G nesline geçişte temel odak alanlarımızdan biri olma özelliği taşıyor.”

Pil gerektirmeyen iletişim ürünleri, geleneksel yöntemlerin aksine, TV ve Radyo kuleleri, hücresel baz istasyonları ve Wİ-Fİ noktaları gibi kaynaklardan yayınlanan radyo sinyallerini alarak bunları güç kaynağı olarak kullanabiliyor.

Nesnelerin interneti cihazları yakın gelecekte enerjisini doğrudan Bluetooth, Wİ-Fİ ve cep telefonu sinyallerinden alabilecek. Pil değiştirmeye veya şarj etmeye gerek kalmadan nesneler konumlandırılabilecek.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir