Ramazan Ayı İçin 5 Uygulama Tavsiyesi
  1. Anasayfa
  2. Genel

Ramazan Ayı İçin 5 Uygulama Tavsiyesi

Akıllı telefonlar artık hepimizin cebinde, her zaman işimize yarayacak çeşitli uygulamalar ile daha verimli kullanmaya çalışıyoruz. Ramazan ayında ve tabii ki sonrasında da sıklıkla kullanacağınız 5 uygulamayı sizler için derledik. Bu uygulamalar ile sahur için alarmlar kurabilir, yemek tariflerine bakabilir, Kur’an okuyabilir ve öğrenebilirsiniz. Küçük arkadaşlarımızın hoşuna gidecek güzel bir uygulamayı da listemize dahil ettik. Uygulamaları seçerken sizleri yanlış bilgilerden korumak ve hatalı içeriklerle karşılaşmamanız için T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı’ nın uygulamalarını tercih ettik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan uygulamalarımıza geçelim.

1Diyanet Namaz Vaktim

Diyanet namaz vaktim uygulaması

Diyanet Namaz Vaktim uygulaması ile Namaz Vakitlerini akıllı cihazlarınızın konumunu kullanarak alabilirsiniz. Tüm vakitleri görebilirsiniz. Namaz vakitleri için oluşturabileceğiniz alarm sayesinde Ramazan ayı boyunca İmsak vaktinde ve Akşam vaktinde oluşturduğunuz alarmlar ile vakit öncesinden ya da vakit esnasında haberdar olabilirsiniz. Aylık namaz vakitleri, hicri takvim, kıble pusulası, bir ayet, bir hadis, bir dua, güneşin ve ayın durumu, diyanet takviminin ön ve arka yüzü gibi sayamadığımız çok sayıda özelliği bulunan uygulamayı aşağıdan kolaylıkla indirebilirsiniz.

2Nefis Yemek Tarifleri

Yemek tarifi uygulaması

Nefis Yemek Tarifleri, Türkiye’nin en çok okunan yemek tarifi sitesi ve en büyük yemek tarifi topluluğudur. İçerisinde, kullanıcıların gönderdiği tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yüz binden fazla yemek tarifi bulunmaktadır. Bu tariflerin bir çoğu evdeki malzemelerle hazırlanabilecek kolay yemek tarifleri şeklindedir. Evde sağlıklı yemek yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Tarif Defterim (Defterinizdeki tariflere her yerden ulaşabilirsiniz). Tarifler (Tamamı denenmiş, tamamı resimli (fotoğraflı) yemek tarifleri). Videolar (Binlerce hızlıca tarifi tüm detaylarlarıyla anlatan yemek tarifi videoları). Menüler (Çay saati, doğum günü vb. sofralardan örnekler). Olan Biten bölümü ile takibe aldığınız kişilerin yayınladığı tarifleri takip edebilirsiniz. Keşfet bölümü ile haftanın en çok beğenilen yemek tariflerini görebilirsiniz. Tüm bu özellikleri Ramazan ayı boyunca kullanabilir çeşitli yemeklerle sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

3Hikayelerle Ayetler

Ramazan Ayı İçin 5 Uygulama Tavsiyesi

Bu uygulamada Kur’an-ı Kerim’de bulunan ayetleri, küçük arkadaşlarımız için minik hikayelerle anlatımlarını göreceksiniz. Çok güzel hazırlanmış görsellerle süslü olan bu uygulama aynı zamanda çok güzel hikayelendirmelerle ve seslendirmelerle donatılmış. Uygulamanın kendi açıklamasında şöyle bir detay dikkatimizi çekti onu da sizlerle paylaşalım. “Keyifle okuyun diye de hikâyelerdeki görsellerin içine bazı sürpriz nesneler koyduk. Aramızda kalsın, bu nesneler interaktif bazı özellikler içeriyor. Siz sayfalarda ilerlerken görseller onlara dokunduğunuzda bir anda zıplayıp koşmaya başlayabilirler. Dikkatli olun! İlk bakışta görünmeyen gizli karakterler ancak siz dokunduğunuzda ortaya çıkabilirler. Keyifle okuyacağınız hikâyeler sizleri bekliyor.”

4Sure ve Dualar

Ramazan Ayı İçin 5 Uygulama Tavsiyesi

Namaz Surelerinin ve Dualarının meal ile birlikte okunmasını sağlayan bir uygulama. Uygulamada zoom-in / zoom-out özelliği ile arapça metin bulunan sayfaları büyütüp küçültebilirsiniz. Sesli sure ve dua dinleme yapabilirsiniz. Aynı zamanda Sure ve Dua arayabilir, Sureleri alfabetik sıraya ve Kur’an’daki sırasına göre sıralayabilirsiniz. Sureler ile ilgili özet bilgileri de bulabileceğiniz bu uygulamayı aşağıdan hemen indirebilirsiniz.

5Elif Ba

ramazan uygulama tavsiyeleri elif ba

Bu uygulama ile kendi başınıza Kur’an-ı Kerim’i güzelce okumayı öğrenebilirsiniz. İçerikte gerekli olan harf ve hareke bilgileri ile özet olarak bazı okuma kuralları da sizlere sunulmuştur.
Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye yönelik olarak; Arapça harflerini sesli dinleme desteği ile öğrenebilirsiniz. Elif Ba cüzünün içeriklerini görüntüleyebilir ve sesli dinleyebilirsiniz. Tecvid derslerini takip edebilirsiniz. İçeriği görsel örnekler ile zenginleştirilen bu uygulama hem tabletler hem de telefonlarda çalışacak şekilde hazırlanmıştır.

Bu listemizinde sonuna geldik. Umuyoruz ki keyifle kullanacağınız bir tavsiye listesi olmuştur.

Hayatınızı Değiştirecek 5 Sağlık Uygulaması yazımızı da okuyarak tavsiye ettiğimiz sağlık uygulamalarını inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir