Sahte İndirim Dönemi Sona Eriyor
  1. Anasayfa
  2. Genel

Sahte İndirim Dönemi Sona Eriyor

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde değişiklik yapan düzenleme Resmi Gazete‘de yayınlandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile birlikte indirimli ürün reklamlarına, E- ticaret sitelerine ve şikayet sitelerine çeşitli düzenlemeler getiriliyor. Yeni düzenleme 1 Mart 2022 tarihinde yürürlüğe girecek.

Sahte indirimlerin önüne geçiliyor

Yönetmeliğin önceki halinde reklamlarda indirim oranı veya miktarları hesaplanırken önceki fiyatı esas alınıyordu. Firmalar indirimden önce fiyat yükseltmesi yaparak reklamlarında yüzde 50’yi aşkın indirim varmış gibi reklam yapıyorlardı. Yeni düzenleme ile birlikte indirimin oranı ve miktarı belirlenirken ürünün son 30 gün içerisindeki en düşük fiyatı esas alınacak. Bu yöntemle sahte indirimlerin önüne geçilmiş olacak.

Yeni düzenleme E-ticaret sitelerini de ilgilendiriyor. Müşteriyi aldatmaya yönelik uygulamalar tarih oluyor. E-ticaret siteleri ürünlerin listelendiği sayfalarda, sıralamanın nasıl yapıldığı hakkında net bilgi verecek. Reklam veya sponsorlu benzeri anlaşmalara dayanılarak gösterilen sıralama sonuçlarında reklam ibaresine yer vermek zorunlu hale geliyor.

Ürünü alan kişiler yorum yapabilecek

Yeni düzenleme ile E-ticaret sitelerinde sadece ürünü satın alan kişiler yorum yapabilecekler. Şikayet sitelerinde ise bir satıcı veya E-ticaret pazaryeri hakkında olumsuz yorum yazıldığında bu yorum yayımlanmadan önce ilgili firmaya cevap hakkını kullanabilmek için en az 72 saat süre tanınacak.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir