1. Anasayfa
  2. Giyilebilir Teknoloji

NASA yeni nesil astronot giysilerini görücüye çıkardı

NASA yeni nesil astronot giysilerini görücüye çıkardı
NASA yeni nesil astronot giysilerini görücüye çıkardı

NASA, Ay’a tekrar insanlı sefer düzenlemeyi hedefledi. ARTEMIS görevinde kullanılacak olan yeni nesil astronot giysileri tanıtıldı.

NASA tanıtım etkinliğinde “Araç Dışı Hareket Keşif Ünitesi” (xEMU) ve “Orion Personel Kurtarma Sistemi” (OCSS) adları verilen uzay giysisi prototipleri görücüye çıkarıldı.
Daha önce NASA’nın Apollo görevi için geliştirdiği ve günümüzde halen kullanılmaya devam edilen “Araç Dışı Hareket Ünitesi”nin (EMU) inovatif hali olan xEMU’nun yüzey keşif faaliyetlerinde ve uzay yürüyüşlerinde kullanılması planlanıyor.

Orion Giysisi

Orion uzay mekiklerinde kullanılmak üzere tasarlanmakta olup acil durum giysisi görevini üstlenmekte OCSS’nin ise fırlatış gününde, Ay yakınındaki risk teşkil eden uçuşlarda ve Dünya’ya dönüş aşamasında araç içinde astronotları olası bir tehlikeden korumayı üstleniyor.

Artemis Görevi

NASA, Artemis görevini 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi planlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulması hedefleniyor ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi planlanıyor.

NASA yeni nesil astronot giysilerini görücüye çıkardı

Merhaba Ben Tolgahan, 20 Yaşında Yönetim Bilişim Sistemleri(MIS) öğrencisiyim. Sanat,Spor ve Teknoloji alanları oldukça ilgimi çekmekte. Önce ki iş tecrübelerimde organizasyon firmalarında çalışma fırsatı bularak çeşitli defileler ve sergilerde yer alma fırsatı buldum. Artık Tech Dergisi ile sizde bu fırsatı bulacaksınız.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir