Meta, dijital cüzdanı Novi’yi kapatıyor
  1. Anasayfa
  2. Blockchain

Meta, dijital cüzdanı Novi’yi kapatıyor

Meta, ilk kez Bloomberg aracılığıyla bildirdiği üzere, şirketin dijital cüzdanı ve sorunlu kripto para birimi projesinin kalan son parçası olan Novi’yi sonlandırıyor. Novi’nin web sitesinde, cüzdanın 1 Eylül 2022‘de kapandığını ve kullanıcılardan fonlarını “mümkün olan en kısa sürede” çekmelerini istediğini söylüyor.”

Kullanıcılar ,Eylül ayında hesaplarına erişimini kaybedecek ve artık 21 Temmuz’dan itibaren Novi’ye para ekleyemeyecekler. Birisi kalan bakiyelerini çekmeyi unutursa Meta, fonlarını hizmete eklenen banka hesabına veya banka kartına “aktarmaya çalışacağını” söylüyor.

novi cüzdan

Novi neden kapanıyor?

Novi başlangıçta Meta destekli kripto para birimi Diem‘i kullanarak hızlı ve ücretsiz işlemleri desteklemek için inşa edildi, ancak düzenleyici zorluklar şirketi, Paxos stablecoin‘i (USDP) kullanmak için Coinbase ile ortaklık kurmaya zorladı. Meta, Diem’e daha sonraki bir tarihte destek eklemeyi planladığını açıkça belirtse de, işler 2021’in sonunda ve 2022’de dağılmaya başladı. Facebook’un ana şirketi Meta olarak bilinmeden önce, kullanıcılar Diem’i Libra adıyla biliyordu. Kripto para birimi projesi, Facebook ile olan bağları üzerinde incelemeyle karşı karşıya kaldı, öyle ki Libra’nın arkasındaki bağımsız grup, kendisini sosyal ağdan uzaklaştırmak amacıyla projeyi Diem olarak yeniden markalaştırdı. ABD Senatosu üyeleri, Meta’yı Ekim 2021’deki lansmanından kısa bir süre sonra Novi projesini kapatmaya çağırdı ve şirketin “kripto para birimini yönetmek için güvenilemeyeceğini” belirtti. Meta’nın kripto para birimi projelerinin başkanı David Marcus, bir ay sonra şirketten ayrıldı. Diem, varlıklarını bu yılın başında yaklaşık 200 milyon dolara sattı ve projenin sonunu getirdi.

Geçen ay, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “dijital kıyafetleri, sanatı, videoları, müzikleri, deneyimleri, sanal etkinlikleri ve daha fazlasını” yönetmenize ve saklamanıza yardımcı olabilecek yeni bir dijital cüzdan oluşturmayı da ima etti. Cüzdan, Meta ve bir grup başka şirketin oluşturulmasına yardımcı olduğu Metaverse Standartları Forumu‘nun hedeflerini yansıtan, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimlerinde endüstri çapında standartlar gerektiren farklı meta evren deneyimlerinde birlikte çalışabilir olacaktır.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir