1. Anasayfa
  2. Genel

Rolls-Royce, Ultrafan Programında Önemli Dönüm Noktası 

Rolls-Royce, Ultrafan Programında Önemli Dönüm Noktası 

Rolls-Royce, UltraFanTM programında yeni bir dönüm noktasına daha imza atarak dünya lideri güç şanzımanını  Almanya’nın Dahlewitz kentindeki tesisinden, ilk montajının yapıldığı Birleşik Krallık’a sevk etti.

Dünya havacılık güç rekorunu kıran UltraFan, gaz türbini sürdürülebilirliğine önemli bir katkı sunarak ilk nesil Rolls-Royce Trent motorlarına kıyasla yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlıyor. Planeter bir dişli tasarımına sahip olan güç şanzımanı, maksimum güçte çalışırken Formula 1 organizasyonundaki araçların tümünden daha fazla güç iletebiliyor. Dahlewitz’te yapılan testte 87.000 beygir gücüne ve 64 megawatt’a ulaştığı belirtilen UltraFan, orta büyüklükte bir şehrin güç ihtiyacını karşılayabilecek verime sahip. 

140 inçlik fan çapıyla dünyanın en büyük motoru olan UltraFan, bu yıl Birleşik Krallık’ın Derby kentinde %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı  ile teste tâbi tutulacak.

Rolls-Royce, Ultrafan

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Rolls-Royce Sivil Havacılık Başkanı Chris Cholerton, “Güç şanzımanının sevkiyle birlikte önemli bir aşamaya daha ulaştık. Geldiğimiz bu aşama, UltraFan programında görev alan herkes için olağanüstü bir önem taşıyor. Uzun yıllar boyunca hava yolculuğunun önemli bir parçası olacak daha iyi ve daha verimli gaz türbinleri geliştirdiğimiz için ekiplerimizle gurur duyuyorum.” dedi.

Dar veya geniş gövdeli uçaklar için ölçeklenebilen UltraFan, Rolls-Royce’un havacılığı daha sürdürülebilir hâle getirme misyonunun önemli bir parçası. Gaz türbinleri önümüzdeki yıllarda da uzun mesafeli havacılığın bel kemiğini oluşturmaya devam edecek. UltraFan’ın verimliliği ise, kısa vadede geleneksel jet yakıtından daha masraflı ancak daha sürdürülebilir olan yakıtlara geçişte endüstri ekonomisini geliştirmeye yardımcı olacak. 

Rolls-Royce Hibrit-Elektrikli Tahrik Sisteminde “Megavat” Devrimi

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir