İçerik üreticileri İçin yeni vergi sisteminin detayları paylaşıldı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

İçerik üreticileri İçin yeni vergi sisteminin detayları paylaşıldı

Uzun zamandır beklenen “Sosyal İçerik Üreticiliği İle Mobil Cihazlar İçin Uygulama Geliştiriciliğinde Kazanç İstisnası” konusu Resmi gazete’de yayınlandı.

Resmi gazete’de yayınlanan açıklama şöyle:

“İnternet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden müstesnadır. Bu istisnadan faydalanılabilmesi için Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin tüm hasılatın münhasırın bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi şarttır.”

Düzenleme ile süreçte yer alan kişilerin elde ettiği belirli tutara kadar kazançlarda sadece bankalar tarafından stopaj yapılacak, defter tutulmayacak, fatura düzenlenmeyecek veya beyanname verilmeyecek. Yeni dönemden yararlanmak isteyen kişilerin, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki vergi dairesine başvurarak istisna belgesi alması gerekecek.

Yazar Hakkında

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap