1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri bugün sizler için Reddit benzeri Sosyal Platform alternatiflerini derledik, ve sizlere yeni Sosyal alternatifler sunmaya çalıştık. Bildiğiniz üzere Reddit kısa zamanda tüm Dünyada her ne kadar Facebook ve Twitter gibi mecralar yanında çok hafızalara kazınmış olmasa da güzel bir yere geldi ve bunu daha da ileriye taşıyor peki benzer platformlar nasıl işliyor? Gelin buna beraber bir göz atalım.

1. Quora

Quora kullanıcılar tarafından sorular sorulan, cevaplanan, bir soru ve cevap sitesidir. Haziran 2009’da kurulmuştur. İnternet sitesi 21 Haziran 2010 tarihinde topluluğa açılmıştır. 2013 senesi itibarıyla soru cevap platformunun yanına, kullanıcılarına blog yazma imkanını da vermiştir.

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

Quora’da sorular sorulur ve başka kullanıcılar cevap verir. Kullanıcılar soruları değiştirmekle ve başka kullanıcıların cevaplarına değişiklikler tavsiye etmekle işbirliğinde bulunabilir. Kullanıcıların gerçek adlarıyla kayıt olmaları çok önemlidir.

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

2. 4Chan

4Chan, İngilizce dilini kullanan resim tabanlı forumdur. Kullanıcılar genellikle anonimdir ve yeni gönderiler sayfada diğer gönderilerin üstünde yer almaktadır. 4Chan, kendi içeriği ve kuralları olan çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Kayıt olmak gerekli olmamakla beraber mümkün de değildir. Sadece kendi çalışanları foruma üye olabilirler.

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

1 Ekim 2003’te başlayan ve Japon resim tabanlı forumları örnek alınarak hazırlanan site, ilk başlarda manga ve anime resimlerinin paylaşıldığı ve tartışmalarının sürdürüldüğü bir platform olarak hizmet veriyordu. Kısa sürede popüler olan ve yayılan site, içeriğinde hâlâ bolca otaku, anime ve diğer Japon kültürü etkilerini barındırmaktadır.

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

3. ProductHunt

Product Hunt, yeni teknoloji ürünlerini paylaşmak ve keşfetmek için kurulmuş bir web sitesidir. Ryan Hoover tarafından Kasım 2013’te kuruldu.

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

Ürünler kategorilere ayrılmıştır; 

Teknoloji ürünleri, Web uygulamaları, Mobil uygulamalar, Donanım ürünleri, Oyunlar PC, PS, XBOX, vs. Kitaplar ve Podcast’ler olmak üzere kategoriler vardır. Bir gönderi yalnızca bir ürün başlığı, URL ve kısa açıklama gerektirir.

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

4. Hacker News

Hacker News, diğer adıyla HN Bilgisayar bilimi ve girişimciliğe odaklanan bir Sosyal haber sitesidir. Yatırım fonu ve girişim inkübatörü Y Combinator tarafından yürütülür. Genel olarak gönderilebilen içerik, “kişinin merakını tatmin eden her şey.” olarak tanımlanır.

Hacker Haberleri’nde hacker kelimesi orijinal anlamında kullanılmamakta ve Teknoloji ile uğraşmaktan keyif alan insanlardan oluşan hacker kültürünü ifade etmektedir.

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

Kuruluş amacı, Reddit’in ilk günlerine benzer bir topluluğu yeniden oluşturmayı hedefleyen site bununla birlikte yeni kullanıcıların içeriği anında hem olumlu hem de olumsuz oy alabildiği Reddit’in aksine, Hacker News, kullanıcıların 501 puanı toplayana kadar içeriği olumsuz yönde kullanmasına izin vermez. Karma puanları, belirli bir kullanıcının içeriğinin aldığı olumlu oy sayısından eksi oy sayısı olarak hesaplanır. Bir kullanıcı 30 karma puanına sahip olana kadar işaretleme yorumlarına da izin verilmez.

Reddit Benzeri 4 Sosyal Medya Platformu

Son yıllarda Reddit benzeri Sosyal Platformlar yoğun ilgi görmekte, bugün benzer platformlar hakkında araştırmalarım ve bilgim dahilinde sizlere genel olarak nasıl işledikleri hakkında bilgi aktarmaya çalıştım. Bende sizlerle beraber bu Sosyal mecralar hakkında yeni bilgilere sahip oldum, bence bu Sosyal mecralar içinde bana en uygun olan Hacker News oldu, sizler için hangisi daha güzel ve size uygun? Bizimle yorumlar kısmından düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir başka konuda görüşmek üzere bizleri takipte kalın. Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

Diğer yazılarımız ve güncel gelişmeler için Tıklayın.

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir