YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ
 1. Anasayfa
 2. Genel

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

Sevgili TechDergi okurları! Bugün sizlere “Casper Türkiye” tarafından bizlere gönderilen CASPER‘ın yeni akıllı telefonu VIA F20 modelini inceleyeceğiz.

Her şeyden önce cihaz “yerli” ibaresi taşıyor. Montajı Türkiye’de yapılan cihaz giriş-orta segment olarak raflarda yerini alıyor. Casper‘ın ilk “yerli” kategorisindeki cihazı bize neler sunuyor?

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

VIA F20 modelini yaklaşık on beş süre zarfında inceledik. 15 günlük süre içerisinde cihazın donanımsal, yazılımsal ve fiziksel özelliklerini test etmiş olduk.

İlk olarak cihaz kapalı kutu olarak elimize ulaştı. Cihazın kutu içeriğinde;

 • CASPER VIA F20
 • Ekran koruma filmi
 • Type C kablosu ve hızlı şarj adaptörü
 • Kulaklık
 • Silikon kılıf
 • Sim kart iğnesi
 • Garanti Belgesi
 • Kullanma Kılavuzu

yer alıyor.

Opsiyonel Özellikler ve Telefonun Dış Görünümü

Öncelikle cihazın; Platin Beyazı, Platin Mavisi ve Platin Yeşili olarak 3 farklı renk opsiyonu bulunuyor. Ayrıca bu modelde son trend metalik yeşil rengi sayesinde cihaz oldukça şık ve elit bir görünüm kazanmış.

Cihazın, ses açma-kapama ve güç düğmesi gövdenin sağ tarafında yer alıyor. Ön panelde ise ekranın üzerinde sadece ön kamera yer alıyor. Arka panelde ise parmak izi okuyucusu ve 4 adet kamera bulunuyor. Kameralar dörtgen bir bölüme yerleştirilmiş ve kameraların hemen altında flaş da bulunuyor. Parmak izi okuyucusunun altına da “CASPER” logosu koyulmuş.

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

IPS Panel ve Yüksek Kalite Çözünürlüğe Sahip Ekran

VIA F20’nin en dikkat çeken özelliklerinden biri şüphesiz ki ekran. CASPER, bu cihazında kullanıcılara Incell IPS panel ve yüksek kalite bir ekran sunuyor. Büyük boyutlu ekran ve Incell teknolojisi sayesinde canlı renklere sahip IPS panel özelliği bulunuyor. 6.55″ ekran boyutuna sahip cihazın çözünürlüğü ise 1600×720 piksel. 440 Nit seviyelerine kadar parlaklığa sahip ekranın gövdeyi kaplama oranı ise %89. Buna ek olarak ekranda HD+ hole teknolojisi de kullanılıyor. Bu %89’luk oran Hole LCD çerçevesiz olduğu için kullanıcılara günlük kullanımda olduğu gibi oyun oynarken veya dizi&film izlerken büyük bir rahatlık sağlıyor.

Telefon, 1600×720 piksel ekran çözünürlüğüne sahip olduğu için fotoğraf ve videolarda çözünürlük daha net ortaya çıkıyor.

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

Donanımsal ve Yazılımsal Özellikler

Cihaz, işlemci gücünü MediaTek Helio P35‘ten alıyor. Bu işlemcide “2.3GHz+1.8GHz” frekansı bulunuyor ve bu da cihaza maksimum performans sağlıyor. 8 çekirdekli Helio P35 ile güçlendirilmiş olan VIA F20 modeli ayrıca 4GB Ram de barındırıyor. Ek olarak telefonda 128GB’lık depolama alanı bulunuyor ve 256GB’a kadar arttırılabilir hafıza özelliğine de sahip.

Cihazın içine gömülü olarak gelen bataryası ise 5000mAh. Telefonda bulunan 194 gr. ağırlığa sahip güçlü batarya tamamen yeni, yerli ve CASPER tarafından üretiliyor. 18W Hızlı Şarj özelliği ile kısa sürede şarj edebildiğiniz cihaz ortalama iki günü aşkın kullanım ömrü vaat ediyor. Bu 5000mAh batarya ile ortalama neler yapılabilir? Örneğin;

 • 32 saat boyunca telefon görüşmesi,
 • 11 saat boyunca film izleme,
 • 31 saat boyunca müzik dinleme,
 • 9 saat sosyal medyada gezinme veya video izleme,

gibi olanaklar sunuyor.

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

Cihazda parmak izi okuyucusu, yüz tanıma kilit sistemi bulunuyor ve bu özellikler cihaz için güçlü bir koruma sağlıyor. Günümüzde birçok telefonda yer almayan “radyo” özelliği de yazılımsal olarak cihaza eklenmiş. Radyoyu kullanmak için kulaklık takmanız yeterli oluyor. Ek olarak Çift SIM destekli F20 modeli kullanıcılara büyük bir kolaylık sunuyor.

Ayrıca cihaz Android 10 sürümü ile geliyor. Daha sonra ise cihaza Android 11 güncellemesi de gelecek.

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

CASPER VIA F20 için Kamera Özellikleri

Telefonun arkasında 4 adet, ön panelinde ise bir adet kamera yer alıyor. Ön kameranın çözünürlüğü 8 MP.

Arka kameralara detaylı bakacak olursak;

 • 48MP (pro)
 • 5MP (115 derece geniş açı)
 • 2MP (bokeh)
 • 2MP (makro)
 • 14 Farklı Çekim Modu

cihazda bulunuyor. Profesyonel deneyim sunan arka kameralarda ayrıca AI (akıllı fotoğraf modu), titreme engelleme modu ve parmak izi ile görüntü yakalama modu bulunuyor.

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

Portre, panorama ve makro özellikleri ile güzel fotoğraflar yakalamak mümkün. Ekstra olarak cihaz 1920×1080 boyutunda videolar çekmenize de olanak sağlıyor.

Ayrıca kamerada QR kod okuma özelliği de yer alıyor.

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

F20’yi Rakiplerinden Ayıran Nedir?

İlk olarak giriş-orta segment bir cihaz için gerekenden daha fazlasını sunan F20 modeli, ayrıca fiyatı ve donanımsal özellikleri bakımından da öne çıkıyor. Örnek olarak;

 • 5000mAh batarya
 • 4 adet pro moda sahip kamera
 • radyo özelliği
 • 128GB hafıza ve 4GB Ram.

Cihazın raf fiyatı ise 2.699 TL olarak sanal veya fiziki mağazalarda yer alıyor.

YERLİ CASPER VIA F20 İNCELEMESİ

Cihazı, özellikle büyük ekranı sayesinde son teknoloji trendlerini takip etmek isteyen, fotoğraf çekmeyi seven ve şıklığından ödün vermeyen öğrenci ve ebeveynler tercih edecektir.

İnceleme Esnasında Çektiğimiz Fotoğraflar

Ayrıca cihazı bize ulaştıran CASPER Türkiye’ ye de teşekkürlerimizi bir kez daha buradan iletiyoruz.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir