Gmail’in yeni arayüzü kalıcı hale geldi
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Gmail’in yeni arayüzü kalıcı hale geldi

Google bu ay sizi yeni arayüzü kullanmaya zorlamaya başlayacak.

Gmail’in herkesi yeni bir entegre görünüme taşıyan kalıcı değişimi bu ay başlıyor. Salı günü yayınlanan bir blog yazısında Google, önceki Gmail kullanıcı arayüzüne geri dönme seçeneğini ortadan kaldırdığını duyurdu, bu nedenle hepimiz kabarcıklı – ve çok mavi – arayüze alışmak zorunda kalacağız. Buna Material Design 3 yazı tipi Google Sans Text de dahil.

Google, Gmail’in yeni düzenini “entegre” görünüm olarak adlandırıyor çünkü en soldaki kenar çubuğunda Mail, Sohbet, Spaces ve Meet için seçenekler bulunuyor. Bu düğmelerin üzerine gelindiğinde küçük bir açılır menü ortaya çıkarken, üzerlerine tıklandığında uygulama tüm ekranı kaplıyor.

Ekstra düğmeleri dikkat dağıtıcı bulmanız durumunda, Ayarlar menünüzden Tanışma ve Sohbet özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu sizi ekstra kenar çubuğunu görmekten kurtarır ve yalnızca Gmail için daha sade bir ekranla baş başa bırakır.

Gmail'in yeni arayüzü kalıcı hale geldi

Google bu düzeni Şubat ayında test etmeye başladı ve o zamandan beri kullanıcıları bu seçeneğe doğru çok da nazik olmayan bir şekilde yönlendiriyor. Yeni düzen Temmuz ayında devre dışı bırakıldı (bu da sizi varsayılan olarak değiştirdiği anlamına geliyor). Ancak şimdi Google bu değişikliği kalıcı hale getirmeye hazır ve Docs, Calendar ve Sheets dahil olmak üzere diğer Workspace uygulamalarına uyguladığı diğer bazı makyajlarla eşleştiriyor.

Bir süredir yeni düzeni kullanan biri olarak, açıkçası kendimi eskisine dönerken göremiyorum. Alışmak biraz zaman aldı ama çok daha modern ve ekstra uygulamalar için seçenekleri kapattığımda eski Gmail gibi hissettiriyor.

Cisco’dan 2025’e kadar 25 milyon kişiye dijital eğitim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir