Bluesky, herkesin katılımına açıldı
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bluesky, herkesin katılımına açıldı

Yaklaşık bir yıldır referans koduyla erişimi bulunan ve yalnızca davetle kullanılabilen bir uygulama olan Bluesky artık herkese açıldı. Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından finanse edilen Bluesky projesi, geçtiğimiz yıl Elon Musk’un satın aldığı X‘ine şimdiden bir alternatif sağlayabilecek en umut verici mikro blog platformlarından biri olarak görülüyor.

Herkese açık hale gelmeden önce platformda yaklaşık 3 milyon kayıtlı üye vardı. An itibariyle herkesin katılımına açılan bu genç platform rakiplerinin henüz çok gerisinde kalıyor. Meta Facebook Inc. şirketinin kurduğu Threads‘in aylık 130 milyon aktif kullanıcısı, X’in ise 350 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Bluesky herkese açıldı

Bluesky başlangıçta Twitter’ı andıran bir kullanıma sahip. Ancak platform, işin arka planında geliştirilen altında şeyler nedeniyle öne çıkıyor. Şirket projeye, Twitter içinde, sosyal ağlar için AT Protokolü adı verilen merkezi olmayan bir altyapı inşa etmeyi amaçlayarak başladı. Merkezi olmayan bir platform olarak Bluesky’nin kodu tamamen açık kaynak olup, şirket dışındaki insanlara neyin ve nasıl inşa edildiği konusunda şeffaflık sağlıyor. Geliştiriciler AT Protokolünün üstüne kendi kodlarını bile yazabilme imkanına sahip. Yani böylelikle geliştiriciler, özel bir algoritmadan tutun da tamamen yeni bir sosyal platforma kadar her şeyi oluşturabilirler.

Bluesky CEO’su Jay Graber, yaptığı açıklamalarda: “Merkeziyetsizliğin size kazandırdığı şey, birden fazla şeyi paralel olarak deneyebilme yeteneğidir ve böylece tek bir kuruluşta değişim konusunda darboğaz oluşturmazsınız. Bluesky’yi oluşturma şeklimiz aslında herkesin ürüne değişiklik yapmasına olanak tanıyor.” belirtti.

Bluesky neyi hedefliyor?

Bu açık kaynak kodlu kurulum, kullanıcılara sosyal medya deneyimlerini kontrol etmeleri ve düzenlemeleri için daha fazla alan tanıyor. Örneğin Instagram gibi merkezi bir platformda kullanıcılar, hoşlanmadıkları algoritma değişikliklerine karşı isyan ettiler, ancak istenmeyen bir uygulama güncellemesini geri almak veya iyileştirmek için yapabilecekleri pek bir şey yoktu. İşte bu noktada Bluesky, kullanıcı taleplerini özgür bırakıyor ve geliştiricilerin de dilediği gibi uygulamada gezinmesini sağlıyor.

Bluesky, herkesin katılımına açıldı

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir