Sitelerin Konuşan Robotları: Chatbots
  1. Anasayfa
  2. Genel

Sitelerin Konuşan Robotları: Chatbots

Endüstri 4.0 ile insansız fabrikalar, chatbot ve yapay zeka ile insansız iş yerleri, çağrı merkezleri gelecek. Bu yazımızda chatbotların hayatımıza nasıl girmeye başladığını ele aldık.

Yavaş yavaş dijitalleşen dünyada yerlerimizi makinelere bırakmaya başladık. Bilgisayarlar, insanların işini kolaylaştırmak için şirketlerde yerlerini almaya başlamıştı. 1997-1998 yıllarıydı sanırım. Babamın iş yerine bilgisayar aldığını hatırlarım. Gelen bilgisayarlarla birlikte bilgisayarı kullanmayı bilen bir personel işe almak gerekirdi. O yıllardan itibaren günümüze kadar her bir bilgisayar veya her bir teknoloji yeni bir personel istihdamı iken günümüzde yazılım ve gelişen teknoloji insan gücüne olan ihtiyacı azaltmaya yönelik çalışmalar sürdürmekte.

Bu teknolojiden birisi benim de yakından takip etmeye çalıştığım chatbot. Bu alanda ciddi yatırım yapmakta olan firmalar var. Bazı alışveriş sitelerinde de karşılaşabiliyorsunuz. Dizüstü bilgisayar bakmak için girdiğim bir sitede “yapay zeki” adında bir chatbot gördüm ve “yapay zeki” ‘aradığın bilgisayarı birlikte bulalım’ diyordu.

Globalleşen ChatBot Teknolojisi

Bankalar insansız şubelere geçmek için kolları sıvadı. Tek ihtiyaçları olan insanları bu sürece hazırlayabilmek. Artık şubeye girdiğinizde vezne sırası alıp bir köşede öğlen paydosuna kadar işlemlerim yetişir mi? diye düşünerek kaderimize razı gelme yerine her işlemimizi halledebileceğiz.

 chatbot

Bot Müşteri Hizmeti

Facebook sayfalarında konuştuğumuz bir insan değil bir chatbot olmaya başladı. Çeşitli araçlar mevcut. Tek yapılması gereken sayfamızı bu bot servislerine bağlamak ve sıkça sorulan soruları öğretmek. Müşteriler her sordukları sorunun cevabına adım adım ulaşıyor, en son ihtiyaçları olan ürün için siteye yönlendiriliyor ve satın alma linkine ulaşıyorlar. Bu tür botlar e-ticaret hizmeti veren işletmelerin sosyal medya sayfalarında büyük kolaylıklar sağlıyor.

Tabi aslında işin özünde chatbot kullanımı sadece bunlarla sınırlı değil. Biz bu yazımızda sadece günlük kullanımda karşımıza çıkan bot sisteminden bahsettik.

İnstagram hesaplarımızdan en güncel içeriklerimizi takip edebilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir