Yerli Harita Uygulaması Atlas
  1. Anasayfa
  2. Genel

Yerli Harita Uygulaması Atlas

Harita Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen çevrim içi harita uygulaması Atlas artık kullanıma hazır.

Türkiye ve Dünya bölgelerini Google maps ve Yandex haritalar gibi gösterebilen yerli harita, şimdilik ufak tefek eksiklikleri olmasına rağmen, harita üzerinden ölçüm yapabilir, bir adresten başka bir adrese yol tarifi alabilirsiniz. Harita üzerinde önemli noktalara raptiyeler ekleyerek bunları katmanlarınıza ekleyebilirsiniz. Anlık olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü üzerinden alınan hava durumlarını görebilir, deprem raporlarını görebilir, levha sınırlarını inceleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz haritayı kolaylıkla yazdırabilirsiniz.

Atlas uygulamasında sunulan haritalar, vektör ve raster olarak iki grupta ekranın sol alt kısmında bulunan pencereden görüntülenebilmektedir.

Yerli Harita Uygulaması Atlas

Vektör haritalar; Temel, Siyasi, Fiziki, Basit, Gece haritaları ve Hava Fotoğraflarıdır. Sunulan bu haritalar içerik ve gösterim bakımından birbirinden farklılık göstermektedir.

Raster haritalar; Hrt.Gn.Md.lüğünde üretilen farklı ölçeklerdeki siyasi ve fiziki tematik haritalar ve 250-500 bin ölçekli topografik haritalardır.

Harita görselleri

HGM Küre’ de kullanımda

Harita Genel Müdürlüğü, Atlas ile birlikte HGM Küre masaüstü harita yazılımını da kullanıma sundu.

Küre, sayısal coğrafi verileri ve sunulan verilerin ışığında birçok CBS analizlerini 2B ve 3B olarak kesintisiz ve etkileşimli bir yapıda ağ üzerinden kullanıcılara sunulabilen milli bir sanal küre yazılımıdır.

Yerli Harita Uygulaması Atlas

İçerisinde, uçuş similatöründen Güneş ve Ay konum bilgisine kadar pek çok özellik barındırarak, mevcut yazılımların yerini doldurabilecek kapasitede. HGM Küre uygulamasını bilgisayarınıza indirmek için, vereceğimiz bağlantıya girdikten sonra Adınızı Soyadınızı ve eposta adresinizi yazmanız gerekmekte. Bilgilerinizi girdikten sonra HGM Küre uygulamasını indirme bağlantısı eposta adresinize gelecek. Gelen bağlantıya tıklayarak kolaylıkla indirim hızlıca kurarak kullanabilirsiniz. Sizlerde bu iki Yerli ve Milli uygulamamızı kullanmak isterseniz aşağıdaki butonlar yardımıyla erişebilirsiniz.

Yerli ve milli olarak Teknoloji üzerinde yapılan tüm gelişmeler bizi mutlu ediyor ve özellikle bunları kullanmak için çaba harcıyoruz. Diliyoruz ki takipçilerimiz de bu yönde çabalasınlar, yerli ve milli teknoloji üretelim.

Bağlantıları 02.03.2023 Tarihinde yeniden güncellenmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir