Yapay Zeka Sağlık Hizmetlerini Daha İyi Hale Getirecek Mi ?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yapay Zeka Sağlık Hizmetlerini Daha İyi Hale Getirecek Mi ?

Günümüz yapay zekaya git gide daha çok aşina olmaya başladı. Giderek gelişen ve büyüyen bir teknoloji karşısında artık yapay zeka nedir ? soruları sormak yerine gelsin hayat bildiği gibi diyerek kendimizi her geçen gün bu teknolojilere, daha meraklı bir şekilde daha çok hazır hissediyoruz.

Yapay zeka bir çok alanda insan hayatını kolaylaştıracak gibi duruyor. Hatta bazı sektörlerde insana olan ihtiyacı da azaltacak gibi. Bunlardan en çok merakla gelişmeleri takip ettiğimiz konu sağlık sektörü.

Peki yapay zekanın sağlık sektöründe ne gibi kolaylıklar sağlayacağını tahmin etmenin ötesinde temennilerimiz var. Peki Yapay zeka hiç bir doktorun teşhis konusundaki yetenekleriyle eşleşebilir mi? Bir yazılım parçası, çok çalışan sağlık görevlilerinin becerilerini aşabilir mi?

Lancet Digital Health’te yayınlanan raporda,   belirli durumların teşhisi konulduğunda doktorların ve AI sistemlerinin ne kadar iyi olduğunu inceleyen bir meta-analiz yapıldı.” Rapor, 82 çalışmayı inceledikten sonra şöyle sonuçlandırdı: “İncelememiz, derin öğrenme modellerinin teşhis performansını, sağlık uzmanlarınınkine eşdeğer olarak buldu”.

Tıpta hasta incelemelerindeki bulgu incelemede literatürlerden biri ” Röntgeni tedavi etmiyorsunuz, hastayı tedavi ediyorsunuz”. Bir çoğumuzun başına gelmiştir. Kağıtlarda görünen sonuçlar kadar hafif ve küçük olmayabiliyor ağrılarımız. Genelde acil servis doktorlarına denk geldiysek çok fazla dinlemeden yazıp ilacı yollarlar. Hatta halk dilinde alt tarafı bi parol yazacaksın espirileri döndüğü oluyor. Wd40 kullansam ağrılarıma daha iyi gelirdi bu ilaçlardan dediğimiz bile olmuştur.

bir röntgen fiminde, bir tahlilde çıkan sonuçlar doktorlara hastalığın ne olduğu hakkında bilgi verir. Bazen bu bilgiler doğrultusunda doktorlar bu x hastalığının Y hastalığına dönüşebileceğini söyler. Bu durum çoğu zaman doktorların tecrübelerine göredir.

Sağlık hizmetlerinde kullanılacak yapay zeka; Makine öğrenmesi sayesinde bir test sonucunda oluşabilecek her ihtimali beklentiler arasında.

Diğer beklentiler ise bazı başlıklar şu şekilde:

Reçete izlemek

İstatistiklere bağlı olarak, yazılan reçetelerde üçük bir hata yüzdesi vardır. Bu hata bazen hasta için bir değişiklik yapmaz, bazen onlara ciddi zararlar verebilir. Çok sayıda hastane ilaç çizelgesi kağıda yazılı olduğu göz önüne alındığında, hataların nerelerde sızabileceğini görebilirsiniz. Belki çizilmiş bir reçete okuyan eczane çalışanı ilaç miktarını yanlış olarak görür, belki organ işlevindeki ani bir düşüş ilacı uygun hale getirmez. Belki de 12 saatlik vardiyalarının sonunda bir doktor ilaç etkileşimi fark etmez. Bir reçetenin içeriğini olası hatalar için analiz edebilecek çok işlevli bir makine öğrenmesine sahip olmak, hangi ilaçların uygun olduğunu ve yan etkisi durumunda tetikleyebileceği diğer hastalıkları bize ön görülü bir şekilde sunabilir.

Randevu takibi

Bir çok hasta ve hastahane randevuları mail ve kısa mesaj servislerini kullanarak yapar. Buna rağmen yine de karışıklıklar, iptaller mevcut. Bazı bölümler var ki bazen günler aylar sonrasına randevu bulabiliyoruz. Aradan birinin randevusunu iptal etmesi durumunda hem o saat hastahaneler için hemde sıra bekleyen hastalar için bir zaman kaybı hizmet eksiğidir. Yapay zeka ile insanların sosyal medya hesaplarına hatırlatmalar rehberinde planlayıcılarına göre randevusuna katılıp katılamayacağı durumunun bilgilerine ulaşılabileceği ön görülüyor. Böylelikle önemli hastalıklarda durumu daha kritik ve acil olan kişilere göre randevular tekrar düzenlenebilir.

Teknolojinin ve yapay zekanın bize ne gibi kolaylıklar sağlayacağı, hayatımızdaki planlara yön verip vermeyeceği merak konusu olsa da gelecekte bunların olması hayal değil.

Bu tarz makaleleri yazarken ve okurken çocukluğumuzda teknolojisine özendiğimiz ve bir gün mutlaka dünyanın öyle biryer olacağına inandığımız jetgiller çizgi filmi geliyor aklıma.

Hep birlikte yaşayıp görmeye devam edeceğiz

Diğer haberlerimize ve teknolojiye dair her türlü bilgiye daha hızlı ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın!

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap