1. Anasayfa
  2. Yazılım
Trendlerdeki Yazı

Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur Duyuruldu! Yenilikler Neler?

Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur Duyuruldu! Yenilikler Neler?

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri Ubuntu yılın son çeyreğinde yeni bir sürüm için çalışmalara hız verdiğini ve 23 ve üstü bir sürümün yakın zamanda duyurulacağını takipçileri ile paylaşmıştı. Yakın planda takip eden kişiler bunu bilir ki aslında 23.0 ve üstü bir sürüm zaten yayındaydı ancak uzun vadede destekli LTS bir sürüm değildi. Geçtiğimiz günlerde Ubuntu uzun vadeli LTS sürümünün 23.0 ve üstü olan sürümünün kullanılabilir olduğunu duyurdu, peki yeni sürümde yenilikler neler? Gelin beraber inceleyelim.

LTS’den Ubuntu terminolojisinde yeni olanlar için uzun süreli desteklenen sürüm önceki son ara sürüm özellikle heyecan verici yeni bir yol haritasını işaret etmişti. Bu, topluluğun Ubuntu 24.04 LTS öncesinde daha fazla iyileştirme için geri bildirim sağlama ve bunları deneme şansına sahip olmasını sağlamak için ekibin mümkün olduğunca çok sayıda büyük değişiklik yapmayı hedeflediği sürümdür. Bu özellikler, kullanıcı arayüzünden yazılım yönetimine, temel güvenliğe ve mimari değişikliklere kadar tüm Masaüstü yığınını kapsar. Ubuntu Basın bülteninde ve sürüm notlarında bunların çoğuna değindi. Ancak bu özellikleri derinlemesine araştırmaya zaman ayırmaya değer.

Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur Duyuruldu! Yenilikler Neler?

Her zaman olduğu gibi, Ubuntu en yeni GNOME masaüstü ortamını sunuyor ve GNOME 45, yalnızca birkaç hafta önceki kararlı sürümünden bu yana baskıdan yeni çıkmış taze bir ortam. GNOME 45’in yeni özellikleri kendi adresinde kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır ve eminiz ki Ubuntu kullanıcıları yeni çalışma alanı göstergesini, tam yükseklikte kenar çubuklarını ve genele dağılmış zengin kullanılabilirlik ve performans iyileştirmelerini takdir edeceklerdir. Bu sürüm aynı zamanda çeyrek ekran döşeme de dahil olmak üzere çoklu pencere kurulumları için yapılandırma seçeneklerini genişleten Asistan uzantısının varsayılan olarak dahil edilmesini de içerir.

Hızlı, Güvenilir ve Eğlenceli, Yeni Uygulama Merkeziyle Tanışın.

Ubuntu Desktop 23.10’un göze çarpan yeni özelliği, gelecekte kullanıcılar için Ubuntu Yazılımında yerini alan yeni uygulama merkezi olacaktır. Yeni yükleyiciyle birleştiğinde, bu iki uygulama bize Masaüstünde ilk kullanıcı deneyiminde çok daha derin bir sahiplik düzeyi ve ileriye yönelik yinelemeler için güçlü bir temel sağlıyor. Flutter’da yerleşik olan ve snap paketlerinde mevcut olan meta verilerden yararlanan bu ilk sürüm, makinenizde hem borç hem de snap paketlerini yönetmenin hızlı ve sezgisel yeni bir yolunu sunar. Ayrıca Rust’ta yerleşik yeni bir derecelendirme hizmeti de oluşturuldu. Kullanıcı derecelendirmelerini anlık meta verilerle birleştirerek, en popüler ve en son güncellenen gibi yeni kategoriler de dahil olmak üzere gelecekteki güncellemelerde uygulamaları keşfetmenin daha dinamik yollarını sunabildiği için heyecan duyuyoruz.

Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur Duyuruldu! Yenilikler Neler?

Firmware Güncellemelerini Serbest Bırakma.

İlgili yeni bir uygulama, ürün yazılımı güncelleyicisidir. Daha önce Ubuntu Yazılımı, yeni cihaz yazılımı güncellemelerini kontrol etmekten sorumluydu, ancak bunu yapmak için arka planda kalıcı olarak çalışması gerekiyordu ve bu da sistem performansını etkiliyordu. Donanım yazılımı yönetimini Uygulama Merkezi’nden ayırarak, çok daha hafif bir arka plan süreci ve donanımla ilgili güncellemeleri yönetmek için ayrı, tek amaçlı bir GUI ile bu kaynak yükü azaltıldı.

Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur Duyuruldu! Yenilikler Neler?

TPM Destekli Tam Disk Şifrelemeyle Veri İhlaline Karşı Dayanıklı Olun.

Ubuntu Desktop 23.10, anahtar depolama için Güvenilir Platform Modüllerini TPM’ler destekleyerek mevcut Tam Disk Şifreleme FDE işlevselliğimizi geliştiren deneysel bir özellik sunar. Geçmişte Ubuntu, FDE’de kullanıcı kimlik doğrulaması için yalnızca parolalara güveniyordu ancak, makine filolarının paylaşılabileceği veya yönetimsel amaçlarla uzaktan başlatılmasının gerekli olduğu kurumsal ortamlarda, önyükleme işlemini tamamlamak için parola gerekliliği, cihaz yönetimini zorlaştırır.

TPM destekli FDE, bir saldırganın hedefin bilgisayarına fiziksel erişim sağladığı ve sistemin güvenliğini tehlikeye atmak için kötü amaçlı yazılım veya donanım yüklediği bir güvenlik ihlali olan kötü hizmetçi saldırısı olarak bilinen bir tür siber güvenlik tehdidine açıkça karşı koymak üzere tasarlanmıştır. genellikle depolanan verilere yetkisiz erişim sağlamak veya şifrelemeyi zayıflatmak için. Bu tür saldırılar genellikle önyükleme işlemi sırasında mevcut olan güvenlik açıklarından yararlanmaya veya sistemi manipüle etmek için zayıf veya eksik kimlik doğrulama önlemlerinden yararlanmaya çalışır.

Bir saldırganın parolayı yakalamak için bir keylogger veya benzeri kötü amaçlı yazılım yüklemeyi başarması durumunda, parolalara dayanan FDE’nin tehlikeye girmesi muhtemeldir. Ancak TPM destekli FDE, şifre çözme anahtarı TPM’de güvenli bir şekilde saklandığından ve yalnızca yetkili önyükleme yazılımına yayınlandığından kullanıcıların her önyüklemede parola girmelerini gerektirmez. Ürün yazılımı ve önyükleme yükleyicileri de dahil olmak üzere önyükleme sürecinin herhangi bir bölümünde değişiklik yapılırsa TPM, diskin şifresini çözmek için gereken anahtarları serbest bırakmaz. Bu kurulum, ekstra bir güvenlik ve bütünlük kontrolleri katmanı ekleyerek, bir saldırganın makineye fiziksel erişimi olsa bile, tüm önyükleme sürecinden taviz verilmediği ve güvenilir olmadığı sürece verilerin güvende kalmasını sağlar.

Ubuntu Desktop 23.10’daki TPM destekli FDE mimarisi, Snapd aracısının yaşam döngüsü boyunca FDE’yi yönettiği Ubuntu Core ile aynı ilkelere dayanmaktadır. Bu sürümde, TPM destekli FDE, genel bir Ubuntu çekirdek eklentisini temel alıyor. Bu, NVIDIA gibi ek sürücüler gerektiren cihazları henüz desteklemediği anlamına geliyor. Ubuntu 24.04 LTS’de daha geniş bir donanım yelpazesi için destek sunmayı amaçlıyor.

Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur Duyuruldu! Yenilikler Neler?

Ubuntu Masaüstünde Yenilikler.

Masaüstü ile ilgili önceki sürümlerde belirtildiği gibi, Ubuntu ekibinin masaüstü dağıtımı için büyük planları var. Uzun vadede, masaüstünüzü yükleme sırasında yapılandırmayı ve özelleştirmeyi kolaylaştırmak istiyoruz. böylece hem kuruluşlar hem de bireyler, tercih ettikleri yapılandırmaları olabildiğince hızlı bir şekilde hazırlayıp çalıştırabilirler. Bunu mümkün kılan temel teknoloji parçaları, Autoinstall ve cloud-init olmak üzere iki temel özelliğin masaüstüne özgü potansiyelini keşfetmemize olanak tanıyan Subiquity ve Cloud-Init’tir. Otomatik kurulum, kullanıcıların Ubuntu kurulumlarını yapılandırmasına olanak tanır ve cloud-init, ilk açılışta daha fazla yapılandırmaya olanak tanır. Bunlar, ağınızı, kullanıcınızı, ssh anahtarlarınızı, yüklü paketlerinizi, komut dosyalarını çalıştırmanızı ve çok daha fazlasını yapılandırmanıza olanak tanıyan tek bir yapılandırmada birleştirilebilir. Ubuntu 24.04 LTS’ye yaklaştıkça bu teknolojilerden nasıl yararlanmayı planladıkları hakkında daha fazla bilgi almayı bekliyoruz. Bu arada pratik yapmak istiyorsanız, Raspberry Pi mühendisi Dave Waveform Jones, Raspberry Pi’deki temel bir Ubuntu Sunucu görüntüsünden Ubuntu bileşenlerini yeniden oluşturmak için cloud-init’in nasıl kullanılacağı hakkında bir dizi blog hazırladı.

Ubuntun’un yeni sürümü ile birlikte gelecek yenilikler ve özellik geliştirmelerini heyecanla bekliyoruz. GNOME 45’den sonra özellikle arayüz ve kullanıcı betikleri ile ilgili müthiş bir değişim hareketi bekleniyor.

Bir başka konuda görüşmek üzere takipte kalın güncel kalın.

Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi X adresimizi takip etmeyi unutmayın.

Ayrıca benim X adresime ulaşmak için buraya tıklayın.

GÜNCEL KONULAR:

Android 14 Özelleştirilebilir, Erişilebilir ve Daha Çok Özellikle Geliyor!

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir