Android 14 Özelleştirilebilir, Erişilebilir ve Daha Çok Özellikle Geliyor!
  1. Anasayfa
  2. Mobil
Trendlerdeki Yazı

Android 14 Özelleştirilebilir, Erişilebilir ve Daha Çok Özellikle Geliyor!

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri bildiğiniz üzere Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi olan Android, 13’den sonra daha kısa bir sürüm döngüsü içerisinde 14.0 sürümü için de önizleme vereceğini ve kısa zamanda kullanıma sunacağını duyurmuştu, bunun başlıca sebebi giderek sayıları artan Mobil cihaz üreticileri ve yeni teknolojiler ile doğan yazılım gereksinimleri olmuştur. Bugün aldığımız bilgiye göre Android 14’de beklenen şekilde duyuruldu ve tanıtımı yapıldı, şimdi sizlerle beraber Android 14’de bir inceleme yapalım.

En yeni işletim sistemi yükseltmesiyle Android 14 alan cihazları daha kişisel, korumalı ve erişilebilir hale getirme şansımız olacak. Bununla birlikte geliştirilmiş fotoğraf kalitesi, yeni temalar ve yapay zeka tarafından oluşturulan duvar kağıtları kullanıma sunuluyor. Sağlığınız, güvenliğiniz ve verileriniz için gizlilik güncellemeleri ile genişletilmiş erişilebilirlik özellikleride Android 14 ile hayata geçirilecek.

Android 14 Özelleştirilebilir, Erişilebilir ve Daha Çok Özellikle Geliyor!

Yapay Zeka Destekli Kişiselleştirme Özellikleri.

14 sürümü ile gelecek en önemli özelliklerin şuan birçok kullanıcı tarafından önemli olan günlük hayatımızda çok kez kullandığımız kamera özellikleri konusu bu yüzden Android, Ultra HDR ile resim kalitenizi bir üst seviyeye taşımayı planlıyor. Bununla birlikte yapay zeka ile oluşturulmuş duvar kağıtları, tema renk seçenekleri ve daha birçok kişiselleştirme özelliği sunuyor.

Yapay zekayla desteklenen benzersiz, gerçekten özelleştirilmiş duvar kağıtları ile kendinizi hayal ettiğiniz gibi ifade etmek için size fırsat veriyor. Tabiki bu kadar değil, yepyeni bir özelleştirme seçici, kilit ekranınızı ve ana ekranınızı kişiselleştirmeyi daha da kolaylaştırıyor. Cihazınızın kilidini açmak zorunda bile kalmadan birçok detayı değiştirebilir ve istediğiniz gibi bir görünüme kavuştura bilirsiniz.

Daha Kolay ve Sağlam Güvenlik Seçenekleri.

14 sürümü ile birlikte uygulamaların veri izinleri hakkında size proaktif olarak anlaşılması kolay bilgiler vermesi ve sizi güvende tutmak için uygulamalara ne tür erişim izni vereceğinizi seçmeniz konusunda size asistanlık yapması bekleniyor. Android tarafından yüksek güvenlik katmanı ile geliştirilen ve önerilen 6 haneli kilit açma şifresiyle cihazınızın güvenliğini güçlendirin. Altı veya daha fazla haneli doğrulama PIN’i girdiğinizde yeni kilit açma özelliğiyle parmak hareketlerini azaltın ve daha güvende olun.

Android 14 Özelleştirilebilir, Erişilebilir ve Daha Çok Özellikle Geliyor!

İyileştirilmiş Görüş ve Ses Erişilebilirliği Özellikleri.

Android 14 ile yeni görüntü ve ses erişilebilirlik özellikleri de kullanıcılara sunuluyor. Bunlardan biriside büyüteç özelliği olacak, artık Android tabanlı sistemlerde bütünleşik büyüteç özelliği yer alacak. Özellik aktif edildiğinde sadece yapmanız gereken uygulamalar arasında kullanmak için parmaklarınızı sıkıştırarak yakınlaştırmanız olacak.

Android Cihazınızı Web Kamerası Olarak Kullanın.

Yakında Android telefonunuz ile herhangi bir Windows, MacOS veya Chrome OS bilgisayar arasında bir USB kablosu bağlayarak Android telefonunuzu video görüşmesinde güzel bir web kamerası olarak kullanabileceksiniz. 10 adet katılımcıya kadar kullanıcıyı çağrı boyunca çerçeve içinde tutmak için otomatik olarak kaydırma ve yakınlaştırma yapan yeni otomatik çerçeveleme özelliğiyle herkesi görüntülü toplantılara dahil etmek çok daha kolay olacak.

Google Home İçin Yeni Kontroller.

Başta Pixel telefonlarda ve tabletlerde başlayarak, doğrudan cihazınızın kilit ekranından veya hızlı ayarlar’dan, ışıklarınızı açmak, sıcaklığı ayarlamak veya kamera canlı yayınını görüntülemek gibi favori Google Home kontrollerinizi hızlı bir şekilde tek dokunuşla ayarlamanız mümkün olacak.

Android 14 Özelleştirilebilir, Erişilebilir ve Daha Çok Özellikle Geliyor!

Google, Android’de önümüzdeki dönemde yeni daha birçok özelliğin çalışmasını yapacak. Bizde Tech Dergi ekibi olarak sizler için güncel gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Bir başka konuda görüşmek üzere takipte kalın güncel kalın.

Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi X adresimizi takip etmeyi unutmayın.

Ayrıca benim X adresime ulaşmak için buraya tıklayın.

GÜNCEL KONULAR:

TU Eindhoven’ın Solar Team Öğrencileri Güneş Enerjisi İle Çalışan Otomobil Tasarladı!

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir