Omicron Varyantının İlk Görüntüsü Paylaşıldı
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Omicron Varyantının İlk Görüntüsü Paylaşıldı

Roma’da bulunan Bambino Gesu Hastanesi’nden bir araştırma ekibi yeni varyantın üçboyutlu görüntüsüyle birlikte spike proteinlerinde kaç mutasyon olduğunu da ortaya çıkarttı.

2019 yılından beri dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen koronavirüs birçok varyanta sahip. Aşıların etkisiyle kısmen kontrol altına alınan virüs son zamanlarda özellikle Avrupa’da tekrar kendini gösteriyor. İlk olarak Güney Afrika‘da göründüğü açıklanan Omicron varyantı ise tüm dünyada paniğe neden oldu. Çünkü bu varyantın aşıya karşı dirençli olma ihtimali bulunuyor. Ayrıca Omicron’un belirtileri de bugüne kadarki COVID-19 belirtilerinden oldukça farklı.

Yapılan incelemeler yeni varyantın Delta varyantından çok daha fazla mutasyon geçirmiş olduğu yönünde, elli civarı mutasyonlu bölgeye sahip. Uzmanlara göre bu, Omicron’un insan vücuduna daha iyi adapte olmuş ve daha tehlikeli bir tür olduğu anlamına geliyor.

omicron

Mutasyonlar virüsün insanların hücresine girmesini sağlayan spike proteinlerinde yer alıyor. Bu durum virüsün bulaşıcılığını oldukça arttırıyor. Mutant çok hızlı yayılıyor fakat belirti düzeyi düşük. Fakat aşıların yeni varyanta karşı etkili olup olmayacağı bilinmiyor. Biontech tarafından yapılan açıklamaya göre yüz gün içinde yeni varyant için yeni bir aşı üretimi yapılabilir. Kısacası Omicron varyantı hakkında daha bir çok bilinmeyen var. Kesin bilgilere önümüzdeki günlerde ulaşabileceğiz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Omicron varyantı hakkında yayınladığı bilgilere buradan ulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap