Yunanlıların komik drone savar iddiaları
  1. Anasayfa
  2. Genel

Yunanlıların komik drone savar iddiaları

Larissa’daki bir Yunan mucit, İnsansız Hava Araçlarını (İHA’lar) yok edecek bir drone savar sistemi yarattığını iddia ediyor.

Kostas Soukos, ürettiği alete; bir boğa başı ve kuyruğu ve bir insan gövdesi ile tasvir edilen antik Yunan efsanevi yaratığına ithafen “Minotaur” adını verdi.

Yunan devlet televizyonu ERT, Soukos’ın verdiği demeçte, icadını 300 kWh‘lik büyük bir lazer ünitesi taşıyan robotik bir platform olarak tanımladı. Bu icat iddialara göre “Kör etme“, özelliğine sahip. Ayrıca Yunan hava sahasını ihlal edebilecek dronların tutuşmasına neden olma gücüne sahip ve helikopterlerin termal dedektörlerine “görünmüyor”.

Drone savar sistemi “Yunanistan’ın ihtiyacı var”

Yunanların iddiası: “Anti-drone sistemi, Larissa’daki Yunan bilim adamları ve mühendisler tarafından özel olarak yapılmıştır.

Soukos, “Yunanistan’ın ‘uykuda’ olmadığını kanıtladık” dedi. “Genç bilim insanlarımız, Türkiye’nin acilen ihtiyaç duyduğu akıllı sistemler üretiyor.” diye de ekleme yaptı. Fakat şimdiye kadar Yunan askeri yetkilileri “Minotaur” adındaki “sözde” anti-drone icadı hakkında yorum yapmadı.

Türkiye, Yunanistan’ı gözetlemek için İHA’ları giderek daha fazla kullanıyor. Eylül ayında Anadolu Ajansı’nın haberine göre, “Uluslararası hukuka aykırı olarak Yunanistan’ın Ege adalarına askeri olmayan statüde gönderdiği silahlı araçların görüntülerini İHA’lar çekiyor” başlıklı bir haber yayınladı.

Yunanlıların komik drone savar iddiaları

Yerli üretim olarak geliştirilen ülkemizin Türk İHA’ları neredeyse her gün doğu Ege’deki Yunan adaları üzerinde uçuşlar gerçekleştiriyor. Kalymnos ve Leros‘un batısında ve Amorgos‘un doğusunda yer alan Kinaros adası, dronların birkaç kez uçuşlar gerçekleştirmesi nedeniyle Ankara‘nın özel ilgisini çekiyor gibi görünüyor.

Yunanistan drone sistemi Archytas’ı tanıttı

Yunanistan kendi insansız hava aracı yeteneklerini geliştirmeye hevesli görünüyor(!). Yakın zamanda Ege Denizi’ndeki birçok Yunan adasını izlemekle görevlendirilecek olan Archytas insansız hava aracını tanıtıldı.

Hellenic Aerospace Industry (EAB) tarafından üç Yunan üniversitesi ile birlikte geliştirilen Archytas, Eylül ayı sonunda Selanik Uluslararası Fuarı’nda resmen tanıtıldı.

Drone savar sistemi Türkiye

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir