Sony, G Master Lensi Duyuruldu!
  1. Anasayfa
  2. Genel

Sony, G Master Lensi Duyuruldu!

Sony’nin en yeni G Master Lensi FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, muhteşem çözünürlük ve bokeh ile birlikte yeni nesil AF performansına yeni bir boyut kazandırıyor.

Sony, G Master serisini FE 70-200mm F2.8 GM OSS II lens ile zenginleştiriyor. Serinin en yeni üyesi, Sony’nin G Master tasarımına özgü benzersiz AF (otomatik netleme) performansının yanı sıra olağanüstü bir çözünürlük ve bokeh kombinasyonu sunuyor. 

Sony Europe BV Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin taleplerine kulak vererek 70-200mm F2.8 lensimizin yeni ve iyileştirilmiş versiyonu G-Master FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’yi geliştirmeye karar verdik. Bu yeni lenste ağırlık ve netleme hızı açısından yaptığımız iyileştirmeler muazzam. Bunlar hem fotoğrafçılar hem de video içerik üreticileri açısından müthiş bir fark yaratacaktır. Kompakt ve hafif full frame fotoğraf makinesi gövdelerimizle birlikte kullananlar için Sony, ideal dengeye sahip ve taşımaya son derece uygun bir eşleşme vadediyor.”

G Master Lensi FE 70-200mm F2.8 GM OSS II

Sony’nin E-mount fotoğraf makinesi gövdeleriyle mükemmel şekilde eşleşmek üzere tasarlanan FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, yalnızca optik kalite ve gelişmiş AF performansı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın en hafifi F2.8 70-200mm zumu olarak benzersiz bir çekim esnekliği ve özgürlüğü katıyor. Sony, E-mount lens serisinin 65’inci lensi olan bu yepyeni ürünle Alpha dünyasını güçlendirmeye devam ediyor. 

Performansta Yeni Seviyeler 

Yeni FE 70-200mm F2.8 GM OSS II kullanıcılara, diyafram maksimum açıklıkta olsa bile tüm zum aralığı boyunca köşeden köşeye temiz ve net bir görüntü veriyor. Bir tanesi 0,01 mikron yüzey hassasiyetli bir XA (aşırı asferik) parça olmak üzere iki asferik lens parçası sayesinde FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, mesafeyle ilgili sapma varyasyonlarını etkili bir şekilde kontrol ederek görüntü alanının tamamında olağanüstü çözünürlük sağlıyor.

G Master Lensi FE 70-200mm F2.8 GM OSS II

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II renk bulanıklığını renk taşması olmaksızın önemli ölçüde azaltan küre şeklinde olmak üzere iki ED (Ekstra Düşük Dağıtma) ve iki Süper ED cam parçalarına sahiptir. Aynı zamanda, ilk kez bir Alpha sistemi lensinde bir ED asferik parça yer almaktadır; bu sayede diğer telefoto lenslerin yaygın sorunlarından olan renk sapması ve küresel sapma eş zamanlı olarak bastırılır. 

F2.8 maksimum diyafram açıklığı ve yeni geliştirilen 11 yapraklı dairesel diyafram açıklığı ünitesi sayesinde pürüzsüz, bokeh efekti elde edilebilir. Ek olarak, lensin, bir XA parçası da içeren gelişmiş optik tasarımı, istenmeyen ‘soğan halkası’ efektini tam anlamıyla bastırarak bokeh’i daha da güçlendirerek, mükemmel yakın çekim performansı da sunar. Minimum netleme mesafesi, 0,3x maksimum büyütme oranıyla 70mm’de sadece 15,7 inç (0,4 metre) ve 200mm’de 32,3 inçtir (0,82 metre). Ayrıca, FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, Sony’nin yüksek performanslı 1.4x ya da 2.0x tele dönüştürücüleriyle[i]kolayca birleştirilerek F5.6 diyafram açıklığında lensin odak uzaklığını 400mm’ye[ii] kadar uzatabilir ve bu sırada G Master kalitesinden taviz vermez.  

Sony’nin orijinal Nano AR Coating II teknolojisi, zorlu aydınlatma koşullarında istenmeyen parlama ve gölgelenmeleri önlemek için lensin yüzeyinde eşit dağılımlı, yansıma karşıtı bir kaplama oluşturur. Buna ek olarak, FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’nin optik tasarımı da netliği artırmak üzere iç yansımaları etkili bir şekilde bastırır. 

Sony, G Master Lensi Duyuruldu!

Sektör Lideri Otomatik Netleme 

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’nin üstün lens teknolojisi, eşleştirildiği gelişmiş fotoğraf makinesi gövdesinden en iyi performansın elde edilmesini sağlar. Yeni lens, hızlı ve hassas AF için Sony’e özgü orijinal dört XD (ekstrem dinamik) Doğrusal Motoru kullanır ve bu da onu bir önceki modele göre yaklaşık 4 kat daha hızlıii hale getirir ve odak takip özelliğini %30 iyileştiririi. FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, Sony’nin amiral gemisi ürünü Alpha 1 ile birlikte kullanıldığında 30fps’ye[iii] varan yüksek hızlarda seri çekim yapabilir. 

Üstün AF takip özelliği, tele dönüştürücüyle bile aynı şekilde kullanılabilir. Video çekimlerinde FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, kullanıcının netleme konusunu fotoğraf makinesine bırakabilmesi için zum yaparken hızlı hareket eden öznelere güvenilir şekilde odağı sabitleyip takip eden akıcı ve sessiz AF sunar. 

Video için Gelişmiş Özellikler

Sabit F2.8 maksimum diyafram açıklığı, göz kamaştırıcı AF performansı, kullanım kolaylığı ve güvenilirliğiyle video için mükemmel bir tercih olan FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, yakınlaştırma sırasında istenmeyen görüntü hareketlerinin ve görüş açısı değişimlerinin asgari derecede olması için odak solumasını, odak kaymasını ve eksen kaymasını önemli ölçüde azaltmak üzere tasarlandı. 

G Master Lensi FE 70-200mm F2.8 GM OSS II

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, video çekimlerini kolaylaştırmak üzere netleme, zum ve diyafram açıklığı için birbirinden bağımsız kumanda halkalarına sahiptir; böylelikle manuel operasyonların hassasiyetle yapılabilmesine olanak tanır. Diyafram açıklığı halkasında aynı zamanda tıklamalı bir AÇMA/KAPAMA (ON/OFF) anahtarı bulunur. Diyafram açıklığı halkası tıklama durakları fotoğraf çekerken dokunsal geri bildirim alabilmek için AÇIK konuma; film çekimi sırasında ise akıcı, sessiz diyafram açıklığı kontrolü için KAPALI konuma getirilebilir. Ek olarak, zum halkası torku optimize edilmiştir ve artık hareketli özneler için MODE 3[iv] düzeyinde görüntü sabitleme geçekleştirilebilir. 

Ayrıca Sony’nin Doğrusal Yanıtlı MF sistemi, duyarlı, düşük gecikmeli manuel netleme kontrolü sağlar. Birlikte verilen parasoley de daha fazla yaratıcı esneklik sunmak üzere dairesel polarize filtrelerin ya da değişebilir ND filtrelerin kolay kullanımına imkân tanıyan bir açıklığa sahiptir. 

Sony, G Master Lensi Duyuruldu!

Profesyoneller için Tasarlandı

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, dünyanın en hafifi F2.8 telefoto zum lensidir ve önceki modele göre yaklaşık %29 daha hafiftir; ağırlığı 37 oz’un (1,045g) biraz altındadır. Hafifliğine ek olarak FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, lensin ağırlık merkezinin doğrudan tripod yuvasının üzerine düşmesini sağlayarak profesyonellere ‘öne çekme’ olmadan ideal bir denge sunmak üzere tasarlanmıştır. Ve ağırlık merkezini sabit tutacak şekilde dahili yakınlaştırma özelliğine sahiptir. 

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, özel olarak profesyoneller için ve onlardan gelen geri bildirimler doğrultusunda tasarlanmıştır. Yeni lens, kullanıcının, Full-time DMF, doğal ve doğrusal manuel netleme yanıtı ve odak menzili sınırlama anahtarı gibi profesyonel ihtiyaçlarını karşılayacak odaklama işlevlerine sahiptir. FE 400mm F2.8 GM OSS ve FE 600mm F4 GM OSS’e denk toz ve nem direncine[v] sahiptir. 

Sony, G Master Lensi Duyuruldu!

Ön lens parçasında, su, yağ ve diğer kirleticileri iten flor kaplama bulunur; bu kaplama aynı zamanda lens yüzeyine yapışan kirleticileri ve parmak izlerini silmeyi kolaylaştırır. FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’de ayrıca yatay veya dikey yönde ve hemen hemen her açıda çekim yaparken kolay erişim ve rahat kontrol sağlamak üzere birbirinden 90° uzakta konumlandırılmış üç kişiselleştirilebilir netleme tutma düğmesi bulunur. 

Yeni FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’yle hem de Sony’nin diğer görüntüleme ürünleriyle çekilmiş heyecan verici yeni içeriklere www.alphauniverse.com web sitesinden erişebilirsiniz. 

Dünyanın Tek Yüzer Nükleer Santraline Övgü Yağdı

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir