Sevimli ve Yetenekli Mini Çita Robotları! [ Video ]
  1. Anasayfa
  2. Genel

Sevimli ve Yetenekli Mini Çita Robotları! [ Video ]

MIT, yeni “mini çitarobotlarını kampüs alanında gerçekleştirdiği bir gösteriyle meraklılarına sundu.

Biyomimetik Robot bölümü öğrencileri, kablosuz kumandalar sayesinde MIT‘nin yetenekli robotlarını koordineli hareketler, koşular ve hatta futbol oynamak gibi çeşitli aktiviteler yaparak robotik teknolojinin şu anki durumunu etkileyici bir şekilde sundular.

Bu yılın başlarında, MIT‘nin Makine Mühendisliği Bölümünde çalışan bir robot geliştirici ekibi tarafından tasarımı ortaya çıkan bu mini çita robotları, yaklaşık 10 kilogram ağırlığa sahipler. Geçen süre içerisinde bu mini çita robotlar, çita 3’ün küçültülmüş hali olarak duyurulmuş oldu.

Sevimli ve Yetenekli Mini Çita Robotları! [ Video ]
Çita Robotu

Açıklamalara göre bu denli küçük, hafif ve çok fazla özelleştirilemeyen bu robotların üretim maliyetlerinin oldukça pahalı olduğu söyleniyor. Bunun yanında Lego benzeri çalışmalar yapılarak mini çita robotlarının kullanıma hazır kısımları çok daha dayanıklı ve nispeten daha düşük maliyetli olacak şekilde tasarlanmaya çalışılıyor.

Saatte sekiz ile on km hızında çalışma kapasitesine sahip robotların öğrenciler tarafından kontrol edildiğine dair paylaşılan video:

Robotlar üzerinde çalışmalar yürüten ekip, ek araştırmalar için MIT‘deki diğer ekiplerle birlikte çalıştıklarını da duyurdular.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir