Yeni bir COVID-19 aşısı daha geliştirildi: Diğer aşılardan ucuz olacak
  1. Anasayfa
  2. Genel

Yeni bir COVID-19 aşısı daha geliştirildi: Diğer aşılardan ucuz olacak

Teksas’ta yaşayan bilim insanları, yeni bir COVID-19 aşısı geliştirdiklerini açıkladı.

The Guardian’ın haberine göre Teksas Çocuk Hastanesi Aşı Gelişimi Merkezi’nden bilim insanları Dr. Peter Hotez ve Dr. Maria Bottazzi, mayadan yararlanarak COVİD-19 virüsüne karşı yeni bir aşı geliştirdiklerini açıkladı.

Yeni aşıya “Corbevax” ismi verildi

Sars ve Mers virüsleri üzerinde de çalışan ekip, geliştirdikleri aşıya “Corbevax” ismini verdi.

Geliştirdikleri yeni aşı için patent almayacaklarını ve bu yüzden aşının özel olduğunu belirten Dr. Bottazi; “Dünyaya iyilik yapmak istiyoruz. Doğru olan buydu ve ahlaki olarak bunu yapmalıydık. Gözümüzü bile kırpmadan karar verdik” ifadesini kullandı.

“Corbevax” diğer aşılardan ucuz olacak

Dr. Bottazi; “Proteini direkt ve sentetik olarak, Laboratuvarda maya sistemi kullanarak yapıyoruz. Mayanın, virüstekiyle aynı proteini geliştirmesini sağlıyoruz. Bu şekilde vücudu bağışıklığa kavuşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Hepatit B aşısına benzer şekilde geliştirilen yeni COVID-19 aşısı için yapılan klinik test sonuçları henüz açıklanmadı. Ancak hastanenin yapmış olduğu açıklamada aşı orijinal COVID-19 virüsüne karşı yüzde 90, Delta varyantına karşı ise yüzde 80 etkili olduğu belirtildi.

Omicron varyantı üzerindeki etkisi hakkındaki araştırma ise sürüyor. Çalışmaların devam etmesi için yardımseverlere seslenen Dr. Bottazi, Corbevax aşısının piyasadaki diğer aşılardan daha uygun fiyatlı olacağını belirtti.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir