Twitter verilerinizin bir arşivi nasıl indirilir?
  1. Anasayfa
  2. Rehber

Twitter verilerinizin bir arşivi nasıl indirilir?

Twitter, tweet’lerinizi ve diğer Twitter verilerinizi içeren bir arşiv indirmenize izin verir. Sosyal ağ hakkındaki düşünceleriniz ne olursa olsun, bir veri yedeklemesi iyi fikir olabilir.

Bu günlerde, Twitter’da neredeyse her gün bir karışıklık var gibi görünüyor. Yaşanan olaylardan sonra sosyal ağdan ayrılmayı düşünüyor olabilirsiniz veya kalıp ne olacağını görmek konusunda kararlı olabilirsiniz. Her iki durumda da, bir çevrimiçi uygulama bu tür bir Sturm und Drang yaşadığında, her ihtimale karşı verilerinizi yedeklemek genellikle iyi bir fikirdir. Eğer Twitter söz konusu ise, verilerinizin bir arşivini indirmek de mümkün anlamına gelir.

Twitter’ın destek sayfasına göre arşiviniz; hesap bilgilerinizi ve geçmişinizi, ona erişmek için kullandığınız tüm uygulamaları ve cihazları, engellediğiniz veya sessize aldığınız tüm hesapları, Twitter’ın sizin için listelediği tüm ilgi alanlarını ve diğer reklam verilerini ayrıca en önemlisi de Tweet geçmişinizi içeriyor.

Twitter’da arşivlenmiş materyalinizin indirilmesi için başvurmak çok basit.

Twitter veri arşivi
Twitter ayarlarının “Hesabın” bölümünde “Verilerinin bir arşivini indir” özelliğini bulacaksınız.

Twitter veri arşivine erişme süreci

  • Web uygulamasında soldaki menüden “Daha Fazla” seçeneğine tıklayın. Mobil uygulamada, sol üst köşedeki kişisel simgenize dokunun.
  • Sonrasında açılan pencereden sırasıyla Ayarlar ve Destek > Ayarlar ve gizlilik > Hesabınız öğelerini takip edin.
  • Verilerinizin bir arşivini indirin” üzerine tıklayın. Bu noktada hesabınızı doğrulamanız istenebilir.
  • Son olarak “Arşiv iste” seçeneğine tıklayın.

Twitter’a göre, arşiv verilerinizi indirmenizi sağlayacak bağlantıyı almanız 24 saati bulabilir.

Tüm verilerinize sahip olduğunuzda, hesabınızdan ayrılmayı veya çıkmamayı seçebilirsiniz. Ne olursa olsun, en azından artık Twitter’da geçirdiğiniz zamanın bir kaydı var.

Arşivin son hali elinizde nasıl görünür?

Sürecin nasıl ilerlediğini görmek için, bir Salı günü saat 21:00’da hesabıma ait Twitter verilerinin indirilmesini talep ettim ve Perşembe günü saat 19:00 civarında kullanıma açılacağına dair bir bildirim aldım. Twitter’ın tam olarak vaat ettiği süre belli değildi, ancak bu günlerde hizmetin muhtemelen kaç istek aldığı düşünüldüğünde makul bu benim için de ortalama bir süre idi.

E-posta adresime bir bağlantı içeren bir e-posta gönderildi; Parolam ve e-postayla gönderilen bir kodla kimliğimi kanıtladıktan sonra, artık 217 MB’lık bir zip dosyası indirebileceğim arşiv sayfasına yönlendirildim.

Twitter verilerinizin bir arşivi nasıl indirilir?

Zip dosyası iki klasör içeriyor: biri “varlıklar” ve diğeri de “veri” olarak etiketlenmiş durumda. Bu aşamada ikinci klasör sizin tüm tweet’lerin, medyanın vb. bulunduğu yer.

Ayrıca, tarayıcınızda açılacak ve kaç tweet, engellenen hesap ve diğer veriler dahil olmak üzere az önce indirilenlere ilişkin bir açıklama sunan “Arşiviniz.html” etiketli ayrı bir HTML dosyası alırsınız. Sayfanın ortasındaki bir giriş paragrafı, faydalı olabilecek iki ek bağlantı içeriyor; ilki, bağlantılı dosya adlarıyla indirdiğiniz her şeyin ayrı bir HTML kodlu listesine götürürken, diğeri her dosyanın açıklamasını sunan bir metin belgesini açar.

HTML sayfasının solunda tweet, beğeni, doğrudan mesaj vb. etiketli bağlantılar bulunur. Merkezde arşiv dosyalarınızın içeriğini görmek için her birine tıklayabilirsiniz. Bu yöntem, eski tweet’lerinizi ve diğer içeriklerinizi okumak için açık ara en kolay yolu olabilir. Sağda, tarihe veya giriş türüne göre sıralamanıza ve filtrelemenize izin veren filtrelerin yanı sıra bir de arama kutusu var.

Twitter verilerinizin bir arşivi nasıl indirilir?

Gerçek klasörlere girerseniz, metin girişlerinin JSON (.js) biçiminde olduğunu göreceksiniz, bu da ilgili kodu içeren okunabilir metinde oldukları anlamına gelir. Bunun avantajı, dosyayı hemen hemen her kelime işlemci veya not uygulamasını kullanarak okuyabilmenizdir; dezavantajı ise, yalnızca tweet’in gerçek metnini değil, aynı zamanda kaç beğeni veya retweet aldığı, hangi URL’leri içerdiği ve eşleştirilebilecek bir kod numarasını da içeren tüm açıklayıcı kodu geçmeniz gerektiğidir. Başka bir deyişle, herhangi bir nedenle bunlara artık erişemiyorsanız (veya çevrimiçi olarak erişmek istemiyorsanız), artık tweet’leriniz, tweet’lediğiniz medyanız ve kendi referansınız için saklanan DM’leriniz elinizin altındadır.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir