Numara Taşımada Yeni Dönem
  1. Anasayfa
  2. Genel
Trendlerdeki Yazı

Numara Taşımada Yeni Dönem

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle numara taşıma süreciyle ilgili yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Resmi Gazete‘de yer alan düzenlemeye göre, bir numaranın taşınması için başvuru yapıldığı bilgisi, artık belirtilen telefon numarasına SMS olarak iletilecek. Yapılacak olan bu işlem, hattın taşınacağı operatör tarafından yapılacak. Böylelikle numarasını farklı operatöre taşımak isteyen kişiler daha fazla bilgi sahibi olmuş olacaklar.

Resmi Gazete’deki düzenleme şu şekilde

(1) Numara taşıma işlemi, abonenin numara taşıma talebi ile birlikte abonesi olmak istediği alıcı işletmeciye yazılı olarak, müşteri hizmetlerini arayarak, internet aracılığı veya kurumca belirlenecek diğer yollar ile başvurmasıyla başlar. Abonenin bu yönde bir talebi olmaksızın söz konusu abone için numara taşınabilirliği işlemi başlatılamaz. Abone, taşınacak numarayı, kimlik bilgilerini, verici işletmeci bilgisini, irtibat bilgilerini ve tercih ettiği taşıma zamanını doldurulan bir form ile alıcı işletmeciye bildirir ve söz konusu işletmeci ile taşıma işleminin gerçekleşmesinden itibaren geçerli olacak şekilde abonelik sözleşmesi kurar. Abone, söz konusu başvuru ile numara taşıma işleminin gerektirdiği bilgilerin verilmesine ve bu işlemin kendi adına alıcı işletmeci tarafından yürütülmesine onay vermiş sayılır. Mobil numara taşınabilirliğinde, taşıma talebinin alındığı bilgisi, alıcı işletmeci tarafından kısa mesaj ile taşınması talep edilen numaraya iletilir. Alıcı işletmeci, abonenin numarasının taşınmasına ilişkin imzalı talep formunu, kimlik bilgileri ile ilgili diğer bilgi ve belgeleri alarak, verici işletmeciye gönderilmek üzere, söz konusu bilgi ve belgelerin suretlerini elektronik ortamda numara taşınabilirliği sistemine ulaştırmakla yükümlüdür. Elektronik Haberleşme Sektöründe Başvuru Sahibinin Kimliğinin Doğrulanma Süreci Hakkında Yönetmelik uyarınca kimlik doğrulamasının elektronik ortamda yapıldığı durumlar için ise verici işletmeciye numara taşınabilirliği sistemi üzerinden yalnızca işlem belgesi iletilir.

Akıllı Telefon Bağımlılığı En Yüksek Ülkeler Açıklandı

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir