Kullanıcıların %85’i Android platformunda gizlilikleri konusunda endişeli
  1. Anasayfa
  2. Genel
Trendlerdeki Yazı

Kullanıcıların %85’i Android platformunda gizlilikleri konusunda endişeli

Kaspersky, Privacy Checker kullanıcıları tarafından gönüllü olarak sağlanan anonim verileri analiz etti. Privacy Checker, çeşitli internet platformları ve dijital uygulamalara dair gizlilik ve güvenlik talimatları konusunda faydalı tavsiyeler sunan bir web sitesidir. Verilere göre, kullanıcılar en çok Android'de (%85) gizlilik ayarlarının nasıl kullanılacağını öğrenmekle ilgileniyorlar. Uygulamalar konusunda ise bu yılki isteklerin çoğu, Google hizmetleri güvenlik yönergeleriyle ilgiliydi (%22).

Calyx Enstitüsü tarafından 2021’de gerçekleştirilen ‘Dijital Gizlilik ve Güvenlik Anketi‘ne göre, katılımcıların %80’i geçen yıl dijital gizlilik konusunda endişeliyken, %59’u geçtiğimiz yıla kıyasla verilerinin nasıl ele alındığının daha çok farkında olduklarını söyledi. Bu endişeleri gidermeye yardımcı olmak üzere kullanıcılar, Kaspersky Privacy Checker hizmetlerle çevrimiçi olarak sundukları kişisel veri miktarını sınırlayabiliyor. Kaspersky’nin araştırma bulguları, Ocak 2022 ile Temmuz 2022 arasında Kaspersky Privacy Checker web sitesine yapılan ziyaretlerle ilgili anonim verilere dayanarak elde edildi. Araştırmada kullanıcıların en çok hangi hizmetler ve platformlar için güvenlik ayarlarını ve talimatlarını talep ettiği değerlendirmeye alındı.

Bu veriler, diğer işletim sistemlerine kıyasla Android platformundaki hizmetlere dair gizlilik yönergeleri için çok daha fazla talep olduğunu gösteriyor. Araştırmada Windows ve iOS aynı sonucu alırken, (%6) en düşük istek sayısı MacOS için kaydedildi (%3).

Privacy Checker web sitesinde en çok görüntülenen sayfalara ilişkin rakamlar da Android’e dair isteklerdeki popülerliği doğruluyor. En çok görüntülenen sayfaların tümü, bu işletim sisteminde çalıştırılan hizmetler veya uygulamalara dair talimatlarla ilgiliydi.

Kullanıcılar, farklı işletim sistemlerinde genel olarak hizmet ayarları için en çok Google hizmetleri (%22), WhatsApp (%14), işletim sistemleri gizlilik kuralları (%12) ve Chrome (%12) yönergeleriyle ilgilendi. Instagram (%11), istek sayısı açısından bu yıl Facebook’tan biraz daha iyi performans göstererek ilk beşte yer aldı. Facebook’un payı %10 oldu.

Privacy Checker platformunda kullanıcılar, farklı uygulamalara veya hizmetlere uyarlayabilecekleri sıkı, orta ve gevşek olmak üzere üç farklı güvenlik ayarı düzeyi arasından seçim yapabiliyorlar. Bu yılki tüm hizmetler için taleplerdeki en büyük pay orta seviye talimatlarla ilgiliydi. Bunun tek istisnası, kullanıcıların katı gizlilik kurallarıyla daha fazla ilgilendikleri Safari tarayıcısıydı.

Kaspersky Sosyal Medya Başkanı Sergey Malenkovich, şunları söylüyor: “Gizlilik denetleyicisinden gelen ziyaretçi istatistikleri, çevrimiçi gizlilik ve güvenliğin hangi yönlerinin kullanıcıların en çok dikkatini çektiğini gösteriyor. Bu yıl Instagram, hem Facebook’u hem de TikTok’u geride bıraktı. Bu, TikTok’un toplumdan ve yetkililerden aldığı inceleme miktarı göz önüne alındığında oldukça şaşırtıcı. Bunun bu yıl içinde yapılan hizmet koşulları güncellemeleri eşliğinde kişisel verilerinin ne olursa olsun güvende olduğundan emin olmak isteyen kullanıcılarla ilgili olabileceğini düşünüyoruz.”

Hesap gizlilik ayarları hakkında ayrıntılı bilgiyi Kaspersky Privacy Checker web sitesinde bulabilirsiniz. Kaspersky, ayrıca kullanıcıların kişisel bilgilerini tüm platformlarda korumalarına yardımcı olmak için kısa bir tavsiye listesi de hazırladı:

  • Güvenlik çözümlerinde genellikle internet takibini önlemeye yardımcı olabilecek özel bir tarama özelliği bulunur. Kullanın.
  • Mobil uygulamalar ve tarayıcı uzantıları için istenen izinleri inceleyin. Gerçekten ihtiyacınız olmadıkça tarayıcı uzantıları yüklemekten uzak durmak daha iyidir. Verdiğiniz izinleri dikkatlice kontrol edin.
  • Genel depolama alanları, pasaport görüntüsü veya parola listesi gibi özel bilgileri depolamak için ideal yerler değildir. Daha iyi bir seçenek, onları şifreli bir arşivde tutmak olacaktır.
  • Güncellemeler kullanıma sunulduğunda işletim sistemlerini ve önemli uygulamaları güncellemek iyi bir alışkanlıktır. Birçok güvenlik sorunu, yazılımın güncellenmiş sürümleri yüklenerek çözülebilir.
  • Adresiniz, kişisel telefon numaranız, e-posta adresiniz ve diğer özel verileriniz gibi sizi çok fazla ele veren bilgileri yayınlamaktan kaçının. Herhangi bir şey paylaşmadan önce, istenmeyen sonuçlara neden olup olmayabileceğini düşünün. Sizin veya başka birinin gizliliğini tehlikeye atabilecek hiçbir şey paylaşmayın.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir