İzmir Taksilerinde EnTaksi İzmir Dönemi
  1. Anasayfa
  2. Rehber

İzmir Taksilerinde EnTaksi İzmir Dönemi

Akıllı kent olma yolunda istikrarlı adımlar atan İzmir büyük şehir belediye başkanı Tunç Soyer bu yolda yeni bir girişim başlattı.

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile işbirliği içerisinde EnTaksi İzmir uygulaması hayata geçirildi.

Hepimiz zaman zaman bilmediğimiz bir yerde çaresiz taksi bekleyişlerine girmişizdir. Bir durak bir taksi arayışları yerini gideceğim yere doğru yürüyeyim yol üstünde denk gelirse biner devam ederim deyip taksi bulamadan gideceğimiz yere vardığımız olmuştur. Taksi çağırırken de bir diğer kriterler arasında özellikle de bildiğimiz tanıdığımız durağın olmasına özen gösteririz. İnsanlık hali unuttuğumuz düşürdüğümüz bir şey olur ulaşmamız kolay olsun.

Akıllı kent projeleri her türlü garanticiliği de beraberinde bize getirdiği görülüyor.

Nedir bu EnTaksi ?

En taksi uygulaması ile bulunduğumuz yere veya başka bir konum üzerine taksi çağırabileceğiz. Şoförün adı soyadı, kaç senelik mesleki tecrübesi olduğunu, gideceğimiz yere ne kadar taksi ücreti yazacağı gibi bilgilere anında ulaşacağız. Müşterinin dilerse atanan şoförü istememe durumu da kendisinde olacak. Şoförle ilgili şikayetlerin yorumların ve puanlama sisteminin şeffaf olarak görüntülenebildiği bir sistem olacak.

Tabi hep müşteriler taksi aramak için dolaşmıyor. Taksiciler de müşteri aramak için trafikte gezdikleri zamanlar söz konusu. Bu sistem sadece müşteri odaklı değil. Sistemin taksimetreye entegre çalışması nedeniyle araçlar çok daha verimli çalışacak ve taksilerin trafikte boş gezmelerinin önüne geçilecek. Bu şekilde karbon salınımı azaltılacak.”

Sistemde kredi kartı ile ödeme yamak da mümkün olacak.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen “En Taksi İzmir” cep telefonu uygulamasının tanıtım toplantısı, Kaya Termal Otel’de düzenlendi.

Burada konuşan Oda Başkanı Celil Anık, Türkiye’de ilk kez belediye otoritesi ve meslek odası kontrolünde tek merkezli yeni nesil dijital taksi sistemini İzmir’de uygulayacaklarını söyledi. Uzun süren arayışların neticesinde, dünya örneklerini inceledikten sonra, içimize sinen, herkesi memnun eden teknolojik bir çözümü ortaya koymanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir