Aselsan Tarafından Yeni Zırhlı Araç: Nefer!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Aselsan Tarafından Yeni Zırhlı Araç: Nefer!

Aselsan Yeni Zırhlısı Nefer

Aselsan tarafından; Atış gücü, farkındalığı, beka yeteneği, kullanım ömrü, harekat kabiliyeti geliştirilecek zırhlı muharebe araçlarına, 25 milimetre silaha sahip Nefer yapay zeka kule sistemi entegre edilecek.

TSK envanterindeki zırhlı muharebe araçları geniş bir inovasyondan geçirilecek

Aselsan Yeni Zırhlı Üretti

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak üzere Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) İnovasyon Projesi’ne yönelik 900 milyon lira bedelli ana yüklenici sözleşmesi imzalandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, sözleşme kapsamında araçların atış gücü, durumsal farkındalığı, beka yeteneği, kullanım ömrü, harekat kabiliyeti artırılacak, kritik alt sistemleri yerlileştirilecek.

Yenileştirme ve iyileştirme işlemleri doğrultusunda ana yüklenici ASELSAN tarafından 25 milimetre silaha sahip Nefer yapay zeka kule sistemi, lazer uyarı sistemi, yakın mesafe gözetleme sistemi, sürücü görüş sistemi, yön bulma ve seyrüsefer sistemi, komutan, nişancı, personel ve sürücü gösterge panelleri araçlara entegre edilecek.

Ayrıca alt yüklenici FNSS tarafından ZMA platformlarına iklimlendirme, ısıtma, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri entegre edilecek. Araçların zırh ve mayın koruma seviyeleri yükseltilerek, bakım ve onarımları yapılacak.

Bu sayede, ZMA’lar modern silah sistemleri ve ASELSAN‘ın yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak. Böylece araçların muharebe sahasında beka kabiliyeti ile vuruş gücü etkinliği önemli ölçüde artırılmış olacak.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Tolgahan, 20 Yaşında Yönetim Bilişim Sistemleri(MIS) öğrencisiyim. Sanat,Spor ve Teknoloji alanları oldukça ilgimi çekmekte. Önce ki iş tecrübelerimde organizasyon firmalarında çalışma fırsatı bularak çeşitli defileler ve sergilerde yer alma fırsatı buldum. Artık Tech Dergisi ile sizde bu fırsatı bulacaksınız.

Yorum Yap