Yeni bir telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Mobil

Yeni bir telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı telefonlar gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Teknolojinin gelişimi ile birlikte birçok telefon markası da yeni modeller ve özellikler geliştirmeye devam ediyor. Telefon satın alırken karşımıza birçok marka ve model çıkıyor. Peki akıllı telefon alırken nasıl tercih yapmalıyım? Sizin için yeni bir telefon alırken dikkat edilmesi gerekenleri listeledik.

Telefon satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Kullanış amacına göre telefon seçimi

Yeni bir telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı telefon satın almadan önce karar vermeniz gereken ilk şey telefonu hangi amaca göre tercih edeceğiniz olmalıdır. Örneğin, not almayı daha çok sevenler büyük ekranlı telefonları tercih ederken, fotoğraf veya video çekimine önem verenler ise kamera özelliklerine dikkat eder.

Hangi işletim sistemine sahip olmalı?

Yeni bir telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir konu ise telefonun hangi işletim sistemine sahip olduğu olmalıdır. IOS veya Android işletim sistemine sahip telefona karar verdikten sonra ise marka seçimine dikkat etmek gerekiyor.

Android işletim sistemine sahip telefon markaları; Samsung, Xiaomi, Oppo, Honor, Realme, TCL, Vivo ve General Mobile.

Android işletim sistemine sahip telefonlar Google Play Store‘dan uygulama indirimi yapıyorken iPhone telefonlar da IOS‘dan uygulama indirebiliyor.

Ne kadar bütçe ayırdınız?

Akıllı telefon seçimi yaparken bir diğer önemli konu ise tercih ettiğiniz telefon için ne kadar bütçe ayırdığınızdır. Her bütçeye göre akıllı telefon bulmak da mümkün. Fiyat araştırması yaparken En ucuz 5 akıllı telefon [Nisan 2023] haberimizi de okumayı unutmayın.

Ekran seçimi nasıl olmalı?

Telefonda not almayı veya oyun oynamayı çok seviyorsanız ekran çözünürlüğü yüksek ve ekranı geniş olan akıllı telefon modellerini tercih edebilirsiniz.

Kamerası nasıl olmalı?

Yeni bir telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Fotoğraf çekme gibi alışkanlığı olmasa da herkes telefonunun kaliteli fotoğraflar çekmesini ister. Bunun çözümü ise kamera özelliklerini incelemek ile çözülüyor. Birçok marka ve model telefonda şaşırılacak nitelikte fotoğraf çekmek mümkün.

RAM tercihi nasıl olmalı?

Akıllı telefonlarda çok önemli olan RAM, bilgilerin geçici olarak depolandığı hafıza türüdür. RAM’i yüksek olan modeller ile daha rahat çalışılır ve belge depolama yapılabilir.

Batarya seçimi nasıl olmalı?

Telefon satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise batarya seçimi olmalıdır. Sürekli telefon kullanıyorsanız gün içerisinde şarjınız çok çabuk bitecektir. Hızlı şarj olabilen telefonları tercih ettiğinizde iş yoğunluğu arasında telefonunuz hakkında bir sorun yaşamayacaksınız. Bu konuda yüksek batarya kapasitesi ve hızlı şarj özelliği en önemli kriter.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

En ucuz 5 akıllı telefon [Nisan 2023]

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir