Moskova Metrosunda ”Yüz Tanıma İle Ödeme” Sistemi Başladı
  1. Anasayfa
  2. Gelecek Teknolojileri

Moskova Metrosunda ”Yüz Tanıma İle Ödeme” Sistemi Başladı

Moskova Metrosunda Face Pay adı verilen yüz tanıma ile ödeme sistemi başladı. 240’tan fazla Mosmetro istasyonunda uygulanacak olan sistemin “dünyadaki en büyük yüz tanıma teknolojisi kullanımı” olduğu iddia ediliyor.

Yolcular Face Pay ile ödeme yapmak için ilk olarak Mosmetro mobil uygulamasına fotoğraflarını yüklemeliler. Ayrıca banka ve metro kartlarını da uygulamaya bağlamaları gerekiyor. Turnikelerde bulunan biyometrik veri tarama cihazları sayesinde yolcular kart kullanmaya gerek kalmadan sadece yüzlerini tanıtarak hızlı bir şekilde ödeme yapabilecekler.

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Maksim Liksutov yaptığı açıklamada Moskova’da bulunan 240’tan fazla metro istasyonunda bu sistemi kullanmak istediklerini ve sistemin iki üç yıl içerisinde yolcuların en az %10-15’i tarafından kullanılmasını beklediklerini söyledi. Ayrıca açıklamasında dünyada bu sistemi bu çapta kullanıma geçiren ilk kentin Moskova olduğunu belirtti.

Face Pay sistemi yolcular için aslında büyük bir kolaylık sağlayacak. Daha hızlı ödeme, daha az bekleme ve pandemiyi de göz önüne alırsak metroda daha az yakın temas olacak. Fakat Moskova kolluk kuvvetleri tarafından yüz tanıma teknolojisinin önceki kullanımları göz önüne alındığında, bariz bir gizlilik endişesi var.

Moskova Bilgi Teknolojileri Departmanı, toplanan fotoğrafların şifrelenerek GIS ETSHD (Moskova’nın Birleşik Veri Depolama ve İşleme Merkezi) sisteminde depolanacağını açıkladı fakat bu açıklama mahremiyet ve kişisel veri güvenliği hakkı savunucularını ikna etmiş gibi gözükmüyor.

Moskova Metrosunda ''Yüz Tanıma İle Ödeme'' Sistemi Başladı

Yeni Sistem Ne Kadar Güvenli?

Dijital haklar grubu Roskomsvoboda’nın kurucusu Stanislav Shakirov’a göre bu sistem Rusya’nın nüfusu üzerinde kontrol sağlama çabasında yeni ve tehlikeli bir adım. Ayrıca Moskova metrosunun bir devlet kurumu olduğunu belirten Shakirov tüm verilerin güvenlik servislerinin eline geçebileceğini ve bu sistemin pratikte nasıl çalışacağı konusunda tam bir şeffaflığa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yeni teknolojiler ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bazı soru işaretleri ile beraber geliyor. Moskova’nın 10.000’den fazla CCTV kameradan oluşan geniş yüz tanıma uygulaması da göz önüne alındığında bunun gibi sistemlerin kullanış amaçlarının dışına çıkma ihtimali insanları korkutuyor.

Konu sadece hükümetlerin, vatandaşların hareketlerini daha kolay takip edebilmesi değil. Sistemin kendisinin dışarıdan yapılacak suistimaller için savunmasız bir hedef olması yüz tanıma ve buna benzer sistemlerinin şehirlerde yaygın bir şekilde kullanımının en büyük tehlikelerinden biri olarak görülüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir