1. Anasayfa
  2. Mobil

Hayat Eve Sığar Uygulaması Yayınlandı

Hayat Eve Sığar Uygulaması Yayınlandı

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar Uygulaması, Android ve IOS kullanıcıları için yayınlandı. Bu uygulama ile online olarak, güncel veriler esas alınarak hazırlanmış olan Covid-19 testini doldurarak durumunuz hakkında bilgi alabilir, ailenizi ve sevdiklerinizi “Ailem” sekmesine ekleyebilir, durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca konum servislerine izin verdiğinizde, uygulama sizi riskli bölgelere yaklaştığınızda uyaracak ve haritada anlık olarak yaklaşmamanız gereken alanları görebileceksiniz. Yaşadığınız bölgenin ne kadar riskli, enfekte yoğunluğu ve evde izolasyon bilgilerini de bu harita üzerinden takip edebileceksiniz.

Uygulamayı açtığınızda ilk olarak bir kaç aşamada sizlere uygulama tanıtılacak ve uygulamayı kullanabilmeniz için sizden hesabınızı doğrulamak adına telefonunuza bir doğrulama kodu gönderecek.

Doğrulama kodunu gönderebilmek adına sizden telefon numaranızı talep edecek. Telefon numaranızı yazdıktan sonra telefonunuza gelen doğrulama kodunu ilgili alana girerek uygulamaya giriş yapabileceksiniz.

Hayat Eve Sığar Uygulaması uygulama içi görseller

Doğrulama aşamasını geçtikten sonra uygulama sizden bir kaç izin isteyecek ilk olarak uygulama içerisinde “Yoğunluk” sekmesinde bulunan haritada riskli bölgeleri ve karantina alanlarını görebilmeniz, uygulamanın bu bölgelere yaklaştığınızda sizi uyarabilmesi için Konum Servislerini açmanızı isteyecek. “Konum Servisleri” nin kullanılmasına izin verdikten sonra uygulama sizden sosyal mesafeyi korumanıza yardımcı olmak için Bluetooth özelliğini açmanızı isteyecek bu aşamada da izin vererek devam ettiğiniz de uygulamanın ana ekranına ulaşacaksınız.

İlk giriş yaptığınızda size küçük bir rehber eşlik edecek. Rehberi tamamladıktan sonra uygulamanın Anasayfası olan “Sağlık Durumu” ekranına ulaşacaksınız, burada yazımızın başında da bahsettiğimiz Covid-19 testiyle karşılaşacaksınız uygulama size “Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” şeklinde sorular sorarak durumunuz hakkında bilgi toplayacak ve gerekli durumlarda sizleri sağlık kuruluşlarını yönlendirecek.

T.C. Sağlık Bakanlığı Logosu

Yoğunluk sekmesine ilk defa giriş yaptığımızda bizleri kayıt ekranı karşılayacak, bu özelliği kullanabilmemiz için T.C. Kimlik numaramızı, Baba Adımızı ve Doğum Yılımızı yazarak kayıt oluyoruz. Kayıt işlemini hatasız tamamladığınız da konumunuzu kullanarak haritada mevcut konumunuzu göstererek bulunuduğunuz konumun eviniz mi olduğunu soracak soruları cevaplayarak uygulamayı bilgilendirdikten sonra çevrenizde “Evde İzolasyon” olanları, bulunduğunuz konumun risk durumunu, bulunduğunuz konumunda ki “Enfekte Yoğunluğunu” görebilirsiniz ayrıca uygulamada eklediğiniz aile bireylerinizin bulunduğu bölgeleri de kontrol ederek kendilerini uyarabilir bilgilendirebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Uygulaması aşağıda bulunan seçenekler ile indirilebilir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir