iPhone SE fiyatları Türkiye’de düşer mi iddiası!
  1. Anasayfa
  2. Genel

iPhone SE fiyatları Türkiye’de düşer mi iddiası!

Her yıl bahar döneminde yeni ürünlerini tanıtan Apple’ın; önümüzdeki ay tanıtacağı ve hâlen satışı devam eden iPhone SE serisinin fiyatlandırması ile ilgili ortaya yeni iddialar çıktı.

Apple’ın fiyat-performans ürünlerinden biri olan iPhone SE modeli, ülkemizde yoğun ilgi gören ve satılan bir cihaz konumunda. Önümüzdeki Mart ayı içerisinde ise şirket yeni bir iPhone SE modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Cihaza ait resmi bir görsel yada özellik paylaşılmamış olsa da yeni model SE için birçok iddia ve sızıntı haber çıkarıldı. Sızıntı haberleri içinden en çok dikkat çeken ise iPhone SE modelinin fiyatı oldu. Ancak yeni çıkacak model için değil de halihazırda raflarda satışı devam eden SE modeli ile ilgili bir iddia gündeme geldi.

iPhone SE fiyatı, güncellenebilir iddiası!

Apple şirketi; iPhone modelleri dahil olmak üzere tüm ürünlerini, ülkelere göre özel fiyatlandırmalar ile satışa sunuyor. Ülke bazında yapılan fiyat politikaları vergilerden dolayı raflarda değişiklik gösteriyor. Buna örnek olarak, Türkiye’de satılan iPhone SE 64 GB depolama alanına sahip modelinin Apple’ın resmi sitesindeki satış fiyatı şu anda 7 bin 799 TL. Ve bu ücrete dahil olan vergiler ise 3 bin 203 TL. Yani aslında bu cihazın ülkeye giriş fiyatı 4 bin 596 TL.

Fiyatlandırmada belirtilen bu miktarın güncel kur üzerinden dolara çevrilmiş hali ise 330 küsür dolar. Güncel kur için; 1 doları 14 TL üzerinden hesapladığımızda bile SE modeli ülkemizde, ABD’deki vergisiz satış fiyatından 70 dolar daha ucuz olmuş oluyor.

Dolayısıyla farklı bir ülkedeki cihazlara yapılan indirimler, Türkiye de dahil olmak üzere her ülke için geçerli olmuyor. Ancak bu iddiaların gündeme gelmesi, yeni çıkacak iPhone’lar hakkındaki sızıntılar neticesinde gelişti. Çünkü Apple, bu yıl raf fiyatı 399 dolarlık ücretini 299 dolara çekeceği söyleniyor.

iphone se 2021

Eğer Apple, iPhone SE için yüzde 25 oranında bir indirim yapmış olursa, geçmiş dönemin model fiyatı da otomatik olarak 100 dolar altına düşmüş olacak. Özetle şu anda 399 dolardan satılan 2021 iPhone SE modelinin fiyatı, 199 dolar olacaktır. Bu oran da Şubat’tan Mart’a kadar olan 1 aylık değişimin yüzde 50 civarında olacağını gösteriyor.

Öne sürülen, yeni modellere ailt bu iddialar doğru çıkarsa, ülkemizde de bu cihazın 4 bin 999 TL altına, hatta şirketin mevcut fiyatlandırma politikası devam ederse 3 bin 999 TL altına düştüğünü de görebiliriz. Ancak şirket zaten uzun bir süre düşük fiyattan sattığı için aradaki bu farkı kapatmak da isteyebilir.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir