Google ve Renault ‘yazılım tanımlı araç’ üzerinde çalışıyor
  1. Anasayfa
  2. Gelecek Teknolojileri

Google ve Renault ‘yazılım tanımlı araç’ üzerinde çalışıyor

Şirketler, gelişmiş yapay zeka özelliklerini sanal olarak test etmek için bir Dijital İkiz oluşturulması da dahil olmak üzere bir yazılım platformu üzerinde işbirliği yapacak.

Google ve Renault Grubu dört yıllık ortaklıklarını geleceğin araçları için gelişmiş bir yazılım platformu geliştirmeyi de kapsayacak şekilde genişletiyor. Şirketler, bu “yazılım tanımlı aracın” Google’ın Android Automotive işletim sistemi üzerine inşa edileceğini ve verileri işlenmek üzere şirketin bulut sunucularına göndereceğini duyurdu.

2018 yılında Renault, teknoloji devi ile dünyanın en büyük otomobil gruplarından biri olan Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı arasındaki daha geniş bir ortaklığın parçası olarak Google ile bir anlaşma yaptı. Anlaşmanın bir parçası olarak İttifak, yerleşik Asistan, Haritalar ve Play Store sunan Google’ın yerel otomobil işletim sistemini benimseyeceğini duyurdu.

Renault, Google’ı “tercih edilen bulut sağlayıcısı” olarak atadığını açıkladı

Renault, Google'ı

Ancak bugünkü duyuru sadece Google ve Renault arasında. Bu nedenle, yalnızca Fransız otomobil üreticisinin dört markası olan Renault, Dacia, Alpine ve Mobilize için geçerli. Renault, Google’ı “tercih edilen bulut sağlayıcısı” olarak atadığını söylüyor. (Diğer otomobil üreticileri Amazon Web Services’i tercih etmişti).

İlk anlaşma sadece Android’i milyonlarca yeni araca yerleştirmekle ilgiliydi. Bugünkü duyuru ise biraz daha karmaşık. Google ve Renault, “yeni hizmetlerin araca daha kolay ve sürekli entegrasyonu ve yeni araç içi (Araç İçi Hizmetler) ve araç dışı uygulamaların oluşturulması için” gelişmiş yapay zeka özelliklerine sahip bir “Dijital İkiz” veya bir aracın sanal bir karbon kopyasını oluşturmak için birlikte çalışacaklarını açıkladılar.

Google ve Renault, yazılım üzerinde işbirliği yapmanın ve sanal bir simülasyonda yeni yapay zeka yeteneklerini test etmenin, gelişmiş, gerçek zamanlı teşhis yoluyla aracın operasyonlarını iyileştirmeye yardımcı olacağını iddia ediyor. Araç, bakıma ihtiyaç duyduğunda sürücüye haber verecek ve hatta sorunu kendisi giderecek. Buna ek olarak, araç sahipleri sürüş davranışları, sık ziyaret edilen yerler ve elektrikli araç şarj yerlerini içeren kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratabilecekler. Ve aracın kendisinden alınan gerçek veriler kullanılarak sigorta modelleri oluşturulabilecek.

Diğer otomobil üreticileri de müşterilerin araçlarının yazılımından ne beklediklerini tanımlamaya başlayan Tesla ile rekabet etmek için yazılım tanımlı araçlar geliştiriyor. Buradaki fikir, bir aracın temel bir donanım seviyesiyle satılması ve özelliklerinin büyük ölçüde yazılım tarafından belirlenmesi ve bu yazılımın kablosuz güncellemelerle güncellenip geliştirilebilmesidir.

Google on yılı aşkın bir süredir otomobil alanına girmeye çalışıyor, ancak çabaları rekabetten endişe duyan otomobil üreticileri tarafından bir şekilde engellendi. Ancak şirket, aralarında Ford, GM, Volvo, Honda ve BMW’nin de bulunduğu büyük otomobil şirketlerini kendi iradesine boyun eğdirme konusunda giderek daha başarılı oldu.

Araç fiyatlarındaki düşüş üçüncü ayında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir