Google, 2024’te Gmail Temel HTML Görünümünü Kullanımdan Kaldırıyor!
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Google, 2024’te Gmail Temel HTML Görünümünü Kullanımdan Kaldırıyor!

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri 25 Eylül’de Google tarafından Gmail için alınan bir dizi kararlar zinciri yayınlandı. Bu kararların içinde en önemli olanı ise temel HTML desteğidir. Hala daha birçok kullanıcının tercih etmesine rağmen bu özelliğin kullanımı yaklaşık olarak 500 Milyonun altına doğru inmektedir.

Google, Gmail kullanıcılarına web postasının Temel HTML görünümünün Ocak 2024’te kullanımdan kaldırılacağını ve kullanıcıların hizmeti kullanmaya devam etmek için modern tarayıcılara ihtiyaç duyacağını bildiriyor. Bu tarihten sonra, popüler web posta hizmetinin tüm kullanıcıları otomatik olarak en yeni kullanılabilirlik ve güvenlik özelliklerinin tümünü destekleyen daha modern Standart görünüme yönlendirilecektir.

Google, 2024'te Gmail Temel HTML Görünümünü Kullanımdan Kaldırıyor!

Temel HTML görünümü, kullanıcılara sohbet, yazım denetimi, klavye kısayolları, kişi ekleme veya içe aktarma, özel gönderen adresleri ayarlama veya zengin metin biçimlendirmesi kullanma olanağı sunmayan, Gmail’in basitleştirilmiş bir sürümüdür. Bu özellik, internet erişimi olan bölgelerde yaşayan, sınırlı belleğe sahip eski donanımları kullanan veya mevcut HTML özelliklerini desteklemeyen eski web tarayıcılarını kullanan kişiler için tasarlanmıştır. Örn. Eski bir Windows sürümü Chrome tarayıcısının güncel sürümünü almaya bilir bu kullanıcılar maalesef Gmail ile sorun yaşayacak ve temel HTML desteğini kullanmayı unutacaklar.

Bununla birlikte, kullanıcıların HTML görünümünü kullanmasının en büyük nedenlerinden biri, Standart görünümün bu araçlar için yönetilmesi daha zor olan teknik karmaşıklıkları ortaya çıkarması nedeniyle, görme bozukluğu olan kullanıcılar tarafından kullanılan metinden konuşmaya araçlarının daha güvenilir olmasıdır. Bununla birlikte Google, belirli bir neden belirtmeden Gmail’in HTML görünümünü kullanımdan kaldırmaya karar verdi. Google, Google Workspace yöneticilerine gönderdiği e-posta bildirimlerinde “Temel HTML görünümü Ocak 2024’ün başlarına kadar desteklenecek. O zamana kadar kuruluşunuz mevcut temel HTML görünümünü kullanmaya devam edebilir.” dedi.

Temel HTML görünümü devre dışı bırakıldığında kullanıcılar otomatik olarak en son Gmail güvenliği ve özelliklerini sağlayan standart Gmail görünümüne yönlendirilecek. Eski tarayıcı kullanan kullanıcıların standart görünümü kullanacak şekilde tarayıcılarını güncellemeleri gerekebilir. Mobil cihazlarda kullanıcılar resmi Gmail uygulamasını da indirebilir. Ocak 2024’ten sonra Standart görünüm tek seçenek olacaktır, bu nedenle Temel HTML görünümünü kullanan kullanıcıların geçişe hazırlanmaları veya masaüstü e-posta istemcilerine geçmeleri gerekir.

Eski donanım kullanıcıları için, Mozilla Thunderbird ve Microsoft Outlook gibi hafif istemcilere geçiş genellikle web tabanlı platformların yüklenmesine tercih edilir. Erişilebilirlik özelliklerine ihtiyaç duyan kişiler için Thunderbird’ün Jaws, NVDA ve Windows Eyes ekran okuyucularla iyi çalıştığı biliniyor ve görme bozukluğu olan kişiler için kullanılabilirliği artıran çeşitli ekran ve metin boyutu ayarlama seçenekleri sunuyor.

Bir başka konuda görüşmek üzere takipte kalın güncel kalın.

Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi X adresimizi takip etmeyi unutmayın.

GÜNCEL KONULAR:

2024 Model Honda Civic Si Sedan Duyuruldu!

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir