Ekran kartlarını suyla yıkayabilir miyiz?
  1. Anasayfa
  2. Rehber

Ekran kartlarını suyla yıkayabilir miyiz?

Instagram hesabımızda paylaştığımız reel üzerinde başlayan “Ekran kartlarını suyla yıkayabilir miyiz?” tartışmasına gelen yorumlara cevap olabilmek için bu içeriği hazırladık. Gelelim cevabımıza; Evet yıkanabilir, buna kim engel olabilir ki? Biraz şansınız varsa doğru bir şekilde kuruttuktan sonra çalışabilir. Fakat bu sonuçlar her zaman düşündüğünüz gibi olmayacaktır. Bilgisayarınızı baştan aşağı temizlemek isteyebilirsiniz, ki bu temizliği düzenli olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz fakat su ile değil. Bu tüm bileşenler için geçerli, elektronik bir devreyi şebeke suyuyla yıkayarak temizlemek bir tür kumara benzer. Şanslıysanız uzun bir süre kuruttuktan sonra bağlantısını sağlayıp çalıştırdığınızda sorunsuz çalışabilir. Fakat bu bir şans işidir ki bu riski almaya değmez.

Ekran kartlarını suyla yıkarsak ne olur?

Gelin hızlıca birkaç ihtimale göz atalım. İlk ihtimal yıkadığınız ekran kartı ya da başka bir bileşen, düşündüğünüz kadar iyi kurumamış olabilir. Bunun sonucunda elektrikle bağlantısıyla birlikte bileşeninize zarar verecektir. İkinci ihtimalde ise yıkarken düşünmediğiniz bir takım parçalar su emmiş olabilir ya da sudan etkilenmiş olabilir bu durumda da bileşeniniz çalışmayacaktır. Bir diğer ihtimal ve en olası ihtimal ise bileşeninizi yıkarken kullandığınız şebeke suyunun içerisinde bulunan mineraller. Yeterli kurutma ve buharlaşma sonrasında suyunuzun barındırdığı mineraller iletken bir kalıntı bırakabilir, bu durumda ise yine ilk ihtimalde olduğu gibi bileşeninize zarar verecektir.

Ekran kartlarını suyla yıkayabilir miyiz?

Ekran kartları suyla temas ettiğinde ne yapmalıyız?

Eğer yıkadıysanız ya da başka bir şekilde suyla temas ettiyse, ikinci bir hataya düşüp bileşeninizi sakın fırınlamayın! Bir çok bu tarz cevaplar ve tavsiyeler görüyoruz fakat asla önermiyoruz, neden mi? Çünkü elinizde bulunan bir elektronik kart ve bu kart üzerinden bir çok lehim ve metal bulunmakta, fırında uygulayacağınız sıcaklık bileşen içerisindeki suyu buharlaştırabilir fakat vereceği diğer hasarlar keyfinizi daha çok kaçırabilir.

Eee ne yapacağız? Su teması, bileşen aktif çalışır durumdayken gerçekleştiyse hemen cihazın elektriğini kesin. Elektrik akışı suyla birlikte kesinlikle hasar verecektir. Su temasından sonra bileşen üzerinde bulunan tüm suyun buharlaşmasını sağlamanız gerekmektedir, en az 48 saat kurutmaya bırakın, direkt sıcak hava uygulamaları, pirinç içerisine yatırmak gibi aktivitelerden uzak durun.

48 saat ve daha fazla süre kuruma süresinden sonra bileşeninizin içerisinde bulunan tüm suyun buharlaştığını düşünüyorsanız aşağıdaki temizleme tavsiyelerimizi yerine getirerek bileşeninizi çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayar bileşenlerimi nasıl temizleyeceğim?

Tavsiyemiz bu işi bilinçli olarak yapabilecek kişilere başvurmanız. Nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağını ve nelerin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız asla bahsettiğimiz yöntemleri uygulamayın.

Fazla tozlu ve kirli bileşenler herkesin canını mutlaka sıkar. Bileşenlerinizi toz ve kirden arındırmak için vereceğimiz tavsiyelere sırasıyla bakalım.

Ekran kartlarını suyla yıkamak yerine kompresör tercih etmeliyiz.

1- Kompresör ve basınçlı hava spreyleri ile temizlik

Bu ekipmanları bilinçsizce kullanmak da bileşenlerinize zarar verecektir. Kompresör son derece güçlü hava üfleyeceğinden uygun mesafeden uygulamanız gerekmektedir. Basınçlı hava spreylerinin ise kalitelisini kullanmanız ve bu işler için tavsiye edilenleri kullanmanızı öneririz. Basınçlı hava spreylerinin uygun fiyatlıları havayla birlikte nem yapabilmektedir, bu sebeple bu konuda harcamalarınızı kısıtlamayın. Bu yöntemlerle bileşenlerinizi temizlerken bileşenlerinizin üstünde bulunan fanların merkezine bir miktar baskı uygulayarak fanların dönmesini engellemeniz gerekmektedir. Bu ürünler fanların dönüş RPM değerlerinden daha yüksek değerlerde ya da ters yönde döndürebileceğinden fanlarınıza zarar verebilir. Ayrıca yakın mesafede uygulanması bileşenlerin üzerinde bulunan devre elemanlarına da zarar verebilir. Bunları göz önünde bulundurarak işlemlerinizi gerçekleştirirseniz güvenli bir şekilde bileşenlerinizi bir çok toz ve kirden arındırmış olacaksınız.

2- İzopropil alkol ile temizlik

İzopropil alkol birçok teknik servis tarafından kullanılıyor. Bilinçli bir şekilde kullanarak kompresör ve basınçlı spreylerden daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. İzopropil alkol ve yumuşak bir fırçayla derinlemesine temizliğinizi yapabilirsiniz. Fakat her zaman söylediğimiz gibi yaptığınız işlemleri bilinçli bir şekilde gerçekleştirin. Su temasından sonra izopropil alkol ile temizlemek de bileşeninizin sağlıklı bir şekilde çalışabilme ihtimalini arttıracaktır.

Bilgisayar bileşenleri nasıl temizlenmez?

Öncelikle elektrik süpürgesiyle süpürmek düşündüğünüz gibi mantıklı bir yöntem değil, bu yöntemi yapmanızı tavsiye etmeyiz fakat yine de yaparsanız yukarıda söylediğimiz gibi fan merkezine hafif bir baskı uygulayarak dönmesine engel olmaya çalışın. Sıcak fön makinasıyla üfletmek, evet sıcak olmadığı sürece sorun olmayacaktır fakat sıcak olursa gerçekten sorunlara sebep olabilir. Konunun başından beri bundan bahsediyoruz yıkamak hiç doğru olmayan bir yöntem.

Toparlayacak olursak, ekran kartlarını suyla yıkayabiliriz, hatta şansınız varsa çalışabilir. Fakat bu bir şans işi ve bu kumarı oynamaya değmez özellikle mevcut döviz kurlarıyla hiç düşünmemek bile gerek. Bilgisayar bileşenlerinin yapısı ve işlevleriyle ilgili bilginiz ve bu konuda deneyiminiz yoksa kendi başınıza bu tarz temizlik işlemlerine kalkışmayın. Gerçekten temizlenmesine ihtiyaç duyuyorsanız en yakın teknik servisten bu işlemi gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 3 Ocak 2022

    Süpürgeyle tozları çekiyorum fazlasıyla yetiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir