1. Anasayfa
  2. İnternet

Brave Browser Yeni Nesil İnternet Tarayıcınız İle Tanışın

Brave Browser Yeni Nesil İnternet Tarayıcınız İle Tanışın

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri bugün sizler için yeni nesil bir tarayıcı olan Brave Browser için bir inceleme yaptık, Son yıllarda adından söz ettiren Brave özellikle kullanıcı güvenliği ve mahremiyet konusunda attığı adımlarla neredeyse Chrome ve Firefox gibi tarayıcılar ile rakip olacak düzeye ulaşmış durumda. Peki Brave Browser kullanmanın avantajları nelerdir? Diğer tarayıcılar ile arasında ne gibi farklılıklar var? Bugün sizin için bunu inceliyor olacağız.

Brave açık kaynak kodlu, Chromium üzerine inşa edilmiş web tarayıcı yazılımı. Brave Software firmasınca geliştirilmekte olan Brave, gizlilik odaklı bir tarayıcı olmayı hedefliyor, bu yolda çevrimiçi reklamları ve kullanıcıları takip edebilen çeşitli betik takip sistemlerini harici bir eklenti kurulumu olmadan engelleyebilir.

Brave Browser Yeni Nesil İnternet Tarayıcınız İle Tanışın

2021 Ağustos ayı itibarıyla, 34.4 milyon aylık aktif kullanıcı ve 1.2 milyon içerik üretici tarafından kullanılan Brave gün geçtikçe daha çok kullanıcı sayısına ulaşıyor.

Şubat 2020’de Trinity College Dublin Bilgisayar Bilimi ve İstatistik Okulu tarafından yayınlanan araştırma raporunda bir dizi tarayıcıyı test edildi ve Brave’nin içlerinden en gizli tarayıcı olduğu tespit edildi. Üç gruba ayırılarak yapılan değerlendirmede ilk ve gizlilik açısından en iyi grupta Brave Tarayıcı, ikinci grupta Chrome, Firefox ve Safari tarayıcıları, üçüncü ve gizlilik açısından en kötü grupta ise Edge ve Yandex tarayıcıları bulunuyor.

Brave kullanıcılarına kendini; Chrome’dan 3 kat daha hızlı. Google ve Big Tech’ten daha iyi koruma. olarak tanımlıyor.

Brave Browser Özellikleri Nelerdir?

Brave Browser ile elde edeceğiniz özellikler bunlarla da sınırlı değil. Brave, gerçekten bağımsız arama, ücretsiz görüntülü aramalar, çevrimdışı çalma listeleri ve hatta özelleştirilebilir bir haber akışı getiriyor. Hepsi tamamen kullanıcıya özel ve tarayıcınızın süper eklentilerle dolu bir altyapısı da mevcut durumda.

Brave’nin özel okuyucu modu da kullanıcıların büyük beğenisini toplamış durumda, makale olarak tanıdığı sayfalardaki gereksiz öğeleri kaldırır ve bunları basitleştirilmiş bir biçimde görüntüler. Speedreader olarak adlandırılan bu özellik ile izleyiciler ve gizliliği aşmaya çalışan sayfa öğeleri gibi web şişkinliği yapan tanımları kaldırır ve diğer okuyucu modları aksine, bunu bir sayfa yüklenmeden veya oluşturulma’dan önce yapar. Bu, daha iyi gizlilik, daha hızlı yükleme süreleri ve veri planı tasarrufu anlamına gelir.

Brave Browser hız konusunda da çok iddialı durumda. Brave Chrome ve Firefox’a karşı kafa kafaya bir hız sağlar. Brave, hiçbir yükleme, öğrenme veya yönetme gereksinimi olmadan sayfaları kutudan çıkar çıkmaz üç kat daha hızlı yükleyebilir şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca Brave web tarayıcının kendi arama motoru bile var. Brave, daha sonra tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak Google‘ın yerini alacak kendi gizlilik ve hız odaklı arama motoru olan Brave Search‘ı genel beta sürümünü yayınladı. Brave arama motorunu masaüstünüzde bile deneyebilirsiniz, akıllı telefonlar için ise henüz arama motoru için biraz daha beklememiz gerekiyor. Şimdiden kullanıcılar olarak heyecanlı bir bekleyişin içine girmiş durumdayız.

Varsayılan olarak Brave, ziyaret ettiğiniz her web sitesinde izleyicileri ve reklamları engeller, reklamların sizi Web’de takip ettiği tüm işlemleri’de engelliyor. Brave tarayıcı Reklam engellemenin, gizli pencerelerin, özel aramanın ve hatta VPN’in tüm avantajlarını tarayıcısında bulundurmakta. Yer imleri’ni, uzantıları ve hatta kaydedilmiş şifreleri hızla içeriye aktarabilirsiniz. Üstelik geçiş yapmak sadece bir dakika kadar kısa sürede tamamlanır.

Brave Browser Yeni Nesil İnternet Tarayıcınız İle Tanışın

Güvenlik konusunda büyük adımlar atan Brave birçok tarayıcıda bulunmayan veya isteğe bağlı olarak aktif veya pasif duruma getirilen bir güvenlik özelliğini sabit olarak barındırmaktadır. Bu sayede Brave, internet sitelerini mümkün olduğunda HTTPS’ye geçmeye zorlayarak güvenli ve şifreli bir iletişim sağlıyor ve kullanıcı güvenliğini daha da artırıyor.

Brave WindowsMacOSLinuxAndroid ve iOS için kullanılabilir. Chrome ile aynı çerçeveyi temel alınarak geliştirilen Brave, Chrome Web Mağazasına da sahip durumda. Bunun yanında Güvenlik, Hız ve Ödeme koruması odaklı uygulamaları tarayıcının kendi içinde gömülü durumda.

Hem Brave Hemde Tor Browser Bir Arada.

Brave’nin şaşırtan ve heyecanlandıran özellikleri bununla da sınırlı değil, Brave Browser bunlara ek olarak diğer tarayıcılarda olduğu gibi yalnızca tarama geçmişi kaydını tutmayan bir gizli mod değil, gerçek anlamda gizlilik sunan Tor’a da erişim imkanı sunuyor. Tor, kullanıcıları ziyaret etmek istedikleri sitelere erişmeden önce birkaç sunucuda dolaştırarak konumu gizliyor. Şifrelenen bu bağlantılar, kullanıcıların anonimliğini artırıyor. Henüz yalnızca masaüstü uygulamasında bulunan bu özelliğin yakında mobil uygulamalara da gelmesi planlanıyor. Kısa zamanda bir güncelleme yayınlanarak Mobil olarak da bu özelliklerin kullanılması sağlanacak.

Brave Browser Yeni Nesil İnternet Tarayıcınız İle Tanışın

Basında Brave Nasıl Karşılanıyor?

Brave izleyicileri engelleme konusunda o kadar agresif ki, bu süreçte neredeyse her zaman reklamları tamamen engelliyor. Favori web sitelerim kusursuz bir şekilde yüklendi ve reklamsız sitelerin temiz görünümünün yanı sıra canım istediğinde reklamları görmeyi seçme esnekliğinin keyfini çıkardım. New York Times

Brave, gizlilik açısından güvenli olacak şekilde oluşturulmuş bir tarayıcı. Ayrıca, dikkat değerinin %70’ini size geri döndürmek için tasarlandı. Forbes

Brave, hem mobil hem de masaüstü için herhangi bir işletim sisteminde kullandığım en hızlı tarayıcı. Bellek kullanımı konusunda diğerlerinin çok altında, web sitesi yüklemesi ise çok daha hızlı. Kaynaklar üzerinde daha az yük, cihazınızın pil ömrünü de daha az zorlar. CInet

Brave Ödülleri İle Tanışın.

Brave birçok tarayıcıda bulunmayan ve kullanıcılarını sevindiren Brave Ödülleri sistemi ile kullanıcılarına kripto para ile jeton kazandırıyor. Brave Her ay kullanıcılarına BAT sistemi üzerinden kripto jeton ödüllerini aktarıyor, kullanıcılar da isteği doğrultusunda hesaplarına aktarım sağlıyor ve dilediği gibi kullana biliyor. Kullanıcılar isterse bunları hediye çekleri ile de değiştirebilir.

Brave şüphesiz olarak son yılların örnek gösterilecek Web hizmeti sağlayıcıları arasında Tech Dergi takipçileri için tavsiyem Brave Browser kullanımını mutlaka denemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Bir başka konuda görüşmek üzere Tech Dergi’de takipte kalın.

Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

GÜNCEL KONULAR:

Twitter Benzeri Sosyal Medya Platformları İncelemesi

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir