ABD, Huawei davasına müdahale ettiği iddia edilen iki Çinli casusu tutukladı
  1. Anasayfa
  2. Genel
Trendlerdeki Yazı

ABD, Huawei davasına müdahale ettiği iddia edilen iki Çinli casusu tutukladı

Çin'den olduğu iddia edilen iki casus, Huawei aleyhindeki soruşturma davasına müdahale ettikleri iddiasıyla kısa süre önce ABD'de tutuklandı.

Çin’den olduğu iddia edilen iki casus, Huawei aleyhindeki soruşturma davasına müdahale ettikleri iddiasıyla kısa süre önce ABD’de tutuklandı.

Adalet Bakanlığı, Çin istihbaratı için çalıştığına inanılan iki kişiyi tutukladığını duyurdu. Görünüşe göre bu iki adam ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei hakkındaki soruşturmasını engellemeye çalıştı. Bilmeyenler için şirket, 2019 yılında ABD Varlık listesine alındı ​​ve takip eden aylarda daha fazla yaptırımla karşı karşıya kaldı. Hatta başlangıçta Google’dan koptu ve sonraki yıl birincil çip tedarikçisi TSMC’yi de kaybetti.

O zamandan beri, Huawei’nin akıllı telefon operasyonları, yalnızca 4G bağlantısı sunan en son Qualcomm yonga setleriyle piyasaya sürülen en yeni akıllı telefon modelleri ile felç edici bir darbe ile karşı karşıya kaldı. En iyi akıllı telefon üreticisi olan marka, ne yazık ki artık pazardaki en iyi oyuncuların yakınında bile değil. ABD tarafından tutuklanan Guochum He ve Zheng Wang, Çin hükümetiyle çalışmak ve New York’un Doğu Bölgesi ABD Avukatlık Bürosundan dosya ve diğer bilgileri çalmaya çalışmakla suçlanıyor.

Özellikle, çalınan dosyalar “Huawei olduğuna inanılan ÇHC (Çin Halk Cumhuriyeti) merkezli küresel bir telekomünikasyon şirketinin devam eden federal cezai soruşturması ve kovuşturması” ile ilgiliydi. Suçlamalar listesinde, her iki adam da Çin Halk Cumhuriyeti için çalıştığını düşündükleri bir ABD hükümet çalışanına 41.000 ABD Doları Bitcoin rüşvet vermekle suçlandı. Ancak, bu hükümet çalışanı aslında FBI için çift taraflı bir ajandı. Şimdi, Wang 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalırken, yaklaşık iki katı, yaklaşık 40 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir