Apple, Yeni iMessage, Apple Kimliği ve iCloud Korumalarıyla Güvenliği Arttırmayı Hedefliyor!
  1. Anasayfa
  2. Güvenlik
Trendlerdeki Yazı

Apple, Yeni iMessage, Apple Kimliği ve iCloud Korumalarıyla Güvenliği Arttırmayı Hedefliyor!

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri bildiğiniz gibi Apple Dünya’nın en büyük Teknoloji şirketlerinden biri özellikle kullanıcı odaklı güvenliği yüksek düzeyde tutan ve adını ilk beş haneye yazdırmış bir şirket olan Apple geçtiğimiz günlerde yeni güvenlik hamlelerini Kullanıcılara duyurdu peki nedir bunlar? Kullanıcıların içini rahatlatacak artıları nelerdir? Gelin beraber bu önemli konuya bir göz atalım.

Apple, Yeni iMessage, Apple Kimliği ve iCloud Korumalarıyla Güvenliği Arttırmayı Hedefliyor!

Yeni E2EE veri yedekleme ve gelişmiş koruma katmanı duyuruldu!

Apple Çarşamba günü, İCloud hizmetinde uçtan uca şifrelenmiş E2EE veri yedeklemelerine olanak tanıyan Gelişmiş Veri Koruma ayarı da dahil olmak üzere bir dizi güvenlik önlemi duyurdu, kullanıcıları için yeni bir güvenlik katmanı oluşturan şirket büyük bir Güvenlik hamlesini de ilk gerçekleştiren Teknoloji şirketi oldu.

Başlık özelliği açıldığında, cihaz ve mesaj yedeklemeleri, iCloud Drive, Notlar, Fotoğraflar, Hatırlatıcılar, Sesli Notlar, Safari Yer İmleri, Siri Kısayolları ve Cüzdan Geçişleri dahil olmak üzere E2EE kullanarak 23 veri kategorisini güvence altına alması beklenen şirketin aynı zamanda benzersiz bir uçtan uca şifreleme modülü kullanacağı duyuruldu.

Apple ayrıca İPhone üreticisi, eski teknolojileri kullanan küresel e-posta, kişiler ve takvim sistemleriyle birlikte çalışma ihtiyacı nedeniyle E2EE tarafından hala korunmayan tek önemli iCloud veri kategorilerinin Posta, Kişiler ve Takvim olduğunu söyledi.

Apple, Yeni iMessage, Apple Kimliği ve iCloud Korumalarıyla Güvenliği Arttırmayı Hedefliyor!

Gelişmiş Veri Koruma’nın iCloud için E2EE korumaları, kullanıcıların kişisel verilerinin şifresinin yalnızca şifreleme anahtarlarını tutan güvenilir aygıtlarında çözülebileceği anlamına da gelir. Bu konuda Apple uzun zamandır kullanıcı tereddütleri ile karşı karşıya kalmıştı bunun üzerine çalışmalar yürüten Apple Gelişmiş Veri Koruma’yı etkinleştirir ve ardından hesabınıza erişimi kaybederseniz, Apple hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olacak şifreleme anahtarlarına sahip olmayacaktır. Cihazınızın parolasını bir kurtarma yetkilisini veya kişisel bir kurtarma anahtarını kullanmanız gerekir. Apple bir destek belgesinde kullanıcılar için konuyu açıklıyor.

iCloud Yedekleme şifreleme anahtarları artık takip altında değil.

En son hamleyle Apple, iCloud yedeklemelerinin şifreleme anahtarlarını elinde tuttuğu ve böylece bilgileri veri ihlallerine, kanun yaptırımı taleplerine ve hatta Apple’ın kendi çalışanlarına karşı savunmasız hale getirdiğine dair uzun zamandır kullanıcılar tarafından yapılan bir eleştiriye de cevap niteliğinde bir açıklama da yaptı ve bu konuyla ilgili eleştirilere son verdi.

Bir Blog’da yayınlanan eleştiri makalesi.

Apple CSAM Protokolünden vazgeçtiğini duyurdu!

Kullanıcı verilerini korumak için şifrelemenin kullanılması, Devlet kurumlarının ciddi suçlara ve diğer cezai soruşturmalara karşı suçlayıcı dijital kanıt toplama yeteneklerinin de bu yeni Güvenlik sistemine dahil edilmediğini ve engellendiğini açıkladı. Genişletilmiş uçtan uca şifreleme haberlerinin yanı sıra, The Wall Street Journal ve WIRED‘den alınan raporlara göre Cupertino, iCloud Photos’ta saklanan çocukların cinsel istismarı materyali CSAM için mesajları tarama konusundaki tartışmalı planlarından vazgeçtiğini doğruladı. Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, duyurulan yeni Güvenlik özellikleri ile alınan kararları değerlendirdiği bir açıklamada bulundu özellikle CSAM konusunda;

Çocuklara yönelik cinsel istismar daha gerçekleşmeden önlenebilir ve Enerjimizi ileriye koyduğumuz yer burası.

Şeklinde güzel bir açıklama yaptı bu açıklamanın ardından kullanıcılar WhatsApp da olduğu gibi ticari olarak bilgilerimiz kullanılır mı? Konusunu gündeme taşıdı burası tartışmalı olsa da bazı kesim kullanıcılar takdir ederken bazı kullanıcılar da eksi yönlerin çok yüksek olması sebebiyle özellikle Güvenlik kaygılarını göz önüne alarak onları sürekli izleyen ve yaptıkları her hareketi takip altında tutan bir sistemi kullanmak konusunda çok katı bir şekilde kararlı duruşlarını gösterdiler, bu konu tabi ki tartışmaya çok açık bir konu Apple’da kullanıcılarını bir süre tereddüt altında bırakmış ve tepki toplamış olsa da yeni karar ile kullanıcıların çoğunluğunu memnun etmeyi başardı.

Kasım ayı itibariyle konunun medya da yayılması şirket için infial uyandırmış ve satışlarda %10,4 oranında bir gerilemeye uğranmıştı, Satış uzmanlarına göre bir aylık süre için bu çok büyük bir müşteri potansiyelinin kaybı demektir.

Apple, Yeni iMessage, Apple Kimliği ve iCloud Korumalarıyla Güvenliği Arttırmayı Hedefliyor!

İlgili bir güvenlik temalı yükseltmede, Apple, ilk olarak yeni bir güvenlik katmanı ile iki faktörlü kimlik doğrulamayı donanım güvenlik anahtarları desteğiyle genişletiyor ve yalnızca amaçladıkları kişilerle mesajlaşma konusundan emin olmaları için İletişim Anahtarı Doğrulaması adlı yeni bir iMessage güvenlik özelliği başlatıyor.

Öncelikli Hedef Devletler, Devlet Yetkilileri, Gazeteciler ve İnsan Hakları Aktivistleri Olacak.

Esas olarak gazetecilere, insan hakları aktivistlerine ve hükümet üyelerine yönelik ilk olarak işlevsellik sağlayan kritik özellikler içeren yeni Güvenlik yapısında, bir ulus devlet düşmanının bulut altyapısını başarıyla ihlal etmesi ve şifreli iletişimleri dinlemek için hileli bir Apple cihazı eklemesi durumunda otomatik uyarıların da gönderileceği şekilde tasarlanan sistem kullanıcıları için de işi şansa bırakmayacak.

Yaklaşan iOS 16.2 güncellemesi, başlangıçta Çin’de iOS 16.1.1 ile tanıtılan ve spam’i azaltmak amacıyla yakın mesafedeki kişilerden gelen kablosuz aktarımları yalnızca 10 dakikalık bir süre için kısıtlayan bir AirDrop sınırlamasını da zorlayacak şekilde ayarlandı.

Apple, kendi adına, SMS MMS’yi E2EE, yüksek kaliteli medya paylaşımı, okundu bilgisi ve yazma göstergeleri ile geliştirilmiş bir mesajlaşma standardı olan RCS’ye yükseltme fikrinide ayırıca reddettiğini duyurdu.

Gün geçtikçe artan güvenlik kaygıları Teknoloji Şirketlerinin de olağanüstü beklenmedik kararlar veya yeni çığır açan Teknolojiler ile sürprizler yapan, hatta hayret ettiren bir noktaya gelmesine sebep oluyor 2023 ile daha yeni Tekonolojiler gelecek. Bakalım yeni yılda hangi Şirketler nasıl adımlar atacak Tech Dergi‘de Kalın ve yeni güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olun, Yeni bir konuda görüşmek üzere takipte kalın.

Tech Dergi Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

Diğer yazılarımız ve güncel gelişmeler için Tıklayın.

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir