XPG Primer oyuncu faresi incelemesi
  1. Anasayfa
  2. İnceleme

XPG Primer oyuncu faresi incelemesi

Haziran ayı konuğumuz XPG Primer oyuncu faresi.

Haziran ayı konuğumuz XPG Primer oyuncu faresi. Sıkı okurlarımız bilir ki bir çok kez oyuncu faresi incelemesi yaptık. Her incelememizde karşılaştığımız gibi XPG primer oyuncu faresinde de beni şaşırtan ve heyecanlandıran özellikler oldu. Lafı daha fazla uzatmadan incelememize geçelim

XPG Primer Kutusu ve Kutu İçeriği

XPG Primer oyuncu faresinin kutusu çok hoş bir detayla bizlerle buluşuyor. Kutunun ön yüzünde oyuncu faresinin bir görüntüsü marka ve model bilgisi ve iki adet özelliğin görseli bulunuyor. Ön yüzü bir kitap kapağı gibi açılıyor ve burada oyuncu faresi şeffaf pencerenin altından göz kırpıyor. Kapağın diğer yüzünde ise tuşların işlevi ve farenin bir takım özelliklerine yer verilmiş. Kutunun yanlarına baktığımızda bir yanında farenin yandan görünümüne ait görsel diğer yanında ise fareyi öne çıkartan özelliklerine yer verilmiş. Arka tarafında ise yine farenin görseli ve özelliklerin bulunduğunu görüyoruz.

Kutu İçeriğine bakacak olursak, XPG Primer oyuncu faremiz ve birkaç kullanım kılavuzu, garanti belgesi bizleri karşılıyor.

XPG Primer İlk Karşılaşma

XPG Primer oyuncu faremizi kutusundan çıkarttığımda, dış yüzeyi dikkatimi çekti. Farklı bir hissiyatı var ve bunu yazı ya da video ile sizlere aktarmamız mümkün değil. Bu yüzeye marka “PBT ile Dayanıklı Çift Çekim Yüzeyi” adını vermiş. Kirlenmeye dayanıklı, uzun süre kullanımda yıpranmayacak bir yüzey olduğunu dile getirmişler.

Daha sonra farenin üzerinde XPG logosunu görüyoruz sol kenarında modeline yer verilmiş ve bu kısım RGB aydınlatmalı. Aynı zamanda yanlardan geçen RGB aydınlatma çizgisi de RGB aydınlatma ile harika bir görünüm kazanacağını belli ediyor. Farenin tekerleği bu zamana kadar deneyimlediğim fare tekerleği desem abartmış olmam.

Gerçekten harika bir hissiyatı ve kullanımı var. Farenin üzerinde ekstra makro atayabileceğiniz tuş bulunmasa da tüm tuşları XPG Prime yazılımı ile düzenleyebilir ve makro atayabilirsiniz. Farenin altına bakacak olursak gövde renginden farklı olarak çok hoş kırmızıya sahip bir plastik kullanılmış. Kablosu ise yeterince uzun ve örgüye sahip. Dilerseniz birazda özelliklerinden bahsedelim.

XPG Primer Özellikleri

Özelliklerine geldiğimizde, birçok özelliği bulunan farenin marka tarafından özellikle kutusunda da bolca değinilen özelliklerinden bahsetmek istiyorum. XPG Primer oyuncu faresinde 12000 DPI PMW3360 Optik Sensör bulunuyor. Bu değer oldukça iyi ve işin en iyi yanı ise ürünün yazılımı ile bu DPI ayarları detaylı olarak ayarlanabiliyor. İstediğiniz değerleri yazılım üzerinden ayarlayarak, farenin üzerinde bulunan DPI ayarlama tuşuyla belirlediğiniz değerler arasında geçişi sağlayabiliyorsunuz.

RGB aydınlatmaları, farenin üzerinde bulunan tuş yardımı ile ayarlanabildiği gibi yazılım ile istediğiniz animasyon ve renkleri ayarlayabiliyorsunuz.

XPG Primer oyuncu faresinde 20 milyon tıklama dayanıklılığına sahip Omron mekanik sviçler bulunuyor. Farenin tuşlarına tıkladığınızda sviçlerin etkisini kesinlikle hissediyorsunuz.

Diğer özellikleri de yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi üst yüzeyde kullanılan plastik yapı, örgü kablo ve farenin uzun süre kullanımda kolaylık sağlayan yan alanlarda bulunan tırtıklı yapı. XPG Primer oyuncu faresinin öne çıkan özellikleriydi.

Teknik özelliklere bakacak olursak.

ArayüzUSB Tip A
Çözünürlük400/800/1600/3200/6400/12000 dpi
Maks. Hızlanma50G
Rapor Hızı250/500/1000 Hz
Aydınlatma EtkisiRenk Dalgası, Nefes, Statik, Kapalı
Gerilim5V
SertifikasyonCE/FCC/BSMI/KC/VCCI/RCM/EAC
İS UyumuWindows 10 Windows 8 Windows 7
Garanti2 yıl

XPG Primer Deneyimlerim

Kutusunu açıp XPG primer oyuncu faresini ilk elime aldığımda ürünün hissiyatı beni şaşırttı bu tarz yüzeye sahip bir fareyle daha önce karşılaştığımı hatırlamıyorum. Üstündeki logosu ve alt tarafının kırmızı rengi ilk görüşte beni etkilemeye yetti.

Daha sonra ürünü bilgisayarıma bağlayarak kullanmaya başladım. Karşılaştığım bir sorun ilk başta beni biraz şüpheye düşürdü, ürünün RGB aydınlatması sabit renkte yanıyor ve renk geçişi olmuyordu. Ürünün yazılımını kurarak bu sorunu çözebileceğimi düşündüm, ürünün yazılımı gözümüzün önünde olsa da bulmakta zorlandım diyebilirim.

Ürünün sayfasında bulunan indirme sayfasını ziyaret ettim ve aradığım yazılım ne yazık ki orada yoktu. Ürünün ana sayfasını kontrol ettim ve “XPG PRIME ile uyumludur” bölümünü gördüm. Bu bölümde bulunan bağlantıyla ürünün yazılımını indirdim. Sizlerde buradan kolaylıkla indirebilirsiniz. Bazen insan gözünün önündekileri göremiyormuş gerçekten de. ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Monster Pusat V8 Gaming Mouse İncelemesi

Her neyse yazılımı kurdum fakat fare yine aynı şekilde RGB aydınlatmalarda bir hareket yok. Yazılıma girip direkt olarak farenin bir güncellemesi var mı diye kontrol ettim bir adet güncelleme olduğunu gördüm güncellemeyi yaptıktan sonra otomatik olarak RGB şov başladı.

Yazılım üzerinden RGB ve DPI ayarlarını yaptım. Dilediğim şekilde ayarladıktan sonra günümüzün en popüler FPS oyunu olan Valorant’ a yargı dağıtmaya girdim. Neredeyse 1 hafta bu fare ile Valorant oynadım, yani böyle bir değişim oldu desem yalan olur. Malzeme belli çünkü (Malzeme ben oluyorum burada).

Bütün tıklama hissiyatları ele oturması tutuş hissiyatı gayet hoş fakat beni rahatsız eden tek şey farenin alt kısmında bulunan teflon ayakların aşırı küçük olmasıydı. Bu teflon ayakların küçük olmasından dolayı yüzeyle olan sürtünme artıyor ve oyunlar dönüşlerde bir miktar keyif kaçırabiliyor. Bunun dışında başka hiçbir konuda problemi olmayan bu oyuncu faresini fiyat performans açısından değerlendirdiğimde çok fiyat performans olarak görmüyorum. Fakat bunda ne ürünün suçu ne bizim suçumuz var malum ekonomik durumlardan dolayı fiyatlar hepimizi üzüyor. Neyse burayı çok fazla karıştırmadan yazımızın sonuna gelelim.

XPG Primer teflon ayak

Özetle

Özetleyecek olursak, marka tarafından öne çıkarılan özellikler fazlasıyla yerinde. Tutuşu, malzeme kalitesi, tuş hissiyatları, kablo kalitesi, tasarımı gibi konularda ise benden geçer not aldı. Benim açımdan düşük aldığı tek yanı ise farenin altında bulunan teflon ayakların yeterince büyük olmaması.

XPG Primer Oyun Faresi 14 Haziran 2022 güncel fiyatı 898,51 TL ile ince hesap üzerinde satılıyor.

Ürüne verdiğimiz puanı aşağıdan kontrol edebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

8.5
XPG Primer İncelemesi

Haziran ayı konuğumuz XPG Primer oyuncu faresi.

  • Tasarım 8.5
  • Malzeme Kalitesi 9
  • Yazılım 8
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir