WiFi 6E Standardı Teknoloji Dünyasına Duyuruldu
  1. Anasayfa
  2. Genel

WiFi 6E Standardı Teknoloji Dünyasına Duyuruldu

Günümüzde 802.11b/g/n olarak bildiğimiz WiFi standartlarına bir yenisi daha eklendi. WiFi 6 standardı olarak bilinen 802.11ax, henüz yaygınlaşmamış iken yeni bir hamle yaparak 6E standardını teknoloji dünyasına duyurdu.

wifi 6e 802.11.ax

WiFi 6E Standardı Nedir?

Sürekli gelişen teknoloji ile birlikte kablosuz ağ teknolojisi de kendini geliştiriyordu. Bu bağlamda Wireless Fidelity teknolojisi adında bir gelişim de kablosuz ağ trafiği üzerine çalışıyordu.Bu teknolojinin son ürünü olan WiFi 6 standardı daha çok kapasiteyi arttırmak ve daha fazla cihaza daha verimli bağlantı sunmak amacında idi. 2.5GHz ve 5GHz sabit frekanslarına sahip olan WiFi 6 standardı 9.6Gbps veri aktarım oranlarına kadar ulaşabiliyordu.

WiFi 6E standardı temel anlamda WiFi 6 ile aynı özellikleri barındırıyor. Ancak aralarındaki en belirgin fark ise 6E teknolojisinin 6GHz frekansını kullanabiliyor olması. 2.5GHz ve 5GHz frekanslarının yanına eklenen  yeni 6GHz standart frekansı yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan uygulamalar için yüksek veri çıkışları ve kapsama alanı sağlayacak.

WiFi 6E teknolojisi

Yeni 802.11ax E tipi standardının daha çok sanal gerçeklik uygulamaları, 4K veya 8K gibi yüksek çözünürlükteki videolara akış hizmeti için ideal olacağı ifade ediliyor. Ayrıca bulut depolama sistemleri, anlık veri ve kaynak aktarımı da yeni teknolojinin avantajlarından olacak. Yani bir süre WiFi 6 standardı ana akım kullanıcılar için yeterli hale gelecek.

İnternet için 6E standardının tam anlamıyla işe yaraması için 6GHz frekansının düzenleyici kuruluşlar tarafından erişime açılması ve gerekli altyapı düzenlemelerini yapılması gerekiyor. Ülkeler yavaş yavaş bu hazırlıklara başladı var ancak kısa vadede yaygın bir kullanım beklenmiyor.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir