Twitter’ın yeni özelliği Twitter Circle
  1. Anasayfa
  2. Genel

Twitter’ın yeni özelliği Twitter Circle

Twitter Circle ile insanlar artık Tweet bazında içeriklerini kimlerin görebileceğini ve içerikleriyle etkileşime geçebileceğini seçme esnekliğine sahip olacak.

Bazen sadece kendi seçeceğiniz ve belirleyeceğiniz insanlarla sosyal medyada konuşmak istersiniz. Bu nedenle Twitter, daha küçük bir kitleye Tweetlemenin yeni bir yolu olan Twitter Circle’ı oluşturdu.

Twitter Circle ile insanlar artık Tweet bazında içeriklerini kimlerin görebileceğini ve içerikleriyle etkileşime geçebileceğini seçme esnekliğine sahip. Bu, daha samimi sohbetler yapmayı ve belirli takipçilerle daha yakın bağlantılar kurmayı kolaylaştıracak.

Twitter, Twitter Circle’ı Mayıs ayında test etmeye başladı ve aldığı geri bildirim ezici bir çoğunlukla olumluydu. Twitter, çok istenen bu özelliği dünya genelinde iOS, Android ve Twitter.com’daki herkesin kullanımına sunuyor.

Çevrenizi seçme

Twitter’da paylaşımda bulunmadan önce, Tweetinizi çevrenizle veya tam takipçi listenizle paylaşma seçeneği göreceksiniz. Çevreler en fazla 150 kişiyi içerebilir ve istediğiniz zaman kimin içeride kimin dışarıda olduğunu ayarlayabilirsiniz. Endişelenmeyin, çevrenizde yaptığınız değişikliklerden hiç kimse haberdar olmayacak.

Çevrenize gönderilen Tweetler, altlarında yeşil bir rozetle görünür. Yalnızca çevrenizde olmayı seçtiğiniz kişiler tarafından görülebilirler ve Retweetlenemez veya paylaşılamazlar. Ayrıca, Twitter hesabınız herkese açık olsa bile, çevredeki Tweetlere verilen tüm yanıtlar özeldir.

Twitter Circle ile deneyiminizi kişiselleştirme

Twitter, Twitter’daki herkesin sohbete istedikleri zaman ve şekilde katılmak için seçeneğe, kontrole, araçlara ve şeffaflığa sahip olmasını sağlamak istiyor ve Twitter Circle bu yönde atılan bir diğer önemli adım.

İnsanlara, belirli bir takipçi grubuyla düşüncelerini paylaşma seçeneği sunmak, Tweetlemeyi daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı oluyor. İster Twitter’da yeni olun, ister milyonlarca takipçiniz olsun, bu doğru. Özellik test edilmeye başladığından beri insanlar Twitter deneyimlerini kişiselleştirmelerine nasıl yardımcı olduğunu paylaşıyor:

● Tweetlemede ve kendilerini ifade etmede daha rahat hissetmek

● Alternatif veya ikincil hesaplara olan ihtiyacı ortadan kaldırma

● Yakın ve gelişen bir arkadaş grubuyla içerik paylaşma

● Korumalı ve genel hesap ayarları arasında geçiş yapmaktan kaçınma

Twitter Circle testinin bazı sonuçları şunları içeriyor:

 ● Artan genel Tweetleme (hem çevrelerin içinde hem de dışında)

● Çevre Tweetlerinde artan Tweet katılım oranı (beğeniler ve yanıtlar)

Twitter ayrıca, oluşturduğumuz ürünlere ve özelliklere Twitter Güven ve Güvenlik Konseyi de dahil olmak üzere güvenilir ortaklardan ve çevrimiçi güvenlik uzmanlarından gelen geri bildirimleri dahil etmeye kararlı. Bu gruplar, insanların kendilerini çevrimiçi ortamda özgürce ifade etmelerine yardımcı olmada çevrimiçi özelleştirme araçlarının önemini düzenli olarak vurgulamakta.

Twitter Circle nasıl yapılır?

Öncelikle bilmelisiniz ki çevreler en fazla 150 kişiyi içerebilir ve çevrenizi düzenlemek için 2 yolunuz var.

Twitter Circle özelliği Twitter çevre ekleme

Akıllı telefonunuzdan Twitter Çevrenizi düzenlemek için yapmanız gerekenler sırasıyla şöyle;

1- Uygulamayı aç ve + butonuna dokun

Twitter circle ayarlama

İlk olarak akıllı cihazımızdan Twitter uygulamasını açıyoruz.

2- Tweet atmak için Tweet e dokun

twitter circle nasıl açılır

Açılan ekrandan her zaman tweet atar gibi tweet yazısına dokunuyoruz.

3- Tweet atma ekranında “Herkese açık” a dokun

twittercevre2

Tweet e dokunduktan sonra açılan tweet atma ekranında “Neler oluyor?” yazısının hemen üzerinde “Herkese açık” kısmını görüyoruz buraya dokunuyoruz

4- Hedef kitle seç ekranından Twitter Çevresi başlığını seç ya da düzenle

twittercevre3

Eğer daha önce “Twitter Çevresi” oluşturduysan bu seçeneği direkt seçerek kullanabilirsin. Fakat bu rehberi okuyorsan muhtemelen henüz Twitter çevreni oluşturmadın. O sebeple “Düzenle” kısmına dokunuyoruz.

5- Twitter Çevreni düzenle ekranı açıldı şimdi kişileri seçebiliriz

twittercevre4

Açılan ekranda “Önerilen” alt başlığının altında Twitter tarafından sizlere önerilen kişileri görebilir ya da aynı ekranda bulunan “Kişi ara” kısmından kişileri arayarak çevrenize ekleyebilirsiniz.

6- Twitter Circle özelliğiyle tweet at

twitter circle nasıl aktif edilir?

Artık Twitter Çevrende yeni bir kişi ekledin. 4. aşamada olduğu gibi “Twitter Çevresi” seçeneğini seçerek. Çevrende bulunan kişilere özel tweet atabilirsin. 🙂 Rica ederiz ne demek her zaman anlatırız. 🙂

Peki bilgisayar üzerinden nasıl bu ayarları yapacağım diyorsan da çok basit yukarıda bahsettiğimiz adımları web sitesinde uygulamanız durumunda Twitter çevrenizi düzenleyebilirsiniz.

Twitter Çevresi düzenlemenin ikinci yolu

Akıllı cihazınızda Twitter uygulaması içerisinde ana ekranda sol üst köşede bulunan profil resminize dokunun, açılan menüde “Twitter Çevresi” seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklayarak düzenlemelerinizi yapabilirisiniz.

Bilgisayar üzerinden ise sol menüde bulunan “Daha Fazla” kısmına tıklıyoruz. Açılan menüde “Twitter Çevresi” seçeneğini görüyoruz ve tıklıyoruz. Şimdi buradan da istediğiniz gibi düzenlemenizi yapabilir ve seçtiğiniz kişilere özel tweet atabilirsiniz.

Peki sıradaki ne

Twitter, Circle’in nasıl çalıştığını gözlemlemeye ve daha da iyi hale getirmenin yollarını keşfetmeye devam edecek. Twitter’ı kendi şartlarınıza göre kullanmanızı sağlayan ek özellikler ve araçlar için Twitter, bizi takip etmeye devam edin diyor. Biz de bizi twitter’da takip edin diyoruz ve buradan takip etmeniz için bağlantı bırakıyoruz.
https://twitter.com/techdergi

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir